Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni

210 posts, 92710 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alexandru_minciu91

A fost montat și firul pe rețeaua de pe Șoseaua Panduri (curbă) și Bd. Geniului.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Filip Rares

A inceput scoaterea retelei vechi pe Dr. Taberei la Razoare. Pe sensul spre Valea Argesului au fost scoase cablurile, si deasupra soselei s-au tras cabluri noi.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni andrei11

Ce-s alea << cabluri >>  ?  :roll:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alliens

De ce au decis sa monteze reteaua pe bulervardul Geniului? Nu spuneau ca in iunie se da drumul la metrou, deci  se va reface intersectia de la Razoare cum era inainte?

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

andrei11 wrote:
Ce-s alea << cabluri >>  ?  :roll:

Fii mai bland! ”Copii spun lucruri trasnite”!
E clar ca e vorba de reteaua de contact! :mrgreen:
Si, NU, in zona Razoare, sens spre Orizont, abia ce s-a taiat si scos ”cuprescul” vechi! ;)

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni bercenicity

Părerea mea - mediocru. Tot au ceva cu ținutul la bordura.

La acul de par rețeaua trebuia sa fie deasupra benzii din mijloc, sau mai pe centru. Inscrierea pentru făcut stânga, din nou, mi se pare târzie.

In ultima poza, distanta dintre console plus consola cu prinderi model autohton ma face sa trag concluzia ca acolo va fi un macaz mecanic pentru un fir care va veni din intersecția Razoare (mai e un stâlp pe solo și un traverseu care altfel nu se explica) - probabil pentru retragerea lui 96 de la Alexandria (cred ca rețeaua via Lt. N. Gaina o sa fie desființată).
22B273D7-D257-4D76-8578-39053A45297A.jpeg (276.51 KB; downloaded 4273 times)
09CAD832-84C5-4C88-BD8D-AF9C28F39C96.jpeg (345.77 KB; downloaded 4270 times)
5090C94B-EDB7-4004-A899-23FB20F09FC5.jpeg (263.94 KB; downloaded 4270 times)
9E1B25EC-4C1B-4E9F-8755-3A92A3B8095B.jpeg (376.05 KB; downloaded 4269 times)
98C427AA-E442-4BCA-8742-AA58E90DDBA2.jpeg (299.47 KB; downloaded 4269 times)
0D58963D-43A1-4767-8359-8D4CADDFA96D.jpeg (407.04 KB; downloaded 4269 times)

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni George

Oricum, permanentizarea acestei rute e o surpriză reală...și nu știu dacă este o soluție optimă....

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Nu trebuie asa ceva, ci reluarea circulatiei ”direct” spre Razoare, prin sensul giratoriu!! :yes:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni linia 69

Corect. Sunt perfect de acord cu colegul "Orex".
La ora actuala, în afara de acest lucru de neînțeles, mai exista unul la Eroilor. La ce folosește rețeaua activata de pe B-dul Eroilor spre Calea Plevnei?   Dar cea la stanga pe Splai (fosta pentru linia 96)?  M-am tot gândit, am făcut tot felul de scenarii dar ceva nu se leagă. În prezent nu-mi dau seama ce se vrea acolo.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

De 5(cinci) luni STB o ”zdrangane” in zona Eroilor! Oare ce le mai trebuie sa fie de acord cu reluarea circulatiei troleibuzelor? :think:  :think:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni WAYNEN

Dacă rețeaua de troleibuz pe pe Strada Locotenent Nicolae Găină ar fi desființată și s-ar crea rețea pentru efectuarea virajului stânga de pe noua Stradă Răzoare pe Șoseaua Pandurilor,ar lungi nejustificat retragerea liniilor de troleibuz 91 și 96 către Depoul Bujoreni.De ce să desființezi ceva care poate fi util șoferilor? :popa:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni bercenicity

ByOnu wrote:
Trist ca proiectul nu pare sa zica nimic despre modernizarea catenarei troleibuzului.

Nu cred ca rețeaua e troleibuz este într-o stare asa de tragica acolo, chiar dacă sunt console cu prinderi rigide. Viteza e buna, pozitionarea e ok, curbele de la Iuliu Maniu oricum trebuie abordate cu viteza mica, încrucișările tb-tw vor fi schimbate (cum s-a întâmplat la toate modernizările de linii de tw).

Pt chestiile tragice (macazurile) oricum nu au o strategie de îmbunătățire a performantelor patetice ale acestora (nu mai cumpăra K+M sau Elektroline de viteza ca se strica și nu știu sa le repare/costa mult serviceul de la producător). In plus, nici interfața dintre rândunica si piesele de încrucișare K+M/Elektroline nu este optima - tot se trântește rândunica la trecere când totul ar trebui să meargă lin - miezul patinei de contact (materialul consumabil) este prea mare în varianta dâmbovițeana.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni ByOnu

De acord, dar macar de dragul artei sa puna niste console fixe noi-noute, asa cum au facut la Eroilor sau Straulesti.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni WT_fan06

De ce de dragul artei? Dacă vor să investească în ceva s-o facă în echipamente din prezent, nu de pe vremea bunicii. La Eroilor şi Străuleşti nu a fost treaba Metrorex?

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use