Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB

264 posts, 119165 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 19
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB aztec

TIMPUL PIERDUT(in plus). De acea chiar si devierea pe la Cotroceni nu este o varianta pt mine personal. La un drum spre serviciu daca fac cu masina 20 min, cu transportul in comun 35, o deviere de 10 min in plus ma face sa renunt la acel traseu si sa caut variante ajutatoare. Foloseam 69. Acum nu, si incerc 168 si 368. Sau 268, dar e cam rara si renunt.
Daca linile electrice de transport nu sunt flexibine la lucrari, devin inutile. Si doar folosibile pe distantele foarte lungi, gen cap-cap.

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB linia 69

andrei11 wrote:
Da, dar in loc de 4 direct ai inceput cu 1,2,3... Si la 4 e problematic, dar sa nu spuna lumea ca suntem pesimisti. Asadar numaratoarea trebuie sa inceapa de la 4 in sus. Nu stiu daca m-ai inteles.  :P

Te-am inteles perfect dar am vrut sa par  ;) optimist.
In viitorul indepartat sigur ca din cauza lucrarilor la M5 va disparea troleibuzul intre Piata Operei si Scoala Iancului. Dar pana atunci .... sa revenim in zilele noastre si sa continuam sa visam cu ochii deschisi la ce mai putem face cu reteaua actuala de troleibuze si de ce nu sa mai propunem diverse solutii SF .... ca asta ne-a mai ramas  :!:    si e frumos sa recunoastem, e ca si cum ai murii in somn.

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB andrei11

Aztec, nu este asa. Asadar daca esti pe traseul metroului, ai un singur schimb de facut, metrou + troleu.
Daca nu, ghinionul tau, nu putem impaca pe toata lumea.

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB radu73

andrei11 wrote:
Nu va inteleg de ce nu va convine un troleibuz dupa urmatorul traseu...Evident, asta cat timp va fi M 5 in constructie. Pentru ca odata M 5 ajuns in faza a II - a la Piata Iancului, troleibuzul pe axa Est - Vest va deveni istorie, cu siguranta. De fapt in momentul in care o sa înceapa faza a II a, nu se va mai putea vorbi despre troleuibuz la Universitate.


Troleibuz pe Bd. Timisoara? Asa apare pe desenul tau.

De ce nu il muta pe 90 pe Bd. Timisoara de la intersectia cu Vasile Milea pana la Valea Oltului ?
S-ar indrepta o veche nedreptate ... si in plus cred ca ar fi util ...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB Dr2005

Ar sta blocat în trafic... mie până şi 137/138 mi se par inutile pe acolo tot din cauza traficului.

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB Dominatrix

Parerea mea este ca solutia corecta ar fi imbunatatirea intervalului de urmarire a tramvaielor pe Bd. Timisoara, daca cererea o impune, cu atat mai mult cu cat calea de rulare este separata de traficul general si a costat destul de mult modernizarea ei. Dar daca nu sut tramvaie pentru suplimentari, ramanem in talmes-balmesul nostru mioritic cu trasee care se concureaza unul pe altul fara un beneficiu relevant (vedeti si cazul mult mai flagrant de pe Bd. Ghencea, cel putin pana la modificarea traseului liniei 47 la Unirii).

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB radu73

Dr2005 wrote:
Ar sta blocat în trafic... mie până şi 137/138 mi se par inutile pe acolo tot din cauza traficului.


Sa stai tu pe Bd. timisoara si sa vezi ce se intampla daca nu vine 137 ... a mai gandit unul asa ... si era omor pe 35 ...

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB linia 69

S-a repus in functiune macazul de pe Drumul Taberei spre Drumul Sarii (ala de la intersectia cu Vasile Milea unde 69, 90 si 96 fac stanga), s-a remontat patina iar in partea cealalta s-a pus un macaz mecanic. Probabil ca s-au facut toate astea pentru accesul mai rapid (sa nu se mai faca manual) la Depoul Alexandria al troleibuzelor liniilor 91 si 96.
Totusi ar trebui sa se faca retea pe str. Lt. Gaina si pentru sensul spre Drumul Sarii - Depoul Alexandria, sa nu se mai faca ocolul ala.

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB Victor92

Elemente noi in statia "Piata Buzesti".
DSC_1051.jpg (161.46 KB; downloaded 7500 times)
DSC_1052.jpg (129.86 KB; downloaded 7500 times)

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB Victor92

Retea pe Strada Gheorghe Polizu.
DSC_1220.jpg (99.61 KB; downloaded 7408 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB 133 313

Uite pe ce sta cocotata reteaua de troleu pe Baba Nova-Brancusi.  :twisted:  Sunt destul de multi in situatia asta sau similar.
IMG326.jpg (112.62 KB; downloaded 6617 times)
IMG327.jpg (59.88 KB; downloaded 6616 times)
IMG328.jpg (115.66 KB; downloaded 6618 times)

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB cris_m

Ca parca reteaua e mai intreaga :roll:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB GPS

In Berceni astfel de stâlpi au fost înlocuiți, ar trebui si pe aici! :twisted:

 


Re: Discutii despre reteaua de troleibuz a RATB cris_m

Sau mai bine domn' Betonita sa ne cedeze cativa saci din sutele pe care le foloseste pentru bordurile minune  :popa:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 19
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use