Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB

765 posts, 265919 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 55
 
 

📖 Pagination options
  • Leo
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Leo

andrei11 wrote:
@Leo : Minime explicatii despre cele afirmate de tine sunt mai  mult decat necesare. Asa  pot spune si eu ca insasi montarea liniei de tramvai pe pod este cel mai prost lucru pe care putea sa-l conceapa RATB - ul. Sau tramvaiul pe Giulesti. Sau ce-mi mai trece mie prin cap cand sunt suparat.


13 Septembrie - Ghencea e superaglomerata indiferent de ora. (nu exista metrou; 2 benzi pe sens etc.) Tramvaiele sunt singurele care se descurca in zona deoarece au linia separata de restul traficului. Tinand cont ca a ramas doar linia 47 care are un interval minim de 23 de minute in momentele de glorie si ajunge in weekend sa aibe interval si de o ora si 26 de minute, ca alternativa raman decat autobuzele care pe anumite portiuni le intreci mergand pe jos...

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB mindmasster

@Leo : Te contrazici singur . AI zisbravo RATB ,ati luat cea mai proasta decizie , dupa care spui ca
"13 Septembrie - Ghencea e superaglomerata indiferent de ora. (nu exista metrou; 2 benzi pe sens etc.) Tramvaiele sunt singurele care se descurca in zona deoarece au linia separata de restul traficului"

Lamureste-ne!

 


  • Leo
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Leo

mindmasster wrote:
@Leo : Te contrazici singur . AI zisbravo RATB ,ati luat cea mai proasta decizie , dupa care spui ca
"13 Septembrie - Ghencea e superaglomerata indiferent de ora. (nu exista metrou; 2 benzi pe sens etc.) Tramvaiele sunt singurele care se descurca in zona deoarece au linia separata de restul traficului"

Lamureste-ne!


Unde e contradictia? Da, imi mentin parerea ca RATB a luat o decizie proasta cum am spus mai sus.
Da, tramvaiele se descurca in zona, dar nemaifiind tramvaie nu prea o sa mai miste nimic (47 cu intervalul lui de 30 de minute.... ).
Pe scurt: RATB a scos tramvaiele care se descurca bine dpdv al timpului, astfel nu prea mai ai cum sa traversezi zona aia intr-un interval de timp rezonabil.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB andrei11

Cand o sa fie tramvaie / troleibuze suficiente in Bucuresti nu o sa ne mai certam pe trasee. Din pacate nu stiu cand se va putea ajunge la acest deziderat. Ghencea merita un tramvai "normal" ( normal ca interval de timp ). In alta ordine de idei, terminalul lui 41 e destul de aproape de "ultimul bloc" ( inainte de cimitire ). Dar e o varianta intortochiata si nu neaparat folositoare pentru cei care vor sa "evadeze" din cartier. Si sa nu uitam de celebra "strapungere" 1 Mai - Drumul Sării care va mai rezolva din actualul trafic de pe Ghencea. Cel putin teoretic, pentru ca practic cat de curand se va "gâtui" alta intrare / iesire din cartier odata cu inceperea constructiei lui M 5.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB mindmasster

Leo wrote:
mindmasster wrote:
@Leo : Te contrazici singur . AI zisbravo RATB ,ati luat cea mai proasta decizie , dupa care spui ca
"13 Septembrie - Ghencea e superaglomerata indiferent de ora. (nu exista metrou; 2 benzi pe sens etc.) Tramvaiele sunt singurele care se descurca in zona deoarece au linia separata de restul traficului"

Lamureste-ne!


Unde e contradictia? Da, imi mentin parerea ca RATB a luat o decizie proasta cum am spus mai sus.
Da, tramvaiele se descurca in zona, dar nemaifiind tramvaie nu prea o sa mai miste nimic (47 cu intervalul lui de 30 de minute.... ).
Pe scurt: RATB a scos tramvaiele care se descurca bine dpdv al timpului, astfel nu prea mai ai cum sa traversezi zona aia intr-un interval de timp rezonabil.


Ai zis proasta decizie ca au introdus 11. Si dupa zici ca tramvaiul 11 se descurca bine ca e separat de trafic .

Pei ori e o decizie proasta ori se descurca bine ?

 


  • Leo
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Leo

mindmasster wrote:
Leo wrote:
mindmasster wrote:
@Leo : Te contrazici singur . AI zisbravo RATB ,ati luat cea mai proasta decizie , dupa care spui ca
"13 Septembrie - Ghencea e superaglomerata indiferent de ora. (nu exista metrou; 2 benzi pe sens etc.) Tramvaiele sunt singurele care se descurca in zona deoarece au linia separata de restul traficului"

Lamureste-ne!


Unde e contradictia? Da, imi mentin parerea ca RATB a luat o decizie proasta cum am spus mai sus.
Da, tramvaiele se descurca in zona, dar nemaifiind tramvaie nu prea o sa mai miste nimic (47 cu intervalul lui de 30 de minute.... ).
Pe scurt: RATB a scos tramvaiele care se descurca bine dpdv al timpului, astfel nu prea mai ai cum sa traversezi zona aia intr-un interval de timp rezonabil.


Ai zis proasta decizie ca au introdus 11. Si dupa zici ca tramvaiul 11 se descurca bine ca e separat de trafic .

Pei ori e o decizie proasta ori se descurca bine ?


Tramvaiul 11 SE DESCURCA bine ! ACUM nu se mai descurca deoarece linia 11 nu mai exista pe 13 Septembrie - Ghencea! Daca recitesti tot vei observa ca am scris ca a ramas doar 47 cand ti-am raspuns prima oara.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Dominatrix

Discutia asta a mai fost pe forum si nu are rost sa o reluam aici. Si nici sa ne certam. Decat sa te plangi pe forum, mai bine bombardeaza RATB'ul cu petitii. Chiar daca una singura nu va avea nici un rezultat, daca majoritatea celor afectati de aceasta modificare s-ar pune pe scris petitii in loc de atitudinea tipica de Bottom("Ce sa faci? Asta e!) si sa injure Dominatorul, pardon RATB'ul, atunci poate s-ar face si ceva concret in aceasta privinta. Altfel, ramane cum am stabilit, adica un tramvai la 20+ minute.

 


  • Leo
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Leo

Dominatrix wrote:
Discutia asta a mai fost pe forum si nu are rost sa o reluam aici.

Daca nu aici, atunci unde? Numele topicului se potriveste foarte bine cu ce se vorbeste aici.

Dominatrix wrote:
Si nici sa ne certam.

Eu am facut o afirmatie si cineva mi-a cerut argumente. Discutia e mai "agresiva", dar nu se cearta nimeni cu nimeni.

Dominatrix wrote:
Decat sa te plangi pe forum, mai bine bombardeaza RATB'ul cu petitii.

Am facut deja asta.

Dominatrix wrote:
Chiar daca una singura nu va avea nici un rezultat, daca majoritatea celor afectati de aceasta modificare s-ar pune pe scris petitii in loc de atitudinea tipica de Bottom("Ce sa faci? Asta e!) si sa injure Dominatorul, pardon RATB'ul, atunci poate s-ar face si ceva concret in aceasta privinta.

Iti multumesc pt linkul de pe wikipedia . Insa nu vad unde e atitudinea mea de tip "botton" (sa inteleg ca e un termen la moda  :) ). Am postat stirea de pe siteul RATB, am facut un comentariu mai "agresiv" in care am spus ca nu sunt de acord cu decizia luata si am facut o petitie la RATB. Ce ar fii trebuit sa fac / NU fac?

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB ionescu63

@ Gabi23

Acum, cand harta este aproape gate, cred ca ar fi utila marcarea cu o culoare distincta a traseelor care nu au fost modernizate... :roll:

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Dominatrix

@Leo: Cred ca un topic mai potrivit ar fi acesta: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=20&t=372 Daca spui ca ai facut petitie la RATB, bravo tie. Cred totusi ca cel mai bine la aceste petitii este si sa veniti cu propuneri alternative de rezolvare a problemei. Concret, daca scoaterea liniei 11 din Ghencea a fost o prostie (si personal, si eu cred ca a fost) atunci vino cu o propunere alternativa, care sa fie cat de cat viabila dpdv al parcului circulant de tramvaie, care oricum e insuficient, asa cum a facut de exemplu Utilizator anonim cu petitia aceea in care solicita trimiterea liniei 27 in Ghencea in locul liniei 11.

Cu cat ideile din petitie sunt  mai clare si usor de pus in practica, inclusiv prin propunerea de solutii alternative, cu atat sunt sanse ca problema sa fie rezolvata. Idem si cu postarile postare pe forum, presupunand ca forumul e citit si de autoritati, asa cum se spune. Daca spunem numai ca nu ne convine nu-stiu-ce masura, nu cred ca avem mari sanse de izbanda, indiferent cat de juste sunt argumentele noastre.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Dominatrix

Pe harta postata de Gabi aici, in plus de ce este figurat deja cu verde, mai sunt cateva portiuni care au fost modernizate, astfel:

1)Bd. Th. Pallady intre statiile RATB Titan si Policolor
2))Bd. Th. Pallady intre statiile IOR 2 si Piata Titan (fara bucla de intoarcere de acolo)
3)Bd. Camil Ressu intre statiile Piata Titan si Fizicienilor
4)Bd. Camil Ressu intre statiile Dristorului si Mihai Bravu
5)Str. Vasile Lascar intre Piata Galati si str. Batistei.

  Aceasta a fost de fapt prima linie de tramvai din Bucuresti construita cu sina cu canal si elemente amortiozoare elastice. Mai de mult am spus pe forum ca prima linie de acest fel a fost cea de pe dealul Filaretului intre Parcul Carol si Autogara Filaret. Scuzati, errare humanum est.

6)Bd. Expozitiei intre str. Av. Popisteanu si bucla Expozitiei si o mica portiune pe Str. Av. Popisteanu.
7) o bucata scurta pe Bd. Bucurestii Noi intre Sos. Chitila pana dupa dep. Buc. Noi.

Cam astea sunt "modernizarile". N-am mai pus la socoteala bucata de pe Bd. Th. Pallady intre statiile Policolor si Stirom fiindca e facuta numai pe jumatate.

Ar mai fi de adaugat si inlocuirile din ultimii ani care s-au facut, tot cu sina Otelul Rosu, dar nu cred ca astea intra la categoria "modernizari", ci mai degraba "carpeli":

1)    Calea Dudesti , intre Sos. Mihai Bravu si depou.
2)    Bd. I. Mihalache intre Clabucet si Turda si intre dr. Felix si Piata Victoriei.
3)    Str. Grigore Cobalcescu
4)    Bd. Gloriei, intre str. Jiului si aproximativ str. Patulea

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB bercenicity

+Str. Traian

Ar mai fi si Sos.Petricani intr-o stare f buna pentru varsta ei.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Dominatrix

bercenicity wrote:
+Str. Traian
Corect, multumesc pentru completare :D Linia pe str. Traian trebuie inclusa la "modernizari".
bercenicity wrote:
Ar mai fi si Sos.Petricani intr-o stare f buna pentru varsta ei.
Linia pe Petricani nu e foarte veche, intrucat o buna parte a ei a fost inlocuita la jumatatea anilor '90. N-am inclus-o fiindca deduc ca harta postata de Gabi23 se refera la portiunile cu refactie recenta (anii 2000).

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB ByOnu

I-au schimbat cumva traseul lui 46 pe Mosilor? Poza am facut-o pe la 11:30 azi, la Hristo Botev.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420547 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use