Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB

765 posts, 264080 views
 
Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 55
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale shoppy

Apropo de colmatarea prismei de balast, ciuruirea nu este suficienta, unii iau balastul ciuruit si il mai si spala, se vede aici foarte frumos ce mizerie iese din balastul ciuruit:


 


Re: Discutii generale Puss in Boots

Intrebare: linia de tramvai de la capatul Bdul Timisoara (spre CET Vest) mai exista? Stiu ca parca nu mai circula nimic pe acolo, dar linia mai e nu? Sunt curios daca zona respectiva are potential pentru dezvoltare imobiliara. N-am mai mers pe acolo de mult mult mult dar pe google maps apare ca e destul teren vizavi de CET. Ce-i drept, e vizavi de CET dar.....s-au mai vazut cazuri (si la CET Sud e plin de case in jur si se construiesc in continuare), ce nu face omul/dezvoltatorul pt bani. Si mi se pare (cel putin de pe google street view) ca se poate largi strada si mentinut tramvaiul pe laterale.

In ideea ca s-ar face ceva acolo sper ca linia sa ramana pentru ca poate fi oricand reactivata si extinsa. Daca am fi avut ceva similar pe Prelungirea Ghencea poate nu mai erau atatea probleme acolo. Doar ca trebuia gandit de dinainte nu sa ne trezim cu situatia gata facuta. Dar cate exemple de genul asta nu sunt....

 


Re: Discutii generale MikeT

Acolo era o problema cu exproprierea terenului pentru strapungerea in Centura Bucuresti. Deci terenurile de peste drum de CET sunt cam "antamate". De-aia nici nu se dezvolta nimic acolo.

 


Re: Discutii generale shoppy

Probleme sunt la orice lucrare, nimeni nu vrea sa fie expropriat, daca se vrea se face PUZ si apoi se expropriaza in baza PUZ-ului.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Florinds

@Puss, s-a mai discutat problema... S-a renuntat la linia respectiva din cauza conflictului din trafic dintre tramvaie si camioanele care veneau la vama.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB MikeT

Care era problema camioanelor? Nu aveau unde stationa si le-a prins bine linia de tramvai?

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB rosetti61

Acolo liniile de tramvai sunt pe marginile strazii nu pe centru si ocupa fix acea fasiuta de drum atat de ravnita de soferi. :mrgreen:

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB shoppy

Evident numai la noi sunt probleme si numai la noi nu se gasesc solutii, a se vedea initiativa ratata si uitata cu marcaj "Nu bloca intersectia", in tarile civilizate acolo unde se poate circula pe liniile de tramvai sau liniile de tramvai taie benzile, amprenta gabaritului liniei este marcata cu marcaj "Nu bloca intersectia" si daca il blocheaza careva ii da ditai amenda.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Puss in Boots

Propuneam pe scurt pt o reorganizare a zonei Gara de Nord pentru tramvaie: linie simpla pe Maltopol (mai era cineva care zicea dar nu gasesc postarea respectiva) cu macaz dinspre Basarab si dinspre Victoriei ca tramvaiele sa intre direct la Gara din ambele directii si retur -propuneam eu- prin Calea Grivitei, Buzesti, macaz stanga pe Cuza si apoi dreapta pe Dr. Felix unde s-ar fi creat o alta linie noua simpla cu iesire in Titulescu, de unde macaz stanga (pentru ipoteticul traseu care vine dinspre Basarab, s-ar inchide bucla pentru el) si dreapta spre pasaj pentru sa zicem 46 de acum, ca sa nu mai fie scarpinarea de cap de la capatul actual, bucla prin Mihalache si mai stiu eu ce.

Dar buna ideea cu Polizu, ar fi 800m in total de sina noua pe traseul ala + 250 pe Maltopol si cinci macazuri (doua la Maltopol, unul la Grivita/Polizu si doua la iesirea noua Dr.Felix) daca am numarat bine.

Pt traseele curente: 45-ul ar folosi in continuare traseul actual via Victoriei-Buzesti. 46 ar trece pe noul racord direct iar 42 l-ar putea folosi de asemenea prin Mihalache-Dr. Felix-Maltopol. 34 idem cu 46 iar 1 l-as lasa asa cum e. Exercitiu de imaginatie, RATB nu o sa faca nimic de genul asta. Sa zicem mersi daca or sa reabiliteze liniile curente.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB drbm

Ideea merită luata în calcul cu întoarcere prin Polizu - dr. Felix.
Altfel bucla de întoarcere prin Buzești complică inutil traficul prin intersecția Buzești -Cuza și implică un viraj foarte strâns dreapta la intersecția Cuza-dr. Felix.

 



Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB shoppy

Asta este la modul: avem un tramvai care merge gol si mai e si mereu scandal cu riveranii, solutie: desfintam tramvaiul, gandire de maimute.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Florinds

Pai trebuiau probabil mutate liniile pe mijloc sau o linie pe partea opusa... Si daca nu era asa mare cererea incat sa merite un tramvai, cred ca s-au gandit ca nu merita investitia.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Puss in Boots

Momentan nu e desfiintata linia, doar traseul. Deci, mai e o speranta. Desi in mod cert dupa ce vor trece ani linia va trebui schimbata...

 


Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419370 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use