Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea

1826 posts, 506213 views
 
Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc andrei11

De  câte ori ai văzut tu tampon în tampon 41 pe Grant ? Și ce ar avea Grant-ul așa deosebit față de restul traseului ?

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

Nu odată, de n ori. Și e tare enervant, crede-mă. La orele dimineții aproape că se așteaptă unul pe celălalt să plece din stație. Și uneori, cazul la Bd Ion Mihalache - Turda, venind dinspre pod, stau la semafor chiar dacă e verde, ca nu are loc de ăla din față. La fel și la Bd Timișoara, sens Ghencea. Nu mai zic de PPL, unde stau uneori coadă să treacă.
Stau unul în spatele celuilalt spre Grant deoarece la stația asta se urcă destulă lume, uneori abia e loc pe refugiu. La sens PPL, invers ceva mai puțin dar nu deloc. Și pe pleacă puțin defazat, dar tot unul după altul sunt. Aș prefera sincer : ori tramvaie de capacitate mai mare, ori o sincronizare mai bună. Problema e că la Piață Crângași și la Grant aproape că nu se golește, mai rău se umple. Și uneori e neplăcut că se strâng și înainte de intersecția Ceahlău, că nu poate pleca din stație deoarece nu poate închide ușile. Și nu, nici alea din spate nu sunt goale. În intervalul 7:30 - 9:00 se întâmplă des.
________________
Încă ceva : din tot mai multe surse, aflu că podul Grant este... Pasaj Subteran. Mare ți-e grădina, Doamne... (deși sunt ateu).

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc V2A

Aviz de defrișare solicitat pentru refacerea peroanelor liniei 41 (paginile 1-4, sunt menționate stațiile și lucrările care se vor face):
http://www.pmb.ro/institutii/primaria/d ... 190410.pdf
defrisari_arbori_constructii_20190410.pdf
defrisari_arbori_constructii_20190410.pdf (948.12 KB; downloaded 211 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Utilizator anonim

:lol:  :lol:  :lol:

Untitled.jpg (53.99 KB; downloaded 2925 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Aron

Da chiar mai are rost să bage pe porțiunea Turda - PPL siameze? Mai sunt 4/5 stații mari și late, mai bine să lase 641 cap coadă, decât să fâțâie călătorii cu transbordarea. Nu știu, mi se pare mai logic așa. După intersecția cu Mihalache autobuzele pot să circule pe linia de tramvai foarte lejer.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Tom

V2A wrote:
Au făcut verificarea în viitor  :lol:
Dacă în August 2019 existau, iar ei îi vor tăia acum în primăvară, înseamnă că ne schimbă viitorul.  :lol:  :lol:

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc TibiV

Eu cred ca verificarea a facut-o Mama Omida, deci viitorul este sigur!...

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

Aron wrote:
Da chiar mai are rost să bage pe porțiunea Turda - PPL siameze? Mai sunt 4/5 stații mari și late, mai bine să lase 641 cap coadă, decât să fâțâie călătorii cu transbordarea. Nu știu, mi se pare mai logic așa. După intersecția cu Mihalache autobuzele pot să circule pe linia de tramvai foarte lejer.


De acord. De asemenea, puteau să lase 41 până la piață Crângași, cu rebrusment. Nu cred că încurcă tramvaiul pe pod. În fine, multe capete puțină gândire

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Dragos31

Eu unul sunt curios cum va întoarce 641 la Turda, că în intersecția de la Mihalache nu prea e loc... :ugeek:

 



Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

Pe sub pasaj, și fără staționare (cap de linie), că nu are pe unde. Oricum eu sunt pregătit pentru dezastru de trafic, recte voi fi în concediu.

Refugiile s-ar putea ajusta toate, astfel încât să încapă 2 tramvaie V3A. Așa cum e Pasaj Grant / Ceahlău. Sunt multe de rectificat la linia 41. Ar trebui să facă în perioada asta niște reparații serioase la linie. Altfel ne trezim ca la liniile 1/10. Tronsonul AFI - Iuliu Maniu.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc bercenicity

Refugiile vor fi prelungite pt tramvaie de pana la 40m.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

Și asta înseamnă că pe cel de la Grant / Ceahlău îl scurtează? Ăla are peste 65 m. Și așa e de când îl știu, doar l-au lățit. Deci aici nu se justifica. Normal ar fi să facă refugiile să încapă două tramvaie, de orice tip circulă. Sau se bazează pe faptul că tramvaiele de 36 m în locul celor de 27 m cât are un V3A va rezolva problema. Țin minte că în anii 80 și 90 când circulau EP V3A cu două remorci, sistematic garnitura depășea gabaritul refugiului.

 


Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421002 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use