Clubul modeliștilorModelism și ateliere de machetareTehnici şi materiale folosite la construcţia machetelor

 

Topic: Tehnici și materiale folosite la construcția machetelor

14 posts, 14956 views
Tehnici și materiale folosite la construcția machetelor wilhelm ciprian

Te referi la foliile de laminare nu la cele de tiparire la imprimante , caci sunt si din astea? Si da sunt 100 la pachet , cel putin asa scrie acolo.

Orice ar fi numai sa fie tare solid  sa nu se zgarie si indeal pentru mine ar fi de 1 mm la fel cum este si carcasa de cd, tot 1 mm grosime are.

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor wilhelm ciprian

Multumesc mult, asta clarifica misterul foliei pt proiecte de diploma, care spre uimirea mea in Bv pe toata lumea o ingrozeste :lol: Deci este folie care se pote scote la imprimanta  si nu este folie laminatoare.
Si eu folosesc combinarea a 2 palci de komatex; este usor pentru realizarea usilor de pe laterale, faruri , etc. Eu folosesc komatex de 0,1, cuplat peretele este de 0,2 cm.

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor wilhelm ciprian

Faza tare, in tot Bv mai sunt librarii cat degetele de la o mana. Singurele folii pe care le am gasit au fost  subtiri precum o  foita de tigara.  In consecinta treaba e nasoala rau.

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor wilhelm ciprian

OLECO wrote:
Dar fa-ti comanda si o primesti prin posta.

Momentan nu imi pot permite un top intreg. 5 folii mi -ar fi de ajuns pt moment.

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor wilhelm ciprian

Citat Marian: "Este un plexyglass subtire, folie iar raportul cantitate/pret/fiabilitate il face mult mai bun fata de orice alt material improvizat."

O folie format A4 pe care o folosesc eu, costa 50 bani (5 mii vechi) si nu cred ca acel plexiglas il scot mai ieftin impartind intreaga coala la mai multe coli A4. In afara de asta, acele coli de plastic, le gasesc la un magazin aproape de casa si nu tre' sa merg la mama naibii, langa Spitalul Fundeni ca sa-mi iau acel plexiglas. :oops:[/quote]

Am gasit plexiglass in Bv si m-a lasat rece de tot-270 lei o foaie de 2mm mare de 2/3m. Cam prea mult.

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor wilhelm ciprian

Numai la foaie de 2/3 metri se vinde. Oricum  ma gandesc tot la acele folii mult mai ieftine.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor Utilizator anonim

OLECO wrote:
Ok, zi-mi tot procesul de lucru, de la foaia bruta, pana la finalizarea capacului. Daca vrei, descrie pasii la topicul cu "materiale si tehnici", ca aici pe topic se pierde peste timp.
Vreau sa stii cu ce taii, cum lipesti... etc...
:roll:
Ma intereseaza pt ca vreau sa fac cutii de prezentare la o firma care mi-a solicitat makete. :x


Deci, iei placa, o tai la dimensiunile la care ai nevoie sa faci cutia, apoi inainte sa lipesti tai folia de protectie din zonele unde vine lipitura (~2mm unde sunt zonele de imbinare).
Dupa asta lipesti cei 2 pereti laterali peste cel de deasupra, cutia se inchide prin montarea capacelor laterale. Fundul cu macheta se pune odata cu aceasta si se fixeaza cu suruburi de partea de plexiglass. Normal inainte de asta se scoate folia de protectie.
De taiat tai cu cutterul doar ca insist de 4-5 ori, apoi intorc placa si o despic usor. Atat la taiat (daca scapi cutterul pe alaturi strici bucata pe care o tai sau o parte tin ea) cat si la despicat (daca nu esti atent risti sa se sparga bucata cand o rupi) ai o singura sansa.  8-)  

O sa iti fac un tutorial foto zilele urmatoare ca mai fac 2 cutii.

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor wilhelm ciprian

Am gasit si eu plexiglas in sfarsit la Hornbach! Marain am vazut intr-una din poze tale un polizor/masina gaurit mica pt modelaj, poti sa ne spui ceva despre ea, eu am vazut azi la Hornbach un Proxxon micromot 50e cu turatie variabila si gandesc ca mi-ar fi buna una de gen si mie :D
http://www.proxxontools.ro/produs.php?id=26

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor wilhelm ciprian

Mersi, acum dupa ce am facut niste cumparaturi pot sa termin in liniste FBW-ul. Plexigals-ul  e 9,75 lei  o foaie de 25/50 cm de 2 mm grosime.
DSCN2233.jpg (264.84 KB; downloaded 10626 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor Utilizator anonim

Bison Universal Hobby si-a schimbat lookul si este si ECO, acum ramane sa testez  daca este la fel de bun la lipituri cum este cel vechi.

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor Costin

Cel fara solventi e mult mai prost...  :roll: nu stiu cum e cel cu solventi, sper sa fie la fel ca varianta 'veche', dar cel eco nu lipeste deloc bine pe suprafete lucioase.

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor wilhelm ciprian

Azi am luat niste materiale si am gasit ceva ce ne este tututor foarte util - rigla metalica de 1mm grasime de 50 cm. Costa 6 lei la hornbach.
poanta e ca ma suturasem sa stric rigle de plastic cu cutitul. :lol:

 


Re: Tehnici si materiale folosite la constructia machetelor wilhelm ciprian

Totusi atentie ca marginile nu sunt tesite, cea ce tot e bine daca vrei sa lasi o urma mecanica  :mrgreen:

 



Home page  • 
Parent forum: Tehnici şi materiale folosite la construcţia machetelor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use