Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB

765 posts, 267956 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 55
 
 

📖 Pagination options

Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Aron

E adevarat ca nu am....dar ma refeream strict la semaforul de pe sensul Ghencea - 13 Septembrie, mai exact dinaintea intrarii la acea baza militara....sus este cocotat si un semafor pentru tramvaie, dar vatmanii(cel putin cati am vazut eu) nu opreau daca era "rosu"...... ;)  :D

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB subway guru

Ei...nu fitzi 'rautaciosi', ca nu e nimeni obligat sa aiba permis de conducere tramvai...
Mai bine, explicati cu 'calm si bunavointa' lucrurile, ca sa stie tot omul despre ce e vorba...
A fost doar o simpla intrebare 'din public', ce nu merita altceva decat 'un raspuns cinstit, scurt si direct' din partea celor 'ce stiu'...
N-are rost 'sa ne dam rotunzi' pentru atata lucru...
'Parerea mea'...
Poate gresesc...dar nu cred...
Hai...mai bine 'lamuritzi-ne' cum sta treaba!...
Toate cele bune!
P.S.
Eu cam stiu raspunsul, dar e preferabil sa-l dati 'voi', care stiti mai bine!

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB ByOnu

Ok, deci sunt 4 cercuri, nu 5, scuzele mele! :)

Totusi nu-si au nici un rost din punctul meu de vedere, cel putin nu pe Colentina, unde ORICUM vorbim despre bulevard drept, cand e rosu e pt ambele si invers. Dupa modernizarea liniei 21 stiu sigur ca erau doar semafoare normale (dedicate tramvaiului) cu rosu/verde. Au facut o terchea-berchea, le-au scos curentul celor clasice si le-au pus p'astea. Nu vad nici un argument logic pentru asta. :ugeek:

Sigur o sa sara unii din public si o sa zica, ca, s-au inlocuit pentru ca mistretii (sau cum le mai spunea astora din trafic :lol:) sa nu stie cand e verde daca-s pe sina ilegal... preabine, eu la asta m-am gandit prima oara. Dar nici asa n-are nici o logica.

Aruncati cu rosii daca aberez. ;)

... si macar daca-ar fi fost pe toata magistrala...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB Dr2005

Pentru tramvai poţi folosi mai multe feluri de semafoare... ori foloseşti acelaşi semafor pentru tot traficul (adică ăla clasic, cu 3 focuri), ori pui semafor cu două focuri (roşu+verde) cu panou adiţional cu pictograma unui tramvai, ori pui semafor ca cel de care întreba dj_exemplar.

 


Re: Discutii despre reteaua de tramvaie a RATB bercenicity

In plus, cum scrie si in documentul din linkul de mai sus, semafoarele in T pentru tramvai mai pot sa arate si "liber" pentru stanga, dreapta, inainte si orice combinatii folosind o singura instalatie luminoasa compacta.
Adica daca e liber doar pentru la stanga se aprinde lampa de jos si lampa din stanga. Daca e liber pentru inainte si la stanga se aprinde lampa de jos, lampa din stanga si cea de mijloc-sus.

De exemplu la Eroii Revolutiei si Sos. Progresului/Cal. Rahova se foloseste in modul asta.

 


Discutii generale bercenicity

Harta cu tipurile de linie in reteaua bucuresteana la nivelul lunii noiembrie 2012:

rosu - Otelul Rosu
gri - pe fundatie de beton (inclusiv longrinele de pe Bd. Timisoara, si placile de beton de pe Sf. Constantin si bd. Gloriei)
albastru - balast si traverse (fie ca sunt acoperite sau nu)

Am considerat bucatile in constructie ca fiind terminate (Pasaj Baneasa - Aerogarii, Liviu Rebreanu, Buzesti - Berzei)

Click pentru imagine marita:


 


Re: General bercenicity

O harta cu reteaua de tramvai si starea macazurilor automate la nivelul lui aprilie 2013 (click pentru marire):

ratbtramtrack-201304x.gif (64.33 KB; downloaded 6791 times)


Din 142 macazuri avem:
103 nefunctionale;
38 functionale;
1 functional blocat

Nu le-am numarat pe cele de la intrarea in depourile Dudesti si Alexandria - nu sunt actionate cu patina, fac parte din complexul depourilor; chiar si asa, in Dudesti se intra cu ranga.

 


Re: General Gabi23

Care este cauza pt care macazul din Str. Viitorului spre Şos. Ştefan cel Mare este funcţional, dar este blocat? Pe acolo ar fi putut foarte bine să se retragă vagoanele liniei 5 (care se retrag de la Piaţa SF-Gheorghe) spre Dep. Victoria, fără sa mai facă acel ocol stupid pe la Bucur Obor.

 


Re: General bercenicity

E blocat la modul afisajul arata X, nu neaparat ca macazul nu poate fi schimbat cu ranga.

 


Re: General 3mil

La modul cum se face mentenanta sistemelor de actionare automata a macazurilor, in 1-2 ani nu cred ca o sa mai vedem vreunul functional in Bucuresti... Cum pica, asa ramane, nu am vazut unul sa fie reparat.

 


Re: General bercenicity

O defalcare:

Macazuri "critice" (macazuri care nu sunt la statii si care ar fi schimbate de diversele linii care trec pe ele):
Functionale: 9 (PPL 41--42, Buc.Noi-Chitila 20*24--45, rampa pasaj Basarb 1--11*35, Parc Carol 7*47--23*27, Trafic greu-Rahova 8--23*32, Sura Mare-Oltenitei 1--11, P.Iancului 46--55, 1--46, Mosilor-Paleologu 5*16--21)
Nefunctionale: 7 (Banu Manta 1--20*24*42*45*46, 13Sept-trafic greu 1*8*11*25--47, Rahova-trafic greu 1*11*25*47--8, Serban Voda-Viilor 1*7*11*25--1, Oltenitei-Girgiului 1*11--7*25, Colentina-Turmelor 21--36, Colentina-Ziduri Mosi 21--36)

Macazuri "necritice" (macazuri care sunt la statii si care ar fi schimbate de diversele linii care trec peste ele):
Functionale: 9 (Orhideelor-Giulesti 11--35, V.Milea-Timisoara 1*11--35, Rahova-Ferentari 8*23--32, Rahova-11 Iunie 7*27*47--32, 23--32, 7*27*47--23, Istrati-Viilor 1*11*25--47, O.Goga-Vitan 1--23*27, 1.dec-Pallady 23*27--40)
Nefunctionale: 8 (Dr.Felix-Titulescu 1*46--20*24*42*45, Timisoara-V.Milea 8*25--35, 1*11--8*25, Istrate-Viilor 7--47, 1*11*25--7, Alex.Anghel-Giurgiului 4--7*25, Nerva Traian-O.Goga 1--23*27, V.Lascar 5--16)

Macazuri pentru diagonale capete linii:
Functionale: 6 (PPL, Dep. Militari, Ghencea, 2 RATB Titan, Sf. Gheroghe)
Nefunctionale: 7 (Mezes, Dep. Alexandria, CFR PRogresu, Sura Mare, Romprim, Sf. Vineri, Pasaj Colentina)

Macazuri pentru depouri:
Functionale: 5 (Dep. Militari, 1 Dep. Colentina, 3 Dep. Victoria)
Nefunctionale: 7 (2 Dep. Buc.Noi, 3 Dep. Giurgiu, 2 Dep. Colentina)

Macazuri pe care trec diverse linii dar care nu sunt schimbate in mod obisnuit (eventual doar pentru acces depou):
Functionale: 7 (Pasaj Victoria-Dr.Felix 1*46, Orhideelor-Giulesti 11, 35, Zetarilor 4, Oltenitei-Sura Mare 11, Ziduri Mosi-Colentina 21, B.Vacarescu-St.c.M 5)
Functionale blocate: 1 (Viitorului-St.c.M 16)
Nefunctionale: 57 (Buc.Noi 20*24, 45, Dr.Felix-Titulescu 20*24*42*45, Ghencea 41, 47, Trafic greu-13.sept 1*8*11*25, 47, Rahova-Feentari 8*23, 32, Parc Carol 7*47, 23*27, Zetarilor 8*23, Alex.Anghel-Giurgiului 4, 7*25, Viilor-Serban Voda 1*7*11*25, 1, Giurgiului-Oltenitei 1*7*25, Sura Mare-Giurgiului 1, O.Goga-Nerva Traian 1, 23*27, 7 M.Bravu-C.Ressu-Dudesti, 3 Faur, 2 Sf. Vineri, 3 Lipscani-Mosilor, Paleologu-Mosilor 5*16, 4 P.Iancului, 4 M.Bravu-Ferdinand, 4 Obor, Ziduri Mosi-Colentina 36, Turmelor-Colentina 21, 36, 5 St.c.M-Lizeanu, St.c.M-B.Vacaescu 1*46)

Macazuri spre/dinspre linii in constructie/abandonate/in conservare:
Functionale: 2 (2 Gara Basarab)
Nefunctionale: 17 (4 sunt practic pe tonsoane inca in constructie)(3 Dr.Felix-I.Mihalache, Al.I.Cuza-Buzesti, 3 Berzei-D.Golescu, Timisoara-V.Cascadelor, 3 P.Sudului, 3 M.Bravu-Vitan, 3 L.Rebreanu-1.dec)




Macar la cele care chiar sunt folosite proportia e mai favorabila decat la cele care nu ar fi schimbate in mod curent.... partea proasta e la cele "critice" si "necritice"... unde nu ar trebui sa fie niciunul nefunctional



In alta ordine de idei, unul din cele mai vechi macazuri automate, daca nu cel mai vechi, cel de la Vitan-O.Goga merge de multa vreme fara probleme, pe cand cele cu un singur indicator (e.g. de pe M.Bravu), cele cu doua indicatoare galbene matriciale si intr-o mai mica masura cele cu trei lampi distincte stau cel mai prost...



Si o mica nota: la functionale/nefunctionale m-am laut doar dupa functionarea sau nefunctionarea lampii; posibil sa nu functioneze chiar daca lampa e aprinsa.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: General 133 313

Ce se intampla cu macazele comandate de prin oras? S-au defectat toate subit? Nerva Traian cu Goga, macazul se schimba cu levierul. Serban Voda cu Viilor, macazul se schimba cu levierul. Vasile Milea, la Afi, macazul se schimba cu levierul. 11 iunie la fel, se schimba cu levierul. Podul Grozavesti...
Chiar s-au defectat toate si nu au fost reparate sau sunt 'setate pe manual' de la incidentul de la Sebastian? De curatat am observat ca sunt curatate.

 


Re: General 3mil

Plus Banu Manta, Dr. Felix sens Stefan cel Mare, Lizeanu toate in afara de cel de pe sensul Pasaj Victoria, rond Obor toate, Ziduri Mosi/Turmelor toate si pot continua cu exemple... Cel de la Pta Gemeni nu a functionat niciodata...  :|

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421055 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use