Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni

224 posts, 95503 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Costin

Metrorex are obligatia sa aduca zona la starea initiala, nimic mai mult. Daca au aparut elemente de retea noi, asta este pentru ca STB a cerut mai mult, si a si platit pentru mai mult.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni ByOnu

Eu ma tot uit la Elisabeta si nu stiu cat va mai rezista reteaua aia... console ruginite, indoite, fir valurit cu tensionari diferite. Din punctul meu de vedere, si daca nu vrem sa o modernizam, asta nu inseamna ca nu am putea face putina mentenanta si sa inlocuim treptat consolele si firul, fara intreruperea circulatiei.

Nu de alta, dar nu stim cand si ..daca va incepe lucrul la M5 central prea curand. Iar troleibuzul pe Elisabeta - Carol I este tot o  coloana vertebrala a retelei.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni George

Haha, M 5 central va fi cel mult tramvai, cel mai probabil o retea de autobuze electrice, sa fie ecologic  :mrgreen:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni rosetti61

bercenicity wrote:
Părerea mea - mediocru. Tot au ceva cu ținutul la bordura.

La acul de par rețeaua trebuia sa fie deasupra benzii din mijloc, sau mai pe centru. Inscrierea pentru făcut stânga, din nou, mi se pare târzie.

In ultima poza, distanta dintre console plus consola cu prinderi model autohton ma face sa trag concluzia ca acolo va fi un macaz mecanic pentru un fir care va veni din intersecția Razoare (mai e un stâlp pe solo și un traverseu care altfel nu se explica) - probabil pentru retragerea lui 96 de la Alexandria (cred ca rețeaua via Lt. N. Gaina o sa fie desființată).


Macazul e deja montat
download/file.php?id=168926

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni andrei11

Rețea nouă, metehne vechi.  Bulevardul Eroii Sanitari, 27 Iunie anul de grație 2020.
3262.jpg (73.4 KB; downloaded 3782 times)

 


  • Mircea LEGEND RATB
  • Posted:
  •  

Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Mircea LEGEND RATB

Cred că acele cabluri aeriene au fost folosite , cândva , de 69 , 71 , 90 și 91 când erau pe rutele vechi , pe la Universitatea Națională de Apărare Carol I .

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni fl82

Pentru zona cartierului Cotroceni, ar fi util de reconstruit reteaua de troleibuze (cale simpla) , de la intersectia Strada Doctor Carol Davila/Bdul. Eroilor, pe Strada Doctor Carol Davila apoi pe Strada Doctor Joseph Lister, pana la Piata Operei.

 In acest fel s-ar putea reinfiinta vechiul capat de troleibuze de la intersectia strazilor Doctor Carol Davila si Doctor Joseph Lister, in apropierea "arenelor BNR".

 In acest fel s-ar putea reinfiinta unele linii de troleibuze care sa vina dinspre est si sa aibe un traseu de intoarcere: Piata Operei- Bdul. Eroilor Sanitari- Strada Doctor Carol Davila- Cap linie "Arenele BNR"- Strada Doctor Joseph Lister- Piata Operei.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Tom

La o simplă privire pe google maps/street view, la niște străzi cu o singură bandă circulabilă, șansele de reintroducere a troleibuzului sunt zero. Pe strada Elefterie s'ar putea însă introduce, iar liniile din est ar putea folosi linia acum desființată pe unde întorceau pe vremuri troleibuzele spre Drumul Taberei, doar că la intersecția Eroilor/Elefterie/Carol Davila să vireze dreapta, să intre pe Eroilor și de acolo să intre pe Eroii Sanitari, unde deja există și macaz.
S'ar putea pune linie de troleibuz chiar și pe ambele sensuri pe Elefterie. Soluții ar fi multe în zonă, dar nu cred că pot include străduțe înguste ca Dr. Lister și Carol Davila. Ce fuse acum n'șpe ani, fuse și se duse. Trist, dar adevărat.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Dragos31

De astazi, 01 Iulie 2020, troleibuzele liniei 61 au revenit pe traseul de baza in zona Cotroceni - Eroilor. Astfel, de la intersectia Sos. Cotroceni/Bd. Dr. Marinescu, troleibuzele o iau la dreapta pe Bd. Dr. Marinescu, efectueaza statia cu acelasi nume, dupa care vireaza la stanga pe Eroii Sanitari, unde opresc la „Facultatea de Medicina”. Apoi o tin drept pana in rondul de la Piata Victor Babes, de unde au traseul comun cu linia 336 pana la Piata Rosetti.

Au fost montate placute noi acolo unde nu erau, iar in statiile deja existente a fost trecut si indicativul liniei 61.

Mai jos atasej o schita cu vechiul si actualul traseu al linei, precum si cateva cadre din aceasta dupa-amiaza ...

61 vechi si nou Eroilor.png (818.44 KB; downloaded 3337 times)














5174 - Linia 61 - Bd. Dr. Marinescu - 01 Iulie 2020





5182 - Linia 61 - Bd. Eroii Sanitari - 01 Iulie 2020



 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

De la sursa cetire!
Revenire linia 61.png (1.53 MB; downloaded 3236 times)

Celelalte 3 linii 69, 90 si 91 de ce nu beneficiaza de acelasi ”tratament?! :think:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni bercenicity

linia 69 wrote:
La Piata Operei mai este de montat un macaz, pe sensul spre cartiere (Bd. Eroilor). Aseara am trecut prin zona si nu era montat.
CE O DURA ATAT ... !!!! oare cat mai dureaza pana sa-l monteze si sa se reia circulatia troleibuzelor pe B-bul Eroii Sanitari ???


Jumatate de an.

Un 66 abordand macazul cu viteza regulamentara  :popa:  (probabil m-a vazut filmand)



 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni cris_m

Asta nu e viteza regulamentara intr-o tara normala...

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

@bercenicity
Daca linia 61 circula prin Piata Operei  (tur-retur), prin bd. Eroilor Sanitari, n-are cum sa fie vorba despre vreun macaz neinstalat! Celelalte trei linii mentionate anterior, fix, tot pe acolo trebuie sa-si urmeze traseul spre si dinspre ”Centru”! ;)

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni linia 69

Enorm, jumatate de an doar pentru a deschide o portiune asa mica de retea.
Acum intreb: dar pentru portiunea Academia Militara - Razoare, o sa dureze inca o jumatate de an dupa ce se termina lucrarea la metrou ?      
Si daca pana la rezolvarea lucrarii la metrou ... cea de pe b-dul Panduri, celelalte linii 69, 90, 91 o luau si ele tot pe aici ce era?
Ca asa-i la noi ...

Aaa macazul cu pricina era ne instalat pana acum o saptamana.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420577 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use