Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Pipera si largirea Sos. Pipera (INAUGURAT 30.04.2012)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea pasajului

307 posts, 75153 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului misterr

Începînd de luni ne-am schimbat și noi traseul de mers dimineața la serviciu. În loc de DN1, mergem pe Victoriei -> Aviatorilor -> China -> Pasaj Pipera -> Pipera  -> Tunari -> Centură.
Semafoarele de la Cara_fil × Pipera sînt pe galben intermitent, și nu era NICI O mașină în așteptare la semafor, pe nici unul din sensuri. Se circulă perfect, deja ne putem trezi mai tîrziu dimineața ca să ajungem la serviciu la aceeași oră.

După-masa, la plecare, nu putem folosi același traseu din cauza separatoarelor de sens de pe Centură - sîntem obligați să facem dreapta spre Otopeni - DN1...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului luchian

Cui multumesc pentru deosebita rezolvare a intersectiei Caranfil Pipera de azi dimineata?
Cui multumesc pentru preocuparea permanenta de a rezolva intr-un fel problemele de siguranta traficului dupa inaugurarea Pasajului?

 



Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului luchian

OK, intrebarea era oarecum retorica...
Ce spunet de propunerea ca pietonii sa nu aiba verde cu aceeasi frecventa ca participantii la trafic? Nu este retorica. Incerc sa va prind din mers, insa nu cu orice pret.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului luchian

Parerea mea este ca se impune ca semaforizarea pietonilor sa fie cronometrata si neaparat sa fie functie de trafic, altfel pierdem timpul.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului mradulescu

In dupa masa asat am trecut pe sub pasaj, pe Barbu Vacarescu dinspre Aviatiei spre Stefan cel Mare...

Am stat o groaza la semafor... Iar masinile care veneau de sub pasaj si faceau stanga (din ambele directii) depasea de 2-3 ori numarul celor care treceau pe pasaj pe deasupra...

Deci nici Barbu Vacarescu nu prea s-a rezolvat...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului andrei11

luchian wrote:
Parerea mea este ca se impune ca semaforizarea pietonilor sa fie cronometrata si neaparat sa fie functie de trafic, altfel pierdem timpul.

Daca pietonii sunt problema acolo eu mi-as "umfla" muschii si as face un minipasaj pietonal "in triunghi" si cu ceva activitate subterana, care sa contribuie la securitatea / curatenia pasajului. Nu cred ca ar costa o caruta de bani investitia. Repet, numai daca pietonii sunt marea problema acolo.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului luchian

Fiecare dintre noi putem fi pietoni, soferi, motociclisti, etc. si simtim nesiguranta de fiecare data. Cand suntem pietoni injuram soferii si invers. Ma refer strict la Caranfil Pipera, la cele 2 treceri care vin si pleaca la - de la biserica. Nu se poate ca pietonii sa aiba in acelasi timp doua posibilitati sa traverseze Caranfil spre case, din care sa foloseasca cu precadere numai una (cea de la biserica) in timp ce marea problema a traficului este stanga spre China si dreapta spre Pasaj, ambele suportand trecerea de pietoni nesigura, redundanta samd. Repet, anularea trecerii ar rezolva direct si fara costuri cel putin 2 probleme, 1-flux continuu la dreapta spre Pasaj si 2-flux continuu pe toata durata (prelungita) semaforului stanga spre China. Pietonii pot fi invitati sa ocoleasca putin iar soferii obligati, amendati, educati... sa respecte marcajul rutier si semnele de circulatie (daca ar exista ce bine ar fi) . Alta solutie nu exista, cum am mai spus, pierdem timpul si vom fi din ce in ce mai indignati, frustrati, ignoranti si cel mai rau , agresivi.
Mai este o mare problema - taximetristii - care opresc si stationeaza in coltul strazilor facand astfel imposibila virarea la dreapta si acolo unde este trecere de pietoni pun viata acestora in pericol pentru ca soferii nu pot vedea daca pietonul urmeaza sa traverseze. Asta s-o mai vedem rezolvata si promit ca nu mai critic.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului andrei11

Stai ca m-ai inteles gresit ! Poti critica cat vrei, mai ales ca punctul acela - Caranfil - Pipera are multe lucruri de criticat !
Pasajul pietonal propus de subsemnatul nu e o vorba aruncata in vant, chiar cred ca e cu putinta de realizat !
Nu-mi aminti de taximetristi, pe majoritatea nu-i suport !

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului luchian

Te-nteleg perfect, adica nu am criticat opinia ta, ci starea de fapt a infrastructurii. Toate gandurile de pe acest forum sunt valoroase si pot folosi.
Taximetristii, ca persoane, nu trebuie neaparat jumuliti, isi fac meseria in jungla traficului, acest mediu nereglemetat, necontrolat genereaza comportamente agresive. Chiar ocuparea #nevinovata# a coltului strazii este agresiva, ce sa mai spunem de provocarea de accidente usoare din care, cu smecherie, conving ca au dreptate.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului codz

Ati vazut cum s-a facut pe bretele la ploaia torentiala? A aratat pe Realitatea niste poze, pana la bara unei masini de teren  :o Cum au facut canalizarea?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului 3mil

Poze realizate la 15 min dupa ce a inceput potpoul... Pe Cal. Floreasca, inainte de podul peste Lacul Tei, sensul spre Aviatiei, era apa la vreo 15 cm. In 135, autobuzul cu suspensia la normal (nici ridicat prea sus, dar nici jos) intra apa pe la usi in salon...
Fotografie0220.jpg (92.36 KB; downloaded 2842 times)
Melteanul cu Audi nu tinea cont ca e ditai garla... Se grabea omu'...
Fotografie0221.jpg (112.22 KB; downloaded 2851 times)
Fotografie0222.jpg (111.7 KB; downloaded 2883 times)
Fotografie0223.jpg (104.58 KB; downloaded 2844 times)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului francezu72

ce dracu sa intamplat cu canalizarea??? :evil:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului radu73

francezu72 wrote:
ce dracu sa intamplat cu canalizarea??? :evil:



Care canalizare ???  :lol:  :evil:  :evil:  :lol:

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Pipera si largirea Sos. Pipera (INAUGURAT 30.04.2012)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use