Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni

225 posts, 95880 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 17
 
 

📖 Pagination options
Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni andrei11

Adică ținem de aiurea 66 pe Splai ca să justificăm rețeaua ? Raționamentul nu ar trebui să fie invers ?

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni rosetti61

Dar se poate face un 66 prin Eroii Sanitari - Cotroceni si mai departe traseul pe care il are acum? Cu ce deranjeaza reteaua care e acum instalata pe splai pana la Eroilor, oricum troleibuzele fac statie la Drept si apoi langa fosta Casa Radio, unde va reveni in viitor si 96 (196 va disparea sau va fi pastrat pe vreun traseu modificat?). E buna in caz de devieri.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni WT_fan06

Sau ar putea prelungi 66 până la Gara de Nord? Capătului actual nu prea îi văd sensul...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni GPS

Dacă vrei să ajungi la gară folosești 21/66 și metroul, nu ia nimeni 66 din Colentina până la Gară (sau mai există 182/282). Din centru există 85.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Cea mai buna optiune ar fi ca STB sa prelungeasca 66 pana la Gara de Nord! Depinde de ce vrei, sa ajungi repede in Colentina sau mai ieftin! ;)

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni andrei11

Mă opun, așa cum a spus și colegul, există două autobuze Colentina - Gară.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Probabil, dar pe Mosilor, pana la intersectie cu str M. Eminescu, unde-l gasesti sporadic pe 79 si 86, nu circula niciunul dintre ele! ;)
PS
Trebuie sa retinem faptul ca, atunci cand se va da startul M5.2 nu va mai exista o vreme (cine stie cat?) capat la V. Parvan! STB-ul s-a gandit la alternative, inca de pe acum? ;)   :think:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni WT_fan06

Oameni buni. Vorbiți de acest traseu de parcă are o singură oprire în Colentina şi o singură oprire ipotetică la Gară. Doar pentru că pleacă din Colentina şi ar ajunge la Gară nu înseamnă că asta e unicul său scop, să îi ducă pe cei din Colentina la Gară. Totuşi traversează km 0, mai are câteva opriri şi prin centru, zic.

Ok, cei din Colentina nu vor lua 66 până la gară, logic. Dar cei de la Universitate? Sau poate cei de la gară spre Universitate? Uite eu de exemplu aş avea nevoie de o legătură mai strânsă între gară şi centru, care să nu presupună să schimb metrouri în subteran pentru 2-3 stații. 85 nu îşi face foarte bine simțită prezența, dacă l-ai ratat la mustață ai de aşteptat.

Dar şi neglijând tot ce am scris mai sus, explicați-mi vă rog care este sensul actualei bucle. Niciunul. Când ai un centru de mega-interes la câteva sute de metri, tu îl ignori şi întorci într-o zonă fără niciun trafic de călători.

66 trebuie lăsat ori la Vasile Pârvan, ori la Gară. Bucla de acum este între două noduri importante de transport şi nu cred că ajută.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Cand,...oare cand, se va PIF M5.2 si M4.2 linia 66 e suficient sa aiba parcurs pana la str. Dianei la Rosetti, nimic mai mult! Acum fiecare cum o vede! ;)

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni 1689

Intoarcerea lui 66 la Rosetti ar costa cel putin 10 minute. Plus ca n-ar avea unde stationa la cap de linie...
Daca tin minte bine, asta a si fost traseul initial cind s-a infiintat linia...
De altfel, cred ca discutia se potriveste mai bine la "Evolutia traseelor...".

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Si cate linii nu sunt intr-o asemenea situatie? Vezi TOATE liniile de troleibuz care au capat la Gara de Nord, recte autobuzele care intorc la Romana! 69 cati ani a ”intors” pe str. Dianei fara ca conducatorul sa se hodine?! ;)

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Gabi23

66 ar trebui să întoarcă în Piața Operei...

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni WAYNEN

Pentru a facilita întoarcerea liniei 66 la "Piața Operei",ar trebui să se reconfigureze rețeaua din zonă,astfel încât să permită întoarcerea troleibuzelor din ambele părți.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Cum s-a configurat reteaua actuala de troleibuze pe bd. Eroilor Sanitari si bd. Eroilor nu cred ca intra-n optiunile STB sa aduca 66 sau 70 pe la Opera! Pana una alta, reteaua de la Vasile Parvan e activa, deci poate fi folosita...pana cand... zona va fi PLS M5.2!

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 17
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use