Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Filme cu vehicule de transport in comun

222 posts, 95136 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Deschid acest subiect amintitnd pentru inceput o serie de filme in care apar vehicule de transport ITB, intr-o masura mai mare sau mai mica.
Cele mai cunoscute filme in care apar mijloace de transport sunt
"Buletin de Bucuresti" (genericul se deschide cu o panorama in Piata Universitatii, si apoi cateva secvente pe la Obor si sos. Stefan cel Mare),
"Angela merge mai departe" [sunt cu nervii cat casa ca nu-l gasesc !] - generic: http://www.youtube.com/watch?v=_IkHi_1T_gE, secventa din film prin cartierul Uranus ://www.youtube.com/watch?v=4zeuCbpL8L0, film realizat cu sprijinul ITB, ca de altfel si "Singuratatea florilor", ambele in care personajele principale sunt taximetristi (pe vremea cand inca aveau uniforme!).0
"Sfarsitul noptii" (1982) cu Gh. Visu (http://www.videofil.ro/film.php?id=2408) - povestea unui vatman implicat intr-un accident - filmul contine multe scene cu tramvaie, filmate la Chirigiu si pe linia lui 29.
"De trei ori Bucuresti", in care apar troleibuze TV, in special celebrul articulat. "Non Stop" - o selectie de filme, secvente in care apar si vehicule - IK4, IK280 in Titan. "Reteaua S", cu ample panorame aeriene ale soselei Stefan cel Mare. "Elixirul tineretii", unde apar episodic tramvaie si autobuze.
Pentru inceput imagini din "Nu vreau sa ma insor" (1960) - apar autobuze/troleibuze TV2, autobuze Zis si un tramvai EP. (s-a filmat la Academia MIlitara, Parc Hersatrau, la capatul troleului 83, Fabrica de Confectii si Tricotaje Bucuresti (sau alta sectie de confectii), Policlinica Uzinei 23 August)
Bd. 6 Martie (Kogalniceanu) spre Universitate.
bscap013.jpg (80.06 KB; downloaded 8523 times)
Autobuz TV2U
bscap015.jpg (81.98 KB; downloaded 8532 times)
Autobuz Zis linia 37 sau 68
bscap025.jpg (81.51 KB; downloaded 8529 times)
Taximetru Moskvici
bscap026.jpg (76.52 KB; downloaded 8525 times)
Interior de autobuz TV, taxatoare la usa spate.
bscap027.jpg (71.22 KB; downloaded 8530 times)
Platforma de la Soseaua Nordului-Parc Herastrau, capat linia 83, troleibuze TV2E.
bscap028.jpg (54.31 KB; downloaded 8519 times)
Botul lui 4202
bscap029.jpg (58.79 KB; downloaded 8524 times)
Placa de traseu 83: Sos Nordului (Parc Herastrau) -Piata Romana - Piata de Flori.
bscap036.jpg (55.62 KB; downloaded 8527 times)
Spatele lui 4202 si statia de imbarcare ("Oprire"? - posibil doar pentru necesitatile filmului)
bscap039.jpg (71.22 KB; downloaded 8540 times)
Capatul spre Sos Nordului-Aviatorilor - se observa reteaua de retragere la Autobaza Nordului
bscap041.jpg (60.41 KB; downloaded 8533 times)

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

continuare...
Alt vehicul (se pare 4207 sau o dubla cu vehicului anterior)
bscap042.jpg (62.89 KB; downloaded 8523 times)
Taximetru Volga/Pobeda
bscap049.jpg (51.23 KB; downloaded 8543 times)
Troleibuz TV traversand piata de la Academia  Militara, dinspre Dr. Marinescu spre Dr. Lister (85 si 89)
bscap059.jpg (57.12 KB; downloaded 8531 times)
Microbuz.
bscap062.jpg (64.41 KB; downloaded 8522 times)
Tren Ep - cu turela extinsa, la Piata Romana (scena de noapte la final).
bscap082.jpg (37.75 KB; downloaded 8523 times)

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Chiar din prima secunda, "Buletin de Bucuresti" ne desfata ochiul.
universitate buletin de b.jpg (393.71 KB; downloaded 8485 times)

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Filme cu vehicule de transport in comun darknight

La fel de aglomerat ca acum Universitate :lol:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Filme cu vehicule de transport in comun Tom

Par'ca statiile de autobuz sunt mai goale acum, dar nici nu mai trec vreo 10 linii pe acolo ca inainte, plus ca avem metrou si de vreo 10 ori mai multe masini.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Am vazut azi Santaj (cu secvente filmate prin zonele demolate de langa Piata Unirii - Uranus) era o scena filmata la Coltea si pe feresastra se vedea bulevardul 1848, spre Unirii - secventa incepe cu o bucata de DAc 117 la stop; nu trece mult si bulevardul se umple de Roman 112, Dac117, Ikarus 280 [e scena cand d-na ce e ea acolo la MIlitie se intalneste in cabinetul doctorului cu o tipa ce poarta bereta - prin spatele lor incep sa treaca vehiculele pe bulevard].
In anii 80 treceau destule linii pe axa de nord si se intampla ca si acum in statii - trenulete de vehicule.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun Dominatrix

Legat de ce zicea rosetti61 mai sus si vazand poza de la Universitate, mi-am amintit cum erau calatoriile cu articulatele de pe linia de autobuz 134 inainte de deschiderea magistralei M2 spre Pipera. Desi autobuzele veneau foarte bine la orele de varf, era o aglomeratie de nedescris. Singurul avantaj e ca ajungeai repede unde aveai nevoie, in rest calatoria nu avea nici o placere. Bonus: domni care puneau femeilor mana pe fund,"din greseala" in autobuz,ca doar era aglomeratie. :lol: Un fel de extrem BDSM, numai ca nimeni nu avea nici o placere :twisted:
Revenind la topic, in poza de la capatul troleibuzului 83 se vede reteaua de legatura dintre capatul de linie de la Parcul Herastrau si Autobaza Nordului. Aceasta legatura a fost intrerupta la electrificarea liniei Bucuresti - Constanta. Curios ca in poza apare numai reteaua "de ducere" spre depou, desi eu stiam ca reteaua era dubla. Are cineva mai multe informatii?

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun andrei11

E sigur ca asta vezi in poza ? Eu habar nu am unde este facuta. Da, reteaua era dubla cu siguranta. (Siguranta de 95 % a trecut foarte mult timp de atunci si memoria poate sa-mi joace feste ).

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Exista retea dubla de retragere, insa imaginea respectiva arata statia de imbarcare spre Aviatorilor; macazul de intrare exista si el, dar nu se vede in imagini; acea retea a fost folosita si  in transport regulat un timp, 83 chiar avea curse spre "IRMA" in anii 70, si 82 a circulat un timp pe acolo. chiar daca la Nordului nu se mai garau troleibuze, reteaua exista pe Elena Vacarescu si Ficusului. pana in 1987
Pt andrei11 (daca nu  a citit de la inceput) -  imaginile cu reteaua si troleibuzele sunt de la fostul capat al liniei 83 de la soseaua Nordului, un platou de intoarcere, putin mai sus de accesul in parcul Herastrau, spre Restaurantul Disco Herastrau. Astazi nu mai exista acel platou.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Cum se circula in Bucuresti la inceputul anilor 80 http://www.youtube.com/watch?v=J0xV9Wn8 ... r_embedded. "Turme" de calatori exista si acum, numai ca nu se circula cu usa deschisa, la fel si apucaturile unor soferi.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun 2009

Tramvai coborând din cartierul Uranus spre Splai minutul 0.48. De asemenea vedem şi ceva din vechiul cartier Uranus în filmuleţ.
http://www.youtube.com/watch?v=4zeuCbpL8L0

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun Dominatrix

Pe langa filmele mentionate in acest topic, 2 filme pe care le-am vazut acum mai multi ani si in care stiu ca apar vehicule de transport in comun sunt:

-Ora Zero, mai mult un film politist nu foarte reusit, protagonistii lucreaza la ITB, iar in film apar destule Roman112, TV2 si TV20, V3A, parca si Tatra, o gramada de taxiuri (care pana la urma tot vehicule de transport public sunt). Interesanta si prezentarea burgheziei acelor vremuri (sfarsitul anilor '70), care fuma Kent si asculta ABBA, Smokie si alte formatii "decadente" :twisted:

-Serenada pentru etajul 12 (anii '70), o comedie cu tenta propagandistica pentru mutarea la bloc, apar tramvaie in Lacul Tei si autobuze si trolee in Drumul Taberei si (parca) Titan sau Rahova. Pacat ca propaganda pentru stramutarea populatiei nu s-a rezumat numai la filme din acestea nevinovate, ci a trecut serios la fapte, mai ales in anii '80, cu consecintele pe care le stim cu totii.

Are cineva idee daca aceste filme pot fi procurate de undeva? Mi-ar place sa le revad.

In alta ordine de idei, cautand altceva pe net am dat de clipul de mai jos cu Alexandru Andries. Desi nu se incadreaza la categoria "filme" il postez aici intrucat apar in el multe autobuze si troleibuze ale ITB'ului. Nu stiu cand a fost filmat, dar cred ca a fost realizat candva la sfarsitul anilor '70 sau inceputul anilor '80 cel tarziu.



 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun Lohengrin

Am ambele filme ("Ora zero" si "Serenada pentru etajul 12"), precum si multe altele, in format AVI la calitate rezonabila. Pacat ca nu imi merge PM-ul pe forum sa iti dau numarul meu.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Filme cu vehicule de transport in comun Dr2005

Off-topic: Dacă doriţi să descărcaţi filmuleţe de net (orice e în flash, inclusiv Youtube!!!!) instalaţi la Firefox plug-in-ul Real Player Browser Record. Vine o dată cu Real Player-ul. Poate descărca orice, rezultatul fiind salvat în format .flv sau .mp4. Apoi, cu acelaşi soft, se poate converti foarte bine într-un WMV.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419367 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use