Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21)

452 posts, 153564 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 33
 
 

📖 Pagination options
Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

@shoppy: Stalpii nu sunt pe partea carosabila, pe cand gardurile, cam da
Nici bordura nu e vreun panaceu universal la problema accidentelor, dar nu e asa de sinistra precum gardul metalic sau stalpi metalici (acele foarfece ale mortii)

@Trole: Bineinteles ca asa trebuie facut, cu insule; nu aberatii gen "mutam gardul juma' de metru mai spre carosabil"
Bineinteles ca gardurile sunt periculoase pt calatori, in momentul in care apar situatii de urgenta (si am vazut destule pe linia lui 41..)

Mi-e evident ca aceeasi incrancenare din strada o resimtim si pe forum, dar aici ma astept sa judecam mai la rece si sa gasim adevaratele probleme (si vor veni si solutiile):
1. e o coruptie generalizata, iar cei de la putere sunt acolo la furat; iar hotii vor pune incompetenti in pozitiile cheie, pt ca sunt influientabili/santajabili
Atat :)

Asta e tot; suntem niste maimute puse intr-o cusca, fara banane, dar avem pretentii de normalitate
Asa ca venim cu solutii "corecte" la niste probleme gresite

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) TibiV

Iulika,
esti motociclist, nu-i asa ?....

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

Nu, dar am o masina care bate motocicletele ;)

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

Si cu tramvaiul n-ai merge, nu? Las sa stea saracii din tramvaie sa astepte dupa smecherii care se baga pe linie. Ca deh, doar cei cu masini se grabesc. Doar ei au copii acasa, serviciu, facultate, etc. Restul nu conteaza. Dar tu, tu platesti taxe nene, ai drepturi!

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

Nu, mane, am 3 masini, dar in ultima perioada am mers fie cu Uber/Taxify, fie pe jos, fie cu transport in comun - mai mult tramvai si metrou. Si am reusit sa fac 45' din Dna Ghica la Perla, pt ca am stat in blocaj (in tramvai :D) pe Stefan cel Mare - asta pt ca au refacut asfaltul, dar nu au trasat din nou liniile, asa ca multe masini erau ca sardinele, la cativa cm de tramvai

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Florinds

Daca esti asa mare impatimit al blocajelor, Iulika, o sa vezi ca se elibereaza traficul odata cu cresterea vitezei medie a tramvaiului. Vor fi unii mai putin impatimiti decat tine in a sta in blocaje (care vor lua tramvaiul) si o sa iti fie si tie mai usor.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

Mai citește încă o dată ce am scris un post mai sus.. Pe bune?!

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

Iulika :bere:

Tot auzim treaba asta cu amenzi, camere, etc. Detest vorba asta "la noi nu se poate", dar la noi CHIAR nu se poate. Simplele marcaje nu isi fac efectul si nu sunt bagate in seama. Este inutil sa ai legi daca acestea nu sunt puse in aplicare. Toate acestr legi care reglementeaza parcatul pe trotuar, in apropriere de sau PE trecerile de pietoni, pe piste de biciclete, etc. TOATE sunt forme fara fond.

Avem benzi de autobuze pe Unirii, Elisabeta, Splai, Halelor si Dorobanti. Una singura chiar se respecta: Halelor. De ce? Pentru ca avem zilnic o masina a politiei locale PMB la intrare. Crezi ca putem avea cate o masina de politie chiar asa la fiecare intrare pe linia de tramvai/autobuz? Este un cosmar logistic, imposibil de implementat. Lunar sun la PLS1 pentru Dorobanti, deja s-au plictisit de mine si nici nu ma mai suna dupa trimiterea echipajelor (DACA mai trimit pe cineva).

Separatia FIZICA este singura solutie, cu gardul sau cu bordura nu stai la povesti. Ala este acolo si nu cere de mancare. Uite cel mai bun exemplu este Calea Victoriei: este singura pista PRACTICABILA pe carosabil din oras. De ce oare? Ca si pe Buzesti avem pista si este blocata nonstop de masini parcate.

Sa nu ne mai prefacem ca nu traim in Romania...

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Puss in Boots

Absolut de acord. Si asta si pentru ca Politia nu-si face treaba si atunci n-ai alta solutie decat gardul. Daca altfel nu se intelege.....s-a ajuns la un grad de nesimtire si de bizonism incat numai cu masuri mai drastice mai poti face ceva.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Florinds

Iulika0069 wrote:
Mai citește încă o dată ce am scris un post mai sus.. Pe bune?!

Pai ai facut 45' cu tramvaiul pentru ca nu era gardul. : ))) Daca urmeaza gard si pe Stefan cel Mare / Mihai Bravu, o sa faci mai putin cu tramvaiul, lumea o sa fie incurajata sa ia tramvaiul (care nemaifiind blocat speram sa ajunga mai repede si sa fie mai liber). Un om in plus in tramvai inseamna  o masina mai putin in trafic, toti castiga.
Face si toapa ceva bun si o contestam si acum...

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) survola

Eu nu contest gardul, doar ca nu e semnalizat corespunzător.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

ByOnu wrote:
Separatia FIZICA este singura solutie, cu gardul sau cu bordura nu stai la povesti. Ala este acolo si nu cere de mancare. Uite cel mai bun exemplu este Calea Victoriei: este singura pista PRACTICABILA pe carosabil din oras. De ce oare? Ca si pe Buzesti avem pista si este blocata nonstop de masini parcate.
Sa nu ne mai prefacem ca nu traim in Romania...

Unde am zis eu sa nu le separam fizic? :)

P.S. E chiar haios, imi dai un exemplu unde nu avem gard (chiar, cum ar fi fost sa avem gard pe Calea Victoriei?)  :mrgreen:

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

Florinds wrote:
Pai ai facut 45' cu tramvaiul pentru ca nu era gardul. : ))) Daca urmeaza gard si pe Stefan cel Mare / Mihai Bravu, o sa faci mai putin cu tramvaiul, lumea o sa fie incurajata sa ia tramvaiul (care nemaifiind blocat speram sa ajunga mai repede si sa fie mai liber). Un om in plus in tramvai inseamna  o masina mai putin in trafic, toti castiga.
Face si toapa ceva bun si o contestam si acum...

Perfect de acord cu tine, cu mentiunea ca nu vreau gard, ci bordura.
Si ca toapa a facut ceva bun, dar sinistru si fara cap.

In rest, suntem pe aceeasi pagina.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Florinds

M-am uitat atent pe poze, am vazut in unele locuri borduri (desi joase), in altele nu.
Vorbim de cazul in care aceastea nu exista:
Problema apare acolo unde incepe gardul, dar am o nedumerire, sa zicem ca nu vezi gardul de masina din fata, dar ce cauti pe acolo daca e linie continua/linie de tramvai?
De acord, ar fi bune niste borduri de genul celor din refugiul de tramvai si un semn de ocolire prin dreapta.
Cel mai bine ar fi sa avem CF de genul metrou usor, dar solutia este temporara si chiar mi se pare OK pentru inceput! Este ceva urgent de care aveam nevoie.
Dar de ce doar aici si nu si in alte parti... Pe tot Vasile Milea e nevoie, pe Timisoara intre AFI si Razoare, Mihai Bravu, Stefan cel Mare, Serban Voda etc. Aici trebuie sa elibereze drumul toapei cumva? Asta ma irita pe mine... Se gasesc solutii numai atunci cand ii ajuta si pe ei, restul sa stea blocati...

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 33
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420659 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use