Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Vederi vechi din istoria transportului în București

462 posts, 156786 views
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 33
 
 

📖 Pagination options
Re: Vederi vechi din istoria transportului în București 1689

Si eu tind sa cred ca imaginile nu sint din Autobaza Floreasca. Halele de la Floreasca au acoperisul in forma de arc (se vede si in pozele din Muncitorul ITB).
De altfel, in acel articol se mentioneaza ca Autobaza Floreasca a fost construita cu scopul principal de a adaposti autobuzele relocate de la depoul Victoria (?)

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București rosetti61

Acolo au stat autobuzele inainte - o parte la Victoria, si restul la garajul Tei (Galati). Pana la construirea depourilor de troleibuze de la Nordului si Vatra Luminoasa (1959) troleibuzele au stat intr-o anexa a hipodromului (nu erau nici multe linii - 81, 83 si 84; 82 si de la 85 incolo au aparut in anii 60, cand functionau deja cele 2 depouri moderne de troleibuze). Pentru autobuze incepe sa functioneze in 1963 la intreaga capacitate autobaza de la Serban Voda (infiintata in ultima parte a anului 1962), apoi Ferentari (1966) si Alexandria (1969); la troleibuze sectia Bucurestii Noi (1965), Nitu Vasile (1968).

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București andrei11

Capătul lui 26 circular de la Leu...Mulțumesc Facebook - Tramclub.
67322987_1167792526742019_6500682424131780608_o.jpg (260.83 KB; downloaded 4499 times)

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București ByOnu

Sursa: Silviu Pescaru (Facebook)

Nu am fost capabili sa pastram cate un exemplar din aceste vehicule.
1971 gara de nord linia de troleibuz 85.jpg (90.05 KB; downloaded 4388 times)
Calea Victoriei cu Strada Dumitru Lemnea (Strada Gheorghe Manu) - 1979.jpg (89.83 KB; downloaded 4406 times)

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București Nenea_titi

Roman 112E cu faruri rectangulare au fost rare.
Ultimele troleibuze TV au circulat prin 1986,ca vehicule de școală, am văzut eu unul, avea scară pe spate și era diferit de restul. ROMAN 112E, au circulat prin 1991 ultimele, și erau destul de ponosite. Ultimul ROMAN 112E a fost 5318, care după 1991 a mai circulat un pic ca vehicul de școală, era vopsit în crem și avea sigla RATB. Semnalizatoare ovale lungi stil Tatra și stopuri ovale cu semnalizator central stil TV20 sau ITB  V56. Apoi înainte de casare a avut și el modulare, dar prin 1993 (până în Iunie) a fost retras. Oricum nu știu ce se putea păstra, erau toate coapte de rugină, au fost târnosite în anii 70-80 în fel și chip, iar prin 1990 erau mereu căzute. Iar la momentul ăla sigur RATB nu ave chef de vehicule de muzeu. Spun asta ce era pe Grivița. Deci depoul BN. Nu știu cum era la alte depouri. În 1991 erau aliniate toate cam cum sunt azi ikarusurile în BN, dar într-o stare mult mai rea. Apoi au dispărut, doar unul a mai stat ceva timp dezmembrat pe Hrisovului. Apoi a dispărut și ăla.

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București 1689

In Depoul Nitu Vasile (Berceni), au fost citeva Roman 112E transformate in vehicule transport marfa / tehnologic (cu autonomie pe baterii !) pina prin 1989. Erau garate linga gardul dinspre Str. Nitu Vasile, alaturi de 117E-urile din parcul rece.
Dl. Bucsan a documentat istoria celor 15(?) vehicule + 1 laborator.
Ultima data cred c-am vazut un astfel de troleibuz prin 1990-1991.

Ultimele TV2E au circulat pe linia 87 (cel mai probabil de la Depoul Bucurestii Noi) pina prin 1984-1985 daca nu ma insel.

Ultima linie pe care au fost Roman 112E in Berceni a fost 94.

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București Nenea_titi

Ultima linie a fost 97, deja la BN erau de ceva vreme DAC 117 și Roman 112 E. 87 și 97 erau de ceva ani cu DAC și ROMAN 112E (care tot DAC se chema, în mod ciudat). După 1990, ROMAN 112E au intrat pe 81, unde au făcut legea o perioadă, alături de DAC 117.
Interesant era că pe 87 de regulă mergeau ROMAN 112E cu roșu și DAC 117 bleu, iar pe 97 ROMAN cu albastru și DAC 117 roșii. Mai erau niște ROMAN cu portocaliu. Un singur ROMAN 112E era roșu integral asemeni autobuzelor, dar nu îi mai știu numărul (eram prea mic), dar copilărind pe Grivița, cam știu ce se pendula pe acolo. La BN troleibuzele de marfa/tehnologic au fost retrase în 1991. Asemeni celor de călători.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Vederi vechi din istoria transportului în București Tom

Nenea_titi wrote:
Ultimul ROMAN 112E a fost 5318, care după 1991 a mai circulat un pic ca vehicul de școală, era vopsit în crem și avea sigla RATB
Ultimele troleibuze Roman (DAC 112E) pe care le-am văzut erau la BN: 5259,5277,5293(albastru),5296(albastru),5303 și 5318. Le vedeam destul de rar, pentru că rețeaua fusese scurtată și nu mai trecea prin Piața Romană și practic le vedeam în vacanță în drum spre sau dinspre gară. Îmi amintesc că deobicei vedeam câte două în drumul pe care îl făceam.
Nenea_titi wrote:
Mai erau niște ROMAN cu portocaliu. Un singur ROMAN 112E era roșu integral asemeni autobuzelor, dar nu îi mai știu numărul (eram prea mic), dar copilărind pe Grivița, cam știu ce se pendula pe acolo. La BN troleibuzele de marfa/tehnologic au fost retrase în 1991. Asemeni celor de călători.
Cel puțin o parte din troleibuze au fost portocalii din fabrică. Am văzut în fotografii cel puțin unul pe care l-am văzut și în schema de culoare standard, fie în alte fotografii, fie în realitate. Cel roșu complet nu l-am văzut.
1689 wrote:
In Depoul Nitu Vasile (Berceni), au fost citeva Roman 112E transformate in vehicule transport marfa / tehnologic (cu autonomie pe baterii !) pina prin 1989. Erau garate linga gardul dinspre Str. Nitu Vasile, alaturi de 117E-urile din parcul rece.
Au existat două tipuri de troleibuze de marfă: cele menționate mai sus, trasformate semnificativ față de original și unele în formă originală, posibil fără scaune în salon, dar pe dinafară identice cu cele de călători. Unul dintre ele era 5132, iar după unele surse, au mai fost 5087, 5308 și încă vreo 2-3. Dintre ele, 4 au ajuns la Iași. Nu îmi amintesc sigur dacă în București aveau gratii la geamuri sau asta e un adaos de la Iași. Oricum, la Iași circulau și cu călători, probabil ca și "curse de convenție", iar copii strigau după ele că sunt mașini de "pușcărie".
1689 wrote:
Dl. Bucsan a documentat istoria (lor)
UNDE? Te rog dacă poți pune linkul, merçi!
1689 wrote:
15(?) vehicule + 1 laborator.
Am văzut numere de la "01" (al câtelea la ITB??) la 17, deci posibil să fi fost 17 în total.
Cum arăta laboratorul? Am văzut într'o fotografie un troleibuz din acesta, având numărul 01, însă prin 1986 am văzut un troleibuz care părea normal pe dinafară, dar se vedea că nu este de călători, avea o schemă de culoare oarecum asemănătoare cu acel "01" de marfă din fotografia menționată (o voi căuta, apărea pe undeva și pe la RATB) și avea același număr 01. Să fi fost acesta laboratorul?

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București Nenea_titi

:yes: Ultimele ROMAN 112E la BN excepție 5318 au circulat până prin iunie 1991. Le mai știam doar pe 5277 și 5303, mulțumesc de completări. Vedeai câte două deoarece au mers pe toate cele trei linii, 81,87 și 97. De regulă infiltrate printre DACuri, nu aveau linie dedicată, deși 97 cam obișnuia să fie linia de ultim drum al troleibuzelor. 81 la început avea două DAC 117 și două Roman, apoi după 1992 a devenit o linie obscură . 5318 a fost ceva vreme de școală la BN, apoi a fost pensionat și din acest domeniu, locul fiindu-i luat de un alt DAC 117, majoritare la acea vreme. Repet, nu știu dacă a prins mijlocul lui 1993, dar prin mai (pe la început) l-am văzut pe Griviței lângă Colegiul Tehnic Grivița, pe partea de vis-a-vis, sens spre depou, staționat, cu captatorii jos (probabil defect) , și șoferul stătea pe scară. Grivița era spartă, șantier de metrou. Aia afost absolut ultima dată când l-am văzut la stradă, apoi a stat ceva în BN, până să dispară de tot. Cel ce a stat pe Hrisovului, era (cred) o baracă de depozitare temporară. A dispărut și ăla tot prin 1993. Interesant însă, afară de 5318, restul nu au apucat să fie marcate RATB, ci au rămas cu ITB. Probabil le era știută soarta așa că nu s-au mai complicat.
Cel roșu complet o fi fost vopsit cu ce aveau prin depou, să fie acolo, nu l-au făcut în 2 culori. Eu am fost dat la școală în 1988, și pe atunci încă exista linia de tramvai pe Grivița. Atunci a existat, nu cred că a apucat 1990,având în vedere starea deplorabilă a multor ROMAN 112 E, plus că de la începutul anilor 1980 DACurile 117 Bleu (care îmi plăceau cel mai mult) și ele roșii deja făceau legea pe Griviței.

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București Gabi23

Tom wrote:
..... acel "01" de marfă din fotografia menționată (o voi căuta, apărea pe undeva și pe la RATB) și avea același număr 01.
Probabil te referi la vehiculul din fotografia aceasta:
Troleibuz pentru transport materiale 01 - URAC -.JPG (328.46 KB; downloaded 4143 times)

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București 1689

Intr-adevar, acesta pare sa fie primul troleibuz de marfa, in schema originala de culoare. Ce este de remarcat la acest prototip este atentia pentru detaliu (schema de culoare, ornamente laterale in linie cu cele originale, faruri Elba bombate cu contur cromat, masca frontala asortata si sigla Aitobuzul.

Aceasta schema de culoare a fost pastrata si pentru 02, diferenta era ca acesta avea usa culisanta pe ambele parti (multumiri Dlui. Bucsan pentru documentarea acestei bucati de istorie).

De la 03 incolo s-a simplificat (albastru ultramarin integral in jumatatea inferioara) iar de la 08 galben partea superioara cu rosu cea inferiara.

Cele pe care le-am vazut circulind in Bucuresti nu au avut gratii - posibil ca aceasta "adaptare" sa se fi facut dupa (daca) trimiterea lor in provincie.

Despre autonomie, pot spune ca am vazut o singura data un astfel de troleibuz circulind pe baterii, in zona Big Berceni (sa fi fost undeva in jurul anului 1985-1986.) Auzisem ca erau prevazute cu baterii pentru functionare autonoma, deci nu era o ceva neasteptat sa il vad cu captatorii lasati, insa am fost surprins ca se misca cu o viteza extrem de redusa. Nu stiu daca toate au fost autonome.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Vederi vechi din istoria transportului în București Tom

E posibil să-l fi văzut pe acesta, schema de culoare pare la fel (e greu în fapt de spus asta, la 30 de ani distanță, dar așa îmi amintesc), însă ce mi se pare ciudat e că troleibuzul pe care l-am văzut părea să aibă mai multe ferestre, de fapt cred că arăta ca un troleibuz normal, așa cum l-am văzut din alt troleibuz din sensul opus. Să fi fost acela laboratorul? Și încă odată, unde găsesc documentația dlui Bucșan?
Dintre troleibuzele de marfă, destul de des le-am văzut pe 07 și pe 14. Nu cred că le-am văzut pe toate vreodată. Le-am văzut și staționate în zone unde nu era rețea și cred că o singură dată le-am văzut și deplasându-se pe baterii, iar viteza era într'adevăr destul de mică. Am văzut la TV o prezentare a lor, cred că prin 1986-1987. Interesant este că pe unele scria "TRANSPORT MATERIALE", iar pe altele scria "TRANSPORT MĂRFURI", la fel ca și pe cele nemodificate (5132 e singurul pe care l-am văzut).
Interesant este că pe liniile 86,87 și 94 și cred că și pe 82 am mai văzut, erau troleibuze cu numere sub 523x, deși s'ar putea să mă înșel și să fie doar cele cu care am și mers. Nu am văzut însă numere sub 5150, în afară de 5121 (școală) și 5132 (marfă) - asta prin 1985-1986, însă pe 81 am văzut și numere mai mari. 5234 era tot cu fustă albastră, în afară de cele pe care le-am văzut mai târziu, după ce s'au scurtat liniile de la BN. Restul până la 5232 pe care le-am văzut, erau roșii. Nu am văzut albastre pe liniile care treceau pe la Romană. Interesant e că după 1986, cele albastre aveau o nuanță mai închisă decât cele bleu din fotografiile mai vechi, însă nu ca 5121, care avea o culoare albastru și mai închis, asemănător cu DAC-ul 7117.

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București andrei11

Facebook / Bucureștiul De Atădată ( literele mari sunt scrise de ei, nu de mine ) foto găsită de Silviu Pescaru, Șos Berceni / Iulie 1969, tramvai îndreptându-se spre IMGB. ( Textul copiat din postare ). Tramvaiul cică e pelinia 22.
Berceni.jpg (211.18 KB; downloaded 3852 times)

 


Re: Vederi vechi din istoria transportului în București 1689

Am serioase indoieli ca imaginea este pe Sos. Berceni. Casele de pe partea stinga (mergind spre IMGB) au fost construite inainte de '60 iar pe dreapta erau serele. Si oricum nu exista padure nicaieri in zona.
Mai repede cred ca este linia 29 spre Jilava, desi acolo parca nu era cale dubla.

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 33
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use