Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUȚII: Lucrările de pe Bd. Aerogării și realizare terminal Str. Grațioasă (Aeroport Băneasa)

659 posts, 129825 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii shoppy

Am aflat o noutate din zona, individul cu panourile pe gard si-a compostat biletul :popa: dar telenovela continua, acum cativa ani pe terenul lui au luat foc niste maghernite iar focul s-a extins si la vecini, vecini care l-au dat in judecata pentru daune iar procesul este in desfasurare, primaria nu poate expropria un mort asa ca trebuie intai sa se faca succesiunea terenului, dar avand in vedere ca bunurile respectivului sunt pasibile de sechestru nu cred ca se poate face succesiunea.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii ByOnu

Incep tot mai mult sa cred ca proiectul actual ar trebui abandonat, mutata putin linia mai spre strada Gratioasa si dusa paaana la Baneasa Shopping. Acolo este locul potrivit pentru a construi un Park&Ride. De ce ai vrea sa bagi masinile in nebunia din Baneasa pentru a lua de acolo tramvaiul spre centru?

Proiectul este depasit...

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii shoppy

Sau facuta strapungerea Avionului cu tot cu tramvai si ajungi asa la Shopping City.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii andrei11

Da' are loc prin cartierul acela de case de lângă aeroport  ? ( Henri Coandă )

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii ByOnu

Nu zic ca tramvai pe Avionului n-ar fi o idee buna, dar pe langa faptul ca vorbim despre ceva ce nu se va materializa pana prin 2025, mutarea cu totul a tramvaiului ar ocoli punctele majore de interes ale zonei: Cartierul Aviatiei, Romaero, Baneasa, aeroportul, zona noua de birouri din Baneasa, si sa nu uitam de La Cocosatu' :lol: .





Cred ca varianta aceasta ar fi cea mai rapida de construit si nu genereaza conflicte de trafic. Si asa nu mai avem treaba nici cu astia de isi cer terenurile inapoi iar procesul ala poate sa mai dureze si 10 ani ca noi ne-am facut treaba. Cat despre parcarea reprezentantei KIA, Mit Motors si cine o mai fi pe acolo, cred ca se paote ajunge la un consens cu ei. Preabine, vise..

 



Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii TibiV

Ideal ar fi sa bagi tramvaiul in subteran pe Gratioasa si sa mearga tot asa pana la Baneasa Shopping City...
Eventual si terminalul de acolo sa fie tot subteran, este mai bine si pe ploaie/ninsoare, si pe canicula... ;)

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii andrei11

:D
Te ţii  de bancuri.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii TibiV

Vrabia Mihai Viteazu'....

Mai bine zis... vrabia Metrou Usor... :lol:

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii zapacitu

Nu merge varianta lui ByOnu din cauza lu' ... avionu'. Cei 8m verticali de la nivelul solului necesari pentru linia de contact + distanta de siguranta nu pot fi asigurati la 20m de un capat de pista. Bine, nu e acolo capatul scriptic al pistei (mai sunt vreo 200m pe putin) dar e fix in culoarul aerian.

Salvator pentru 5 ar fi continuarea liniei dincolo de intersectia cu DN1, ocolit pe langa Selgros si trecut pe sub pasaj spre Ikea. Asa se evita si necesitatea distrugerii liniei odata cu venirea lucrarilor la M6.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii ByOnu

Se poate adanci putin linia lui 5 in zona pistei, este joaca de copii. Solutii se gasesc. Pe cand in varianta cu Selgros, una la mana n-ai cum sa-l duci din cauza turnului Bancii Transilvania, si doi la mana nu ar fi recomandat deoarece ai genera niste conflicte de trafic, ai taia de doua ori DN1. Pe cand asa, ai serpuit-o prin Gratioasa si dus ai fost fara sa te mai intersectezi cu aproape nimic. Zic eu..

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii andrei11

:lol:  :lol:  :lol:
Vezi ca ai mai pus in discutie acelasi lucru in 18 Octombrie 2016, mai pe seară.
Vezi mai jos  + inca vreo 6 - 7 postari. Inclusiv o interventie de-a subsemnatului.  ;)
viewtopic.php?f=193&t=2913&start=196#p221327

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii zapacitu

Mda. Se pare ca in 7 luni de zile nu ne-am schimbat opiniile  :lol:

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii survola

S-ar putea să se fi schimbat ceva in situatia juridică  a terenului in litigiu de la capătul de lângă aeroport.
Azi mestereau niste băieți care montau un gard nou, retras față de cel care bloca linia. La limita veche a proprietății,  adică după trotuar. Acum aștept să văd daca dispare gardul din mijlocul drumului :-)

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421840 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use