Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21)

455 posts, 154499 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 33
 
 

📖 Pagination options
Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

Rolul mutarii gardului inspre carosabil este pentru protectia pietonilor, un refugiu. Daca trece tramvaiul iar masinile inca nu au oprit pietonii trebuie sa astepte intr-o zona neutra, sigura. Normal acolo trebuia o insula cu bordura, un element de infrastructura, nu gard efectiv, dar are rostul lui.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) survola

Sper sa fie cum zice colegul @bogdan9901.

 



Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) cris_m

Nu era mai simplu sa-l puna ca la 41, tot la acelasi nivel?

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

Mi-am dat seama ca am gresit cand am zis ca am gresit! :)

La faza cu fata calcata de tramvai - solutia poate fi si cu garduri pe mijloc (si nu mai avea motiv sa fuga de nebuna); sa pui 2 randuri garduri pe carosabil, asta e iar o "solutie corecta la problema pusa gresit".

La faza cu bizonul pe linia de tramvai - https://www.youtube.com/watch?v=bID9hqfH75w (era in misiune!) :))

La faza cu Rebreanu - alea nu sunt borduri, sunt burdurici; io ziceam sa punem ceva inalt, sau chiar mini-NJ (25cm ar trebui sa ajunga la toata lumea :D)


Re-raman la pozitia legata de subiect - borduri inalte (cel putin dublu ca inaltime fata de cele de pe Rebreanu) si vopsite alb/galben + garduri pe mijloc contra pietonilor.
E absolut oribil acum pe Colentina, gardurile alea apar de nicaieri, au mancat deja o jumatate de banda (practic au ramas doar 2 benzi pe Colentina in zona cu gardurile)

P.S. Chiar nu vreau sa fiu Gica-contra, dar daca asta gandesc, asta zic ;)

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) shoppy

Daca vrem sina de tramvai separata de trafic, mai ales ca s-a ajuns la concluzia ca amenzile trebuie sa fie mici ca soferii sa-si permita sa le plateasca, romanul nu poate fi fortat sa faca ceva decat ca vita, adica borduri + santuri, stalpi, garduri, parapeti, adica, chestii menite tocmai sa-ti distruga masina daca le lovesti.
Solutii care nu distrug masina, adica borduri cu bumbi, popici deformabili din metal, cauciuc sau plastic s-au tot incercat, rezultatul este ca au fost distrusi in totalitate de soferi fara sa se identifice absolut nici unul dintre soferi care i-a distrus, deci maximul ineficientei.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

Ah, nu, mestere, borduri (sau mini NJ) de beton; am zis de 25cm, ca sunt putine masini care pot trece peste asa ceva (sau 30cm, nah! Nici masina mea nu cred ca trece peste 30cm de NJ :P). Vopsite alb/galben sau negru/galben sau ce zice normativul.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) shoppy

Eu credeam ca spui ca trebuie ceva la care daca te lovesti de el atunci nu se strica masina, orice lucru peste care nu poti sa treci strica masina daca te lovesti de el, deci ca este gard sau bordura peste care nu poti sa treci, cam tot aia este.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) andrei11

Nu e tot aia, gardul se strică și el și până ce va fi reparat durează / se cheltuie bani.
A fost acum vreo doi ani un accident în Piața Iancului, nici până acum nu l-au pus la loc. Idem în stația de tramvai Bucur Obor / 21 sens în cartier balustrada e îndoită cred că are vreo 4 ani, nimeni nu se sinchisește. Sunt pentru borduri babane, nu pentru balustrade.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

Pai, si cum facem sa ajungem cu ideea asta la Madam?

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) WT_fan06

Mici noutati legate de montarea gardurilor:
- au pus cateva gardulete (maxim 5-6) imediat dupa rondul de la Dna. Ghica (sens Colentina). Incepusera la 13:20. 2 ore mai tarziu era pustiu...
- au continuat cu gardul pana in intersectia de langa "Teiul Doamnei"

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Victor92

Nu am reusit sa am drumul in cursul zilei, dat fiind faptul ca in momentul in care ies, dupa-amiaza, de la munca, afara de deja intuneric ...

Dar, in seara aceasta am avut treaba prin zona ... foarte periculoase aceste garduri montate. Nu au nicio semnalizare, becurile de iluminat fiind amplasate pe stalpii retelei de troleibuz. Sunt si de culoare inchisa. Macar pana la finalizarea intregului proiect (macar intre Bucur Obor si Doamna Ghica), sa monteze niste balize de plastic (alb cu rosu) sau sa treaca direct la aplicarea unor reflectorizante pe garduri ...

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

https://www.facebook.com/proinfrastruct ... 069961768/

Proiectul este impartit pe doua tronsoane, respectiv Carol I - Doamna Ghica si Doamna Ghica - Pasaj Colentina. Au inceput sa monteze, dupa cum se vede si pe filmare, de la Doamna Ghica spre Pasaj Colentina.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Nicu24

Cred ca mai bine ii puneau garduri galbene lui 21 asa cum este la linia 41...parerea mea .

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 33
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use