Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea

1826 posts, 508320 views
 
Go to page:  1  ... 47 48 49 50 51 52 53  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

Deci dacă de 1 septembrie nu e redat circulației, Houston we have a (very big) problem.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc cris_m

Utilizator anonim wrote:
E mai bine asa cu inchidere. Cel mai frica imi e de santierul Metrorex, ca ei sunt impiedicati de obicei...vezi intarzierea cu vreo 5 ani deja a proiectului.  :popa:

Nici cu PMB nu mi-e rusine, mai ales ca acum sunt in faliment nedeclarat. Am inteles ca pe Grant lucreaza o firma din alea multe ale primariei si cum conturile le sunt blocate, nu prea pot face nici un fel de achizitii/plati etc. Deci sa ne inarmam cu muuuulta rabdare :popa:

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc linia 69

Din pacate, ar fi trebuit sa ne fi obisnuit cu faptul ca in tara asta orice lucrare are doar data de inceput. Pe panoul de santier la termenul de finalizare ar trebui sa fie trecut  -  sau .... CAND O DA DOMNU'" ! Ca sa nu ne facem iluzii .... Realitatea nu a demonstrat contrariul pana acum ! Acelasi lucru se aplica si aici ....

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

Deci, se va întâmpla ca în septembrie 2002, cu metroul ușor, lumea a ieșit în stradă. Apoi a doua ieșire a fost că deși linia era făcută, mergea, (cam de ochii lumii, probleme existau), dar de partea carosabilă au uitat...cauză din care nici 178 nu mai mergea pe aici (Crângași - Virtuții - Lujerului).

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nicu24

Eu nu cred ca cei de la Metrorex termina lucrarea pana in Septembrie -Octombrie ,eu ma tem sa nu-l suspende pe 41 mai mult și-oricît ar lucra ei de mult nu cred sa dea drumul in Decembrie la metrou ,cunoaștem marfa și directorii puși politic la metrou cu explicații fanteziste .
41 este un tramvai bun dar odată cu metroul o sa ii scadă popularitatea .

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Utilizator anonim

Metroul ala e o gluma proasta in forma asta pana la Eroilor, nu va lua mai mult de o minoritate din calatorii liniei 41, in schimb, va elibera mai mult liniile de autobuz si troleibuz din Drumul Taberei, Si nu va face decat sa aglomereze mai mult statia Eroilor.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

Rămân cel puțin în gardă, până în septembrie...deoarece începând cu 1 septembrie, traficul pe ruta Lujerului - Averescu e un chin. Treci podul Grant cu mașina într-o oră. Dacă nu va merge 41, tot traficul din tramvai se mută : în mașina proprie sau în  autobuze. Nu se înțelege că și cele de 18 m vor face față la traficul de 41 doar limitat... Adică atâta timp cât e vară și soare afară, și un c18 e plin 70%. Cu condiția ca acesta să vină la interval decent.
Chiar și acum, cu traficul e o nenorocire cu oprirea bretelelor de acces și ieșire...

Utilizator anonim wrote:
Metroul ala e o gluma proasta in forma asta pana la Eroilor, nu va lua mai mult de o minoritate din calatorii liniei 41, in schimb, va elibera mai mult liniile de autobuz si troleibuz din Drumul Taberei, Si nu va face decat sa aglomereze mai mult statia Eroilor.


Metroul și linia 41 au în general clienți diferiți.
Pe Ruta Victoriei - Ștefan cel Mare - Mihai Bravu e altă poveste, acolo traficul e mare și atât tramvaiul cât și metroul sunt pline. Dar se păstrează un echilibru. Lipsa tramvaiului ar fi dus la o nenorocire la metrou, și vice versa. Așa, cel puțin, se completează destul de bine unul pe altul.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc punmeister

Iar acolo metroul a fost facut dupa distantele comuniste.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc oache81

Eu de o luna mi-am luat trotineta electrica.

Viteza medie 21.5 km/h la orice ora.

Sa faca ce vor, nu-mi pasa, pana la iarna sa fie gata.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc aztec

Momentan vad ca nici nu stiu prea bine cand sa il inchida....

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Utilizator anonim

A ramas pentru in weekend, 29 sau 30.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

Sâmbătă, 29 iunie...anunțat acum 5 minute la radio București FM

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Cristy

Circulaţia tramvaielor liniei 41 va fi suspendată timp de două luni, începând de sâmbătă, 29 iunie, pentru realizarea unor lucrări la Podul Ciurel, staţia de metrou din Drumul Taberei şi la podul Grant, iar pentru preluarea călătorilor vor fi introduse 50 de autobuze pe două linii navetă, a declarat, marţi, pentru Agerpres, directorul general al Societăţii de Transport Bucureşti (STB), Andrei Creci.

"În această vară se suspendă între 29 iunie şi 1 septembrie linia de tramvai 41 pentru a se realiza nişte lucrări la Podul Ciurel, la staţia de metrou din Drumul Taberei şi la Podul Grant, ele fiind avizate de către Comisia Tehnică de Circulaţie din Primăria Capitalei. Cei trei constructori au înţeles cât de important este ca lucrările să se facă cât mai repede şi concomitent, pentru a putea fi cât mai puţin suspendată linia 41 de tramvai", a precizat Creci.

Acesta susţine că STB va pune în circulaţie 50 de autobuze pentru preluarea călătorilor, pe două linii  navetă, respectiv 641 şi 642, iar dacă acestea nu vor fi suficiente se vor putea suplimenta.

"Se vor face două linii navetă de autobuz, una va fi 641, cu 30 de autobuze, care va funcţiona pe întreg traseul liniei 41, de la Ghencea până la Bulevardul Expoziţiei, iar cealaltă va fi 642 cu 20 de autobuze, care va asigura un aport de capacitate pentru tronsonul cel mai solicitat al liniei 41, adică între Drumul Taberei şi Podul Grant. Va fi o linie mai scurtă, dar exact pe zonele cu cea mai mare aglomeraţie zilnică. Din evaluările noastre aceste 50 de autobuze vor fi suficiente, dar în caz de nevoie ele pot fi suplimentate fără probleme", a explicat şeful STB.

Potrivit sursei citate, traseul liniei de autobuze 641 va fi Ghencea- Braşov- Pasaj Lujerului, Virtuţii, Şoseaua Crângaşi, Podul Grant (aici în funcţie de cum vor evolua lucrările), Turda, Mareşal Averescu, Mărăşti şi B-dul Expoziţiei, iar cel al liniei 642, Valea Argeşului, Drumul Taberei - ramura de sud, Braşov, Pasaj Lujerului, Virtuţii, Crângaşi, breteaua de la Pasaj Grant, cu întoarcere fără staţionare pe Şoseaua Crângaşi.

"Dacă lucrările ne vor permite tehnic, vom băga în circulaţie un tramvai cu două capete de la Bulevardul Expoziţiei la Podul Grant, vom face şi acest lucru, dacă nu, vom suplimenta aceste linii navetă. Având în vedere cât de important este traseul liniei 41 în acest moment vom face tot posibilul ca autobuzele să aibă aer condiţionat şi confortul cetăţenilor să nu aibă de suferit", a concluzionat directorul general al STB, Andrei Creci.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc andreicfr

La statia Pod Ciurel s-a mai marit un pic peronul.

 


Go to page:  1  ... 47 48 49 50 51 52 53  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421708 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use