Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni

225 posts, 96011 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 17
 
 

📖 Pagination options
Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni pantograful

Ideal ar fi 66 la gara, 85 desfintat, si transferate troleibuzele spre 66 si 69 care ar deveni linii de baza.

Bine, in fapte problema este ca la STB/RATB nu prea poti fi sigur ca o linie "de baza" va ramane "de baza" si peste cativa ani, asa ca mai bine mai multe linii care se dubleaza aiurea ca sa asigure o prezenta minima in strada. Vezi x68-urile...

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni drbm

orex wrote:
... unde-l gasesti sporadic pe 79 si 86, nu circula niciunul dintre ele! ;)

Nu zău! Dacă am privi măcar pe InfoStb.... Dar părerea e puternică în societatea româneasca...

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alexxd_31

Nu inteleg unde este problema cu actuala configuratrie si de ce ar trebui modificate liniile 66 si 70 pana incep efectiv lucrarile la M5.
Ma tem ca dupa ce o sa se dea drumul la metrou pana la Piata Iancului nu va mai fi troleu pe Elisabeta.
Personal mi-am pierdut speranta ca o sa reapara linia 92 prelungita la Faur, Linie care intorcea la Vasile Parvan alaturi de 66 si 70.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Gabi23

Capătul acela de la Pârvan e o improvizație care te lasă ”nicăieri” :roll: . Nici nu suportă comparație cu potențialul și legăturile de orice fel de la Eroilor (Piața Operei). Iar de linia 92 chiar nu mai e nevoie, chiar și mutată la FAUR, investițiile trebuie canalizate pe alte direcții prioritare. :yes:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Nu cred ca cineva pune problema ca pe bd. Regina Elisabeta sa nu mai circule transport de suprafata dupa edificarea M5.2, mai cu seama ca statiile STB Opera, Kogalniceanu, Piata Rosetti, Armeneasca nu vor putea fi acoperite de M5! Asta cand va fi! :popa:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alexxd_31

Pana o sa fie gata M5 la STB o mare parte din flota o sa fie compusa din autobuze electrice. Autobuzul electric o sa bage troleibuzul in istorie.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni cris_m

De autoritatile romane da, cele straine gandesc mai departe de prostirea votantilor...

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

@alexxd_31
Atat timp cat exista retele de contact e nevoie si de troleibuze, autobuzele electrice, dotate cu pantograf, nu fac decat sa beneficieze de acest lucru. ;)  
Si hai sa facem o comparatie, desantata de altfel, Clujul are deja 41 buc. autobuze electrice (https://primariaclujnapoca.ro/informati ... n-romania/), Bucurestiul inca isi propune achizitia a 100 buc.
Care e raportul populatiei deservite dintre cele doua orase? Cat de congestionata e circulatia in Cluj in raport cu Bucurestiul?
PS
Asta vara am fost acolo si daca poti observa am prins niste instantanee din ”electricele” de pe linia 47. Fata de Bucuresti era ”parfum” circulatia! ;)
Trecand peste...
https://www.google.com/search?q=populat ... e&ie=UTF-8
https://www.google.com/search?safe=acti ... CAs&uact=5
E fix ceea ce a fost masurat, si e clar ca in ambele urbe nu sunt cuprinsi ”riveranii” zonei metropolitane sau limitrofe, ia-o cum vrei sa-i zici! :bere:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alexandru_minciu91

Am observat azi ca in curand va aparea un macaz in statia "Eroilor", sens Berzei, iar pe strada Stirbei Voda, imediat dupa pod pe primii 3 stalpi e montata retea noua, fara fir. In viitor, linia 96 isi va relua traseul normal, facand stanga pe Splai, asa cum stim cu totii, dar presupun ca o viitoare linie de troleibuz o va lua inainte, sau reteaua va fi de rezerva pentru cazuri speciale.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni andrei11

Da, și eu sunt curios de ce va fi macaz acolo.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Cred ca, totusi, traseul scontat al liniei 96 va trece peste podul Eroilor, str. Stirbei Voda, stanga pe calea Plevnei, d-aia timid se instaleaza consolele pe str. Stirbei Voda, intre Splai si C. Plevnei! ;)
PS
Dar inca vreo jumatate de an, daca nu si mai mult,  reteaua va fi neutilizata! :(

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alexandru_minciu91

S-a montat firul pana peste Podul Eroilor, rămâne sa mai facă macazele și încrucișările.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alexandru_minciu91

IMG-20191106-WA0072.jpg (185.99 KB; downloaded 3418 times)

Noua încrucișare de la Pod Eroilor.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni WT_fan06

Troleibuzele vor trece cu viteza luminii prin acea intersecție...
Cât era, 5km/h? :popa:

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 17
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use