Hărți, pliante și traseele de transport în comun

Istoria RATB / STB de la începuturi până în prezent

Re: Hărți, pliante și traseele de transport în comun

Mesajde ADK » Dum, 28 Apr 2019, 14:22

1689 scrie:
Gabi23 scrie:Pentru nostalgici, un vechi indicator pe Calea Griviței rezistent, uitat și în 2019...

Calea Griviței - 27.04.2019.JPG

Ma ofer sa fac munca voluntara sa-l demontez si restaurez.

Cine poate, oare, sa-mi dea permisiunea ?

Administratorul de drumuri cred, că la regie nu știu cât mai are rost să umblați. Ar fi bine să vă grăbiți, că dacă dispare n-aveți de unde s-o mai luați. :roll:
Pe mine mă tot bătea gându' cu logoul fabricii Rocar, inclusiv literele, să le fi făcut rost pentru restaurare. Aici chiar că nu știu cu cine să vorbesc...
Imagine
Sursa: Google Street View
R.I.P. B42FER/175 (1991-2007), B09LGS/746 (1994-2010), B08NJL/735 (1994-2011) :-(
Mi-e dor de Bucureștiul de altădată!
ADK

Mesajde rosetti61 » Dum, 28 Apr 2019, 23:22

Indicatoarele de tipul respectiv, cu galben fara "patratele", erau de maxi taxi. Modelul a fost introdus spre sfarsitul lui 1988, era modular si doar la tramvaie era si caseta cu iluminare din interior (pe fata acesteia erau pictate modulele, numai cu un singur rand pentru linii). Comenzi taxi era 053 si comenzi taxifurgonete si taxicamioane 054.
rosetti61
Membru Silver

Mesajde Andrei98 » Dum, 28 Apr 2019, 23:26

In acei ani puteam vorbi de casete iluminate si acum ne multumim cu table pictate cu pensula :evil:
Andrei98

Mesajde 1689 » Lun, 29 Apr 2019, 01:35

rosetti61 scrie:Indicatoarele de tipul respectiv, cu galben fara "patratele", erau de maxi taxi. Modelul a fost introdus spre sfarsitul lui 1988, era modular si doar la tramvaie era si caseta cu iluminare din interior (pe fata acesteia erau pictate modulele, numai cu un singur rand pentru linii). Comenzi taxi era 053 si comenzi taxifurgonete si taxicamioane 054.

Multumesc. 053 gindeam dar - din obisnuinta - a iesit 953.

Cit despre indicatoarele modulare, au fost introduse de-abia in '88 ? As putea sa jur ca la capatul lui 515 de la Sala Palatului era modelul asta inca din '86.
Cit despre codificarea culorilor, stiu ca erau albastru/verde/rosu pentru autobuz/troleibuz/tramvai dar nu mai tin minte daca pentru maxi-taxi era galben sau bleu.
1689
Membru Silver

Mesajde Tom » Lun, 29 Apr 2019, 19:40

Nu îmi amintesc de ele de dinainte de 1987. E posibil ca inițial să fi apărut la taxi și maxi-taxi și să se fi generalizat ulterior modelul. Și la fel de posibil e ca de la apariție până la folosirea pe scară largă să fi trecut ceva timp.
Multă vreme existau niște cutii electrice pe stâlpii de pe marginea drumului (pe mijloc dacă erau nu am ajuns să văd), pe care scria "RATB-STAȚII" și în ele era alimentarea electrică a panoului de afișare (probabil o siguranță, nu cred că aveau contoar sau chiar senzor crepuscular). Cel mai probabil se alimentau de la iluminatul public. În interior erau două becuri cam chioare, asta dacă funcționau amândouă.
Nu am văzut să fie iluminate alte stații decât de tramvai, incluzând cele de taxi sau maxi-taxi. Chiar și la cele de tramvai, nu cred că s'a folosit iluminatul decât la cele cu refugiu.
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Anterior

Înapoi la Istoria transportului în comun - STB - ITB - RATB - STB S.A.