Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Filme cu vehicule de transport in comun

222 posts, 95682 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Un fragment cu zgomotul tipic al motorului de la usi, diferit fata de Tatre (ce inca mai aveau electromotorul original) si V3A copiate dupa LHB. Acest marait era specific numai seriilor VxA si Ep/V3A cu usi pliante, asa o fi fost si in cazul vagoanelor mai vechi.
usi deschidere.rar
usi deschidere.rar (2.25 MB; downloaded 366 times)

 



Re: Filme cu vehicule de transport in comun andrei11

Nu prea e un film cu si despre vehicule de transport in comun.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Filme cu vehicule de transport in comun Tom

A 500-a parte dintr'un autobuz
vlcsnap-2015-12-13-13h40m44s225.png (108.31 KB; downloaded 6553 times)

A 500-a parte dintr'un autobuz (IK4). :lol: - imagine din film.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun cris_m

Ia sa vedem ce am mai gasit pe Youtube, stand in casa departe de caldura de afara... Avem si anuntul vechi de la metrou in filmulet  :mrgreen:



 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun t530

@cris_m
Mi se pare ca acest filmulet a fost facut de un pasionat pe moment. A inglobat cam tot transportul nostru (Metrou, Tramvai, Autobuz, CFR) nu a filmat sau nu l-a pasionat omizile lungi electrice (Troleibuzurile). CFR-ul atunci arata cu mult peste restul transporturilor, numai ca mergand toti cu nasu si venind toti habarnistii la conducere s-a cam dus pe apa sambetei.

Ce s-a imbunatatit dupa 19 ani?
Nu mai sunt aceleasi autobuze (miracol), dar in schimb toate chestiile obosite si comuniste le mai avem: IVA, Tramvaie, Masini, Locomotive, Infrastructura, Strazi, Gunoaie si lista continua.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun nokia2110

Locomotivele alea obosite încă sunt bune.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun PaulIP

Am gasit scurtmetrajul asta din intamplare si cred se incadreaza aici.
https://www.youtube.com/watch?v=maWRAWe5zpg

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun shoppy

Daca gaseste cineva vreun transformator intr-un tramvai cu motoare de CC, il mananc :lol: .

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun PaulIP

Il mancati pe el sau transformatorul?  :lol:
Am sesizat si eu, dar, fiind un film, nu cred ca scenaristul si-a pus problema ca spectatorii sa-si dea seama.
Ce mi se pare interesant e ca, in 2005 (cand a fost facut filmul), se pastrasera placutele traseului 2 (desfiintat cu un an in urma). Totusi, locatiile in care s-a filmat nu corespund deloc acelei linii (ba apare la capatul lui 8/25/35 de la depoul Militari, ba pe Cosbuc).
In ce depou s-a filmat la inceput si sfarsit?

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun shoppy

Pot sa mananc si tot tramvaiul, ca tot nu gaseste cineva vreun transformator in el.
Ne arata si un motor si spune ca este transformatorul, daca stai sa scrii o recenzie cu greselile si tampeniile absolute din film pai iti iese mai lunga decat scenariul, mie mi-a placut cel mai mult acea ca la capat de linie face pauza de masa si dupaia se intinde si doarme in iarba :lol:  :lol: .
Vezi ca ai la sfarsit in generic cel 3 depouri in care s-a filmat si personalul de la RATB care a ajutat.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun Doban4

Uneori mă întrebam ce este asa specială dintre protagonista filmului Andreea care este și vatmaniță și tramvaiul pe care îl conduce de fiecare dată. În film sau din înainte a învațat să conducă tramvaiul pentru că ea conduce o tartră cuplată la alta și presupun că tartra-remocă conducea pe prima. Primul depou in care apare în film, este depoul Dudești dinainte de modernizare. Si alte depouri din film au fost Militari, Giurgiului, Victoriei. Un alt lucru era iubitul fetei "Marcel", la început aveam impresia că el era tramvaiul în formă umană, dar nu era. Și un alt lucru care este văzut abia la sfarșitul filmului este acela când șeful depoului i-a spus fetei să îl i-a pe 136 care era un V3A-Clasic și ea l-a luat pe 133 V3A-93M.










Sursa: cinepub și cinemagia

Mai țin minte că era tot un film din 2004 cu un grup de baieți pe la 10-12 ani și tatăl unuia dintre ei lucra la Ratb ca șofer de troleibuz, troleul fiind Ikarus unul de școală și l-au pus pe un traseu fictiv, dar realist cu cel al liniei 76. Iar baieții din câte țin eu minte au luat troleul că să atragă o fată pe la 18 ani, nu mai țin minte numele filmului.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun Doban4

Tot eu am sa dau raspunsul. Filmul de care am povestit este Marilena de la P7. Ikarusul este 5132 pe o ruta a lui 76, un lucru pe care am vazut interesant ar fi ca la traseu este scris doar pe mijloc "Piata Resita (URC), nu sus si jos. In jurul minutului 25:11 apare Dacul 7434, dar apar si alte troleibuze ale depoului Berceni. https://www.youtube.com/watch?v=mz4v7J7Sbwo

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun PaulIP

N-a invatat sa conduca niciun tramvai. Mai mult ca sigur ca in scenele in care il "conduce" , s-a suit in 3385 ("remorca" lui 3405 de la acea vreme), iar 3405 era condus de un vatman adevarat.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420539 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use