Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1252 posts, 337529 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 90
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

misterr wrote:
Nightwolf wrote:
e fff delicat tronsonul
??????
Ca să avem un termen de comparație: și la Băneasa a fost exact la fel de delicat... înseamnă că de-aia am îndurat tot coșmarul ăla zilnic atîta amar de vreme, de la început pînă la sfîrșit... mi-am retrăit toată viața în mașină... abia acum am înțeles... din cauză că a fost delicat! Gata, m-am luminat acum! Nu mai vreau pasaje delicate!


Mmmmnuuu la asta ma refeream ... discutam dpdv al altor chestii care trec pe deasupra in momentul de fata si care vor trebui sa treaca prin alta parte ...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

ANTENA wrote:
chevic wrote:
Cand doctoru spunea ca incepe in 2 saptamani se referea la 2 saptamani de la obtinerea autorizatiei de constructie, nu ? Ca nu se spune daca e facut proiectul.

Ar putea cineva sa puna etapele care trebuie strabatute dupa obtinere PUZ pana la obtinerea autorizatie de constructie ?


1) Certificat de urbanism in baza PUZ aprobat.
2) Avize de amplasament, asa cum se va specifica in certificat urbanism de la autoritatile implicate: apa, canal, radet, romtelecom, gaz, enel, igsu, politie, ratb
2x) Acord de mediu cu dezbatere publica!!!
3) Depunere proiect+avizele de mai sus pentru obtinere autorizatie de construire.
3x) se poate ocoli 2x+3 cu autorizatie de construire in regim de urgenta, far mediu, fara dezbatere publica pe mediu fara impact de mediu fara avize si acorduri la urbanism, ceea ce e total contrar legislatiei europene in domeniu dar perfect legal in Romania!!! :twisted:  :mrgreen:  :ugeek:
3) Obinere autorizatie de construire (termen legal max. 1 luna)

Care luna, marte si saturn??? In regim de urgenta se poate obtine intr-o ora, doar sa fie ora la care toti functionarii ce trebuie sa-si depuna onorabila semnatura sa fie si prezenti la lucru... :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Guru are dreptate, autorizatia se face dimineata la cafea intre 8juma si 9 ... atat dureaza ... pacat de secretara aia care o sa alerge cu hartia ca nu o sa aiba timp de cafea :P

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ADY881

Nightwolf wrote:
E na ma ca se face! Na! Unde sunt carcotasii??

Sa inteleg ca ti s-a infaptuit visul vietii? Dupa ce acest pasaj va fi gata toata circulatia in capitala mioritica va fi fluidizata :lol: ?
Argumentele CONTRA ,oferite de Dan Marin raman pertinente:
a)"Acea şosea va fi mutilată pe zona de început, pe partea dreaptă, pentru căvor defrişa toată vegetaţia. Ceea ce s-a spus că nu se taie copacii, astea sunt poveşti, aşa cum e pusă rampa aia acolo nu se poate altfel."
b)"Plus că tot trotuarul va dispărea de acolo. "
Deci PA zona de promenada si buna dimineata pista de curse DN1 - Arcul de Triumf(motociclistii vor fi bucurosi).
c)"De asemenea, argumentele de circulaţie sunt false. Primarul a spus că fac proiectul pentru cei care se întorc din weekend de la munte. E deplasat să spui aşa ceva în momentul în care vei avea autostrada Bucureşti-Ploieşti, care va intra la Petricani. "
Normal ca traficul va fi preluat de A3, dar pana atunci primarul tergiverseaza voit acest proiect, ca sa fie vizibila utilitatea pasajului de la PPL.
Iar in ce priveste declaratia "Primarul a spus că fac proiectul pentru cei care se întorc din weekend de la munte", ce se poate incadra in categoria NOAPTEA MINTII, dupa aceeasi logica am putea face un tunel SNAGOV-PIPERA-GUVERN-PARLAMENT, pentru alesii neamului si gastile lor, ca daca vor fi bani(din pradarea resurselor) sa ii aruncam pe ceva si mai inutil ca pasajul PPL.
ps.In loc sa il fi facut pentru iesirea din oras, ei il fac pentru intrare :o , iar unii juiseaza pentru aceasta "solutie" semidoct populista. :shock:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Marian Sirbu

Nightwolf wrote:
E na ma ca se face! Na! Unde sunt carcotasii??


Da, din pacate. Oricum nu se impiedica nimeni de postarile unor "cârcotași".
In alta ordine de idei, la ce propuneri sinistre am vazut pe aici (e.g. Pasaj suprateran la Piata Victoriei  :shock: ), pasajul PPL mi se pare mic copil; nu ma mai mira nimic...  :(

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Carcotasii trebuie sa fie deschisi si realisti daca vor sa obtina ceva, ca daca ca le stiu ei pe toate sau ca sa fie toate perfecte si deabia dupaia sa se faca ceva, atunci evident ca nu-i baga nimeni in seama.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Aveti topic separat pentru "controverse"... :roll:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

ADY881 wrote:
Nightwolf wrote:
E na ma ca se face! Na! Unde sunt carcotasii??

Sa inteleg ca ti s-a infaptuit visul vietii?


Nu, dar te asteptam pe tine, ca deja topicul devenise plictisitor si lipsit total de trolli si off-topic. Pe mine nu ma intereseaza cate pasaje sau poduri se fac in Bucuresti, cati copaci se taie sau cati se planteaza, asta ca sa intelegi si tu poate odata pt totdeauna. Pe mine ma afecteaza dpdv subiectiv, ca mi se modifica niste parametrii in obiectul principal al meseriei mele, ceea ce nu pot aprecia inca daca este sau nu daunator ... Cu pasaj sau fara pasaj eu tot am nevoie de echipamente de protectie si de obiecte de inventar pt care in 99% din cazuri nu se gasesc bani de la stat. Totusi imi era dor de postarile tale :P

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

shoppy wrote:
Carcotasii trebuie sa fie deschisi si realisti daca vor sa obtina ceva, ca daca ca le stiu ei pe toate sau ca sa fie toate perfecte si deabia dupaia sa se faca ceva, atunci evident ca nu-i baga nimeni in seama.


Uite de ce imi place mie de shoppy chiar daca ma contrez cu el pe laturi diverse si subiective ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului thor5

Am vazut prin septembrie niste baietasi care au facut doua foraje geo in parculetul de la capatul tramvaiului 41, cam pe unde vor fi rampele de iesire. Apoi au aparut 3 randuri de panglici rosu-alb (de pericol) printre copacii de acolo. Banuiesc ca trebuiau sa delimiteze aliniamentul benzilor de circulatie. Dupa o saptamana au disparut si alea. Mai asteptam altceva anul asta?

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ADY881

thor5 wrote:
Dupa o saptamana au disparut si alea. Mai asteptam altceva anul asta?

Presupun ca ai uitat in ce tara traiesti, dar acum eu consider handicapul guvernantilor pozitiv, deoarece nu se arunca bani pentru lucrari de infrastructura eronate din start. Daca vreti(automobilistii)  sa va uitati la Bucurestiul visurilor voastre(care posibil ca va fi in 200 ani), va intuiesc sa va uitati la Tokyo azi. In Tokyo exista un sistem magnific de autostrazi suspendate(pe alocuri subterane). Acel sistem a inceput sa fie construit din 1962(in legatura cu Jocurile Olimpice din 64), au privatizat sistemul in 2005.Mai jos voi atasa 3 imagini capturate la ora 13:20- 13:10(ora Bucuresti), ce e echivalent cu ora 19:20-19:30 in Tokyo.









Asadar, precum se vede mai sus, autostrzile sunt blocate, si e important sa nu uitam ca toate aceste autostrazi sunt cu plata.
Asa ca domnilor, fiti atenti ce va doriti, ca ar putea sa se indeplineasca.


 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa Mircea G

Ceva interesant dar cred neaplicabil in RO , unde conteaza cine o are " mai mare " si mai bengoasa .... http://ro.stiri.yahoo.com/carsharing-sa...23735.html

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Dacă se face parcare şi nu pasaj, nu schimbăm titlul topicului?
Sau rămâne ca o ironie? La fel ca "autostrada suspendată"...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Marian Sirbu

survola wrote:
Dacă se face parcare şi nu pasaj, nu schimbăm titlul topicului?
Sau rămâne ca o ironie? La fel ca "autostrada suspendată"...


Ce parcare?

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 90
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421949 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use