Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni

Prezentarea detaliată a rețelei de troleibuz din București

Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni

Mesajde Costin » Dum, 08 Mar 2020, 13:05

Metrorex are obligatia sa aduca zona la starea initiala, nimic mai mult. Daca au aparut elemente de retea noi, asta este pentru ca STB a cerut mai mult, si a si platit pentru mai mult.
Costin
Site Admin

Mesajde ByOnu » Lun, 09 Mar 2020, 07:17

Eu ma tot uit la Elisabeta si nu stiu cat va mai rezista reteaua aia... console ruginite, indoite, fir valurit cu tensionari diferite. Din punctul meu de vedere, si daca nu vrem sa o modernizam, asta nu inseamna ca nu am putea face putina mentenanta si sa inlocuim treptat consolele si firul, fara intreruperea circulatiei.

Nu de alta, dar nu stim cand si ..daca va incepe lucrul la M5 central prea curand. Iar troleibuzul pe Elisabeta - Carol I este tot o coloana vertebrala a retelei.
Semnează pentru inființarea Muzeului Transporturilor din București! Click AICI!
ByOnu
Membru Gold

Mesajde George » Lun, 09 Mar 2020, 13:24

Haha, M 5 central va fi cel mult tramvai, cel mai probabil o retea de autobuze electrice, sa fie ecologic :mrgreen:
George
Membru Gold

Mesajde rosetti61 » Joi, 07 Mai 2020, 21:07

bercenicity scrie:Părerea mea - mediocru. Tot au ceva cu ținutul la bordura.

La acul de par rețeaua trebuia sa fie deasupra benzii din mijloc, sau mai pe centru. Inscrierea pentru făcut stânga, din nou, mi se pare târzie.

In ultima poza, distanta dintre console plus consola cu prinderi model autohton ma face sa trag concluzia ca acolo va fi un macaz mecanic pentru un fir care va veni din intersecția Razoare (mai e un stâlp pe solo și un traverseu care altfel nu se explica) - probabil pentru retragerea lui 96 de la Alexandria (cred ca rețeaua via Lt. N. Gaina o sa fie desființată).

Macazul e deja montat
download/file.php?id=168926
rosetti61
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Prezentarea rețelei de troleibuz din București