Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIstoria rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Rosetti - Icoanei - Tei

14 posts, 8505 views
  • Tom
  • Posted:
  •  

Rosetti - Icoanei - Tei Tom

Am gasit cateva imagini  ( din colecția personală a lui Alex Gâlmeanu ) ( link ), fotografii făcute în anul 1984
img054.jpg (158.91 KB; downloaded 4277 times)

img055.jpg (139.38 KB; downloaded 4277 times)

1003.png (965.63 KB; downloaded 4306 times)

Se observa linia de troleibuz care vine pe Batistei si vireaza la dreapta pe Sahia.  Nu retin exact cum arata linia dupa anii '90, dar era destul de intortocheata, dar in multe locuri ramasesera doar consolele si ceva resturi din retea.

 


Re: Zona Universitate - Rosetti - Icoanei Dominatrix

Tom wrote:
Nu stiu cand au fost realizate fotografiile, dar este posibil ca acea modificare dela cutremur sa fi ramas si ulterior. Nu retin exact cum arata linia dupa anii '90, dar era destul de intortocheata, dar in multe locuri ramasesera doar consolele si ceva resturi din retea.
Bucla respectiva a ramas pe pozitie, dar fara macaze, pana in 1988 cand s-a desfiintat troleibuzul pe acolo. E posbil ca si azi sa mai existe ceva urme, acum vreo 5 ani inca mai erau.

Tom wrote:
Legat de linia de pe Tudor Arghezi, imi amintesc ca am vazut o linie de troleibuz, de fapt ce mai ramasese din ea, asa cum am desenat pe harta.
Mai mult, imi amintesc de un tramvai care urma linia actuala a troleibuzului, cel putin in curba desenata de mine pe harta. Asta era undeva intre 1983 si 1985, poate undeva sprea 1985, pentru ca imi amintesc de trenuri 2xV3A care treceau pe acolo.
Tramvai pe Arghezi? :shock: Nu vreau sa te contrazic, dar cred ca e o confuzie la mjiloc , din ce stiu nu a circulat tramvai pe acolo niciodata. Nici nu mi se pare logic, pe unde ar fi luat-o ca sa se inscrie pe acolo? Pe Sahia? Din ce stiu eu, tramvaiele la Rosetti au fost desfiintate la sfarsitul anului 1986 cu putin inainte de deschiderea strapungerii Vasile Lascar - Armand Calinescu, cand s-a definitivat traseul de tramvai existent si azi.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Zona Universitate - Rosetti - Icoanei Tom

Linia de troleibuz desenata de mine a rezistat destul de mult. Nu stiu cand a fost scoasa, dar la un moment dat cand am trecut pe acolo dupa multa vreme, nu mai era, ramasese doar partea de pe Sahia dincolo de Batistei, care si ea a disparut, iar ultima ramasa multa vreme a fost ce de dupa Gradina Icoanei, pe o portiune de vreo 200m.

Legat de tramvai, imi amintesc ca am fost acolo la acel oficiu postal si am asteptat destul de mult si vedeam tramvaie. Chiar imi amintesc ca am vazut acolo trenul V3A 095+093. Probabil ca era prima data cand vedeam trenuri urbane, de asta imi amintesc atat de bine. Ce cauta tramvaiul pe acolo, este un mister. E posibil ca la un moment dat tramvaiul sa fi fost deviat pe Batistei, apoi pe Sahia, iar troleibuzul sa fi intrat pe Batistei si de acolo pe Arghezi pe traseul desenat de mine?

 


Re: Zona Universitate - Rosetti - Icoanei Dominatrix

Tom wrote:
Linia de troleibuz desenata de mine a rezistat destul de mult. Nu stiu cand a fost scoasa, dar la un moment dat cand am trecut pe acolo dupa multa vreme, nu mai era, ramasese doar partea de pe Sahia dincolo de Batistei, care si ea a disparut, iar ultima ramasa multa vreme a fost ce de dupa Gradina Icoanei, pe o portiune de vreo 200m.
Este posibil ca reteaua de pe Arghezi pe care ai vazut-o abandonata in prima parte a anilor '80 sa se fi construit la sfarsitul anilor '70, cu titlu provizoriu pentru circulatia troleibuzelor care veneau din Lacul Tei in sensul spre centru. Adica in sensul spre centru sa se fi circulat temporar pe Sahia/Calderon - Batistei - Arghezi si din nou pe Sahia/Calderon pana in Bulevardul Republicii/Carol. Din ce stiu, bucla pe care am figurat-o cu albastru (pentru intoarcerea inapoi spre Tei pe strazile Prof. Bacalogu si Batistei) nu a fost folosita foarte mult timp dupa cutremur, fiindca troleibuzele 88 si 90 au revenit pe traseele normale destul de curand.
O deviere temporara de acest gen, tot din cauza cutremurului a fost in intre anii 1977-1982 pe strazile Austrului si Tepes Voda, despre care am amintit si in celalalt topic. Oricum, in 1982-1983 se circula asa cum am figurat pe harta, nu mai exista retea de troleibuz functionala pe Arghezi asa cum apare in desenul tau, deci devierea troleibuzelor pe acolo a fost temporara.

Legat de tramvai, nu stiu ce sa zic, poate ne lamureste cineva care a stat in zona sau mergea mai des pe acolo. Eu nu imi amintesc de o asemenea deviere. Tot ce pot sa spun este ca in 1988 cand s-a scos definitiv troleibuzul pe strazile acelea, nu mai exista nici o urma de linie de tramvai nici pe Arghezi, nici pe Sahia sau pe Batistei sau pe altundeva.

 


Re: Zona Universitate - Rosetti - Icoanei rosetti61

Daca vedeai tramvaie inseamna ca aveai vedere cumva spre Piata Rosetti, prin care treceau tramvaiele. Oficiul se intindea pe toata latura blocului intre Calderon si Arghezi.
Linia pe Sahia si Icoanei a fost deschisa in ianuarie 1962 pentru linia 88, care facea legatura cu Lacul Tei.
De-a lungul timpului, pe harti, reteaua nu a fost trasa cu acuratete - in 1962 ea pleaca direct prin str Sahia, in 1973 circula numai pe str Dianei, iar in 1984 este figurata prin str Tudor Arghezi si Dianei - acestea sunt harti din componenta unor ghiduri turistice. Pe hartile ITB este corect trasata prin str Sahia/Dianei.
In zona Bd Dacia/Alecu Russo mai exista reteaua de pe Luminei folosita de 86 si apoi de 97 care a intors vremelnic pe bucla respectiva.
A existat situatia de pe planul din 1984, cu retea pe Mihai Eminescu? E posibil sa fi gresit, in loc sa traseze pe Luminei, au dus-o putin mai sus si apoi au facut un rotocol fix in intersectia Alecu Russo cu Luminei.
1962a.jpg (675.17 KB; downloaded 6984 times)
1973a.jpg (473.88 KB; downloaded 6959 times)
1973b.jpg (562.39 KB; downloaded 6970 times)
1984a.jpg (1.11 MB; downloaded 6979 times)

 


Re: Zona Universitate - Rosetti - Icoanei Dominatrix

rosetti61 wrote:
A existat situatia de pe planul din 1984, cu retea pe Mihai Eminescu? E posibil sa fi gresit, in loc sa traseze pe Luminei, au dus-o putin mai sus si apoi au facut un rotocol fix in intersectia Alecu Russo cu Luminei.
Nu, este o greseala, pe Eminescu nu au circulat troleibuze. Initial, intre Bd. Dacia (partea veche) si str. Taras Sevcenco (azi tot Bd. Dacia) s-a circulat prin str. Luminei in ambele sensuri. Acest lucru e figurat corect pe harta din 1973 - poza 1973b.jpg de mai sus. Cand s-a facut bucla de intoarcere pentru linia 97, firul pe directia Romana - Foisor a fost mutat direct pe str. Orientului, asa ca prin str. Luminei a inceput sa se circule numai venind dinspre Foisor. Linia 97 intorcea acolo facand o curba stanga dinspre Orientului inapoi pe Luminei. Prin separarea firelor de circulatie pentru directiile opuse s-a usurat putin si traficul in zona pietei. De remarcat faptul ca actuala strada Gheorghe Palade e un rest al fostei strazi Taras Sevcenco.

Un alt aspect interesant este ca in 1989 a existat o perioada cand troleibuzele 79 si 86 nu mai ajungeau la Romana, ci intorceau la Eminescu, la intersectia dintre Dacia si Mosilor, in bucla folosita pentru acces si retragere de linia 66 imediat dupa scuarul verde. Cauza a fost lucrarea de largire a strazii Taras Sevcenco, azi Bd. Dacia, de la doua la patru benzi. Aceasta bucla s-a pastrat foarte mult timp, pana in 2007, mai exact, cand s-a desfiintat la modernizarea liniei de tramvai 21 cand s-a lucrat si la reteaua de troleibuz de pe Sos. Colentina si Cal. Mosilor.

O alta greseala pe harta din 1984 este ca firul spre centru al troleibuzelor care veneau din Tei e figurat pe strada Arghezi. De fapt se circula direct pe Sahia/Calderon pana in bulevard. Cel putin in 1982-1983 asa se circula si nu vad de ce ar fi fost modificat ulterior sensul, mai ales ca la acel moment la Rosetti intorceau numai linii de troleibuz care veneau dinspre vest. Pe Arghezi stiu ca a existat retea de troleibuz intre Sahia si Piata Rosetti, montata imediat dupa cutremurul din 1977 pentru intoarcerea troleibuzelor care veneau din est (Baba Novac, Bd. Marelui Stadion, Baicului). Tot atunci s-a montat si reteaua figurata de mine cu albastru pe strazile Bacalogu si Batistei, despre care s-a discutat anterior si care apare si in fotografiile puse de Tom intr-un mesaj de mai sus. Oricum, dupa reluarea circulatiei normale a troleibuzelor prin zona, reteaua pe Arghezi intre Sahia si Piata Rosetti nu mai stiu daca a fost demontata (de aceea nu am figurat-o pe schema mea) dar in orice caz nu mai era legata cu macaze, cel putin nu in capatul spre Calderon.

 


Re: Zona Universitate - Rosetti - Icoanei rosetti61

E o harta turistica editata de Publiturism in 1984 si nu stiu ce au inteles ei din informatiile primite de au scos enormitatile alea - a ramas asa pentru ca si-au dat seama cand era sub tipar. Pe dos are tot felul de adrese, cu ea sau fara ea te descurcai in oras.

 


Re: Zona Universitate - Rosetti - Icoanei nokia2110

Deci şi în anii '80 troleibuze tăiau Bd. Republicii (azi Carol I) intrând pe Str. Alexandru Sahia (Jean Louis Calderon, Dimitrie Gerota)?  :shock:

 


Re: Zona Universitate - Rosetti - Icoanei Dominatrix

Nu, pe Calderon era numai sensul pentru circulatia spre centru.

 


Re: Zona Universitate - Rosetti - Icoanei ByOnu

Tom wrote here:
Se observa linia de troleibuz care vine pe Batistei si vireaza la dreapta pe Sahia.

Dominatrix wrote here:
...pe Calderon era numai sensul pentru circulatia spre centru.


Dupa "analize", atat in teren (pe urmele fostei retele, acolo unde inca mai sunt stalpii si prinderile consolelor - au ramas foarte multe artefacte in teren), cat si dupa discutii, deduc ca aceasta era situatia, cel putin la momentul fotografiei (dupa cutremurul din 1977, pana la casapirea ei definitiva):

Onu troleibuz rosetti calderon icoanei.png (1.62 MB; downloaded 4297 times)


Close-up:

Onu retea troleibuz rosetti calderon icoanei - part1.png (1.63 MB; downloaded 4291 times)

Onu retea troleibuz rosetti calderon icoanei - part2.png (1.63 MB; downloaded 4291 times)

 


Fosta rețea de troleibuz Rosetti - Icoanei - Tei rosetti61

rosetti61 wrote here:
Daca vedeai tramvaie inseamna ca aveai vedere cumva spre Piata Rosetti, prin care treceau tramvaiele. Oficiul se intindea pe toata latura blocului intre Calderon si Arghezi...


Cropurile de pe harti care lipsesc; rotocolul din ultima harta este defapt bucla instalata in 1977 pentru intoarcerea lui 82 pe durata cat a fost deviat de pe Magheru - din bd. Dacia se intra pe Dimitrie Orbescu apoi dreapta pe Alecu Russo pana la Icoanei unde se vira la dreapta ca sa intre pe Dacia.
1962a.jpg (112.78 KB; downloaded 4220 times)
1973a.jpg (135.89 KB; downloaded 4221 times)
1973b.jpg (103.8 KB; downloaded 4220 times)
1984a.jpg (452.75 KB; downloaded 4219 times)

 


Fosta rețea de troleibuz Rosetti - Icoanei - Tei ByOnu

Doua fotografii realizate pe Str. Icoanei nr.25, in noiembrie 1998(!). Se observa reteaua de troleibuz inca pe pozitie.

Sursa fotografiilor: https://simplybucharest.ro/?p=17806

Locatia astazi: link.
icoanei1998004.jpg (90.3 KB; downloaded 3446 times)
icoanei-nov1998004.jpg (88.96 KB; downloaded 3446 times)

 


Re: Fosta rețea de troleibuz Rosetti - Icoanei - Tei nokia2110

Parte din reţeaua aia mai era pe poziţie şi în 2000, poate chiar 2001. Că am avut eu pe atunci de câteva ori treabă în zonă. Mai rămăsese bucata dintre 2 puncte de alimentare.

 


Re: Fosta rețea de troleibuz Rosetti - Icoanei - Tei ByOnu

Cele doua puncte de alimentare cred ca sunt acestea:

https://www.google.com/maps/@44.4432245, ... 2!8i6656

si

https://www.google.com/maps/@44.4444123, ... 2!8i6656

Intre panourile celor doi stalpi, era un maț gros de cabluri. Ultima oara au fost capturate pe Street View in aprilie 2009, iar in iulie 2011 deja RATB isi luase panourile si cablurile.

 


Home page  • 
Parent forum: Istoria rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420528 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use