Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea

1826 posts, 508366 views
 
Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 131
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc 133 313

Pe Ghencea e un loc unde liniile au curgere laterala si se smucesc vagoanele acolo ceva fenomenal. Plus nenumarate locuri unde s-au slabit prinderile si se aud placutele si clemele zornaind cand trec vagoanele.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc ByOnu

Pe mine ma intristeaza cum a decazut 41. Am dat peste un articol din 2004 in care este specificat ca linia 41 facea de la un capat la altul 16 minute. O fi adevarat?

Daca o sa vreti sa mergeti de la Casa Presei Libere pana in Ghencea o sa ajungeti in 16 minute cu un metrou usor.


Conform acestei filmari mai apropriata de timpurile noastre, traseul dureaza undeva la 28 de minute. Se vede cu ochiul liber ca viteza este destul de redusa pentru standardul lui 41.

Ma gandesc daca nu cumva ar fi o idee contractarea unui tert specializat, prin licitatie publica desigur, pentru intretinerea infrastructurii de tramvai din Bucuresti. RATB, prin ale lor carpeli, clar nu mai fac fata.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Costin

Mie mi se pare ca problema e in alta parte... adica RATB pare sa nu aiba consumabile/materiale si know-how. Utilaje cam are. Cred ca e mai ieftina indreptarea acestor probleme decat contractarea unui tert.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Florinds

Nu cred ca numai infrastructura e problema, sunt mai multe cauze. Prioritizarea in primul rand, 41 nu mai are cale libere, in al doilea rand tramvaiele, desi "modernizate", sunt ca un mar stricat pe interior. Am mers astazi cu 4004 daca nu ma insel si a fost dezastru, cred ca are o roata patrata. Se auzea non-strop zdrang zdrang si mergea foarte incet.
Nu a mai putut prelua decat foarte putini calatori noi de la Moghioros spre Crangasi. Cand am coborat la Crangasi nu se vedea nimic in spate, probabil ca a creat probleme si pentru urmatoarele tramvaie. Cred ca dureaza mult mai mult decat 28 minute de la un capat la altul.

Efectiv te uiti cum se tot strang calatori in statii care nu pot urca in tramvai, RATB este deplorabil. O fi plecat si mai tarziu, nu stiu.
Bine ca vine vacanta, ne mai taram 3 luni cu trafic mai lejer, masini personale etc.... Sa vedem unde merge prompterita ca sa distreze in concediu.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Gabi23

Cu ocazia reviziei anuale a liniei 41, în weekend se vor înlocui segmente de șină pe Șos. Virtuții, fiind deja aduse secțiunile noi cu câteva nopți în urmă. Deasemenea se continuă lucrările de revopsire a gardurilor, care se tot lucrează de câteva săptămâni. Se intenționeză și repararea peroanelor care sunt avariate, urmând să fie cârpite.

20160818_133948.jpg (377.39 KB; downloaded 2924 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Cristy

Degeaba revopsesc gardurile de protectie daca nu le curata cat de cat de rugina. Puteti vedea in statia Crangasi cum au dat cu vopsea peste cea veche si pe langa faptul ca se va exfolia, arata si inestetic.
Legat de burarea liniei, nu se cunoaste nicio imbunatatire pe unde a trecut acel utilaj de burare. Toate tramvaiele danseaza, serpuiesc din toate incheieturile iar curba de la Ciurel, sens Piata Presei e criminala, ai impresia ca deraiaza tramvaiul cand iese din ea.
Pacat ca s-a ales praful in ultimul hal de aceasta linie.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc shoppy

Daca este masinuta aia mica a RATB-ului atunci aia doar stabilizeaza traversele, nu are puterea sa indrepte linia.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Gabi23

În jurul orei 23:30 s-au apucat de treabă după trecerea ultimelor vagoane dinspre Piața Presei/Ghencea. Erau prezenți circa 30-40 de muncitori și o parte destul de consistentă din ”flota” de intervenții. Deasemenea era prezent la datorie și vagonul utilitar stropitoare (cisternă).

Șos. Virtuții - 19.08.2016 (1).JPG (377.63 KB; downloaded 2829 times)

Șos. Virtuții - 19.08.2016 (2).JPG (368.72 KB; downloaded 2829 times)

Șos. Virtuții - 19.08.2016 (3).JPG (411.76 KB; downloaded 2829 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc PinkyHog

Calea de rulare e CF. Ar fi greu sa aduca niste utilaje adevarate de la CFR si sa faca o treaba ca lumea?...

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc shoppy

Ba se poate, vezi utilajul rutier care a lucrat pe bd. Giulesti(pozat acum multi ani prin Pantelimon, cand se lucra pe acolo).
DSC01950m.jpg (67.78 KB; downloaded 2804 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Gabi23

S-a verificat rețeaua, s-au reparat peroanele de la Crângași, s-au spalat gardurile și alte elemente din linie. În această seară au băgat și polizorul V02 (#6048), pentru zona unde au schimbat șina pe Virtuții. Luni dimineață revin tramvaiele!  :arrow:  :arrow:  :arrow:

Revizia liniei 41 - 20.08.2016 (2).JPG (386.3 KB; downloaded 2714 times)

Revizia liniei 41 - 20.08.2016 (3).JPG (424.66 KB; downloaded 2713 times)

Revizia liniei 41 - 20.08.2016 (4).JPG (467.21 KB; downloaded 2714 times)

Revizia liniei 41 - 20.08.2016 (1).JPG (399.03 KB; downloaded 2713 times)

Revizia liniei 41 - 21.08.2016 (1).JPG (396.47 KB; downloaded 2713 times)

Revizia liniei 41 - 21.08.2016 (2).JPG (371.26 KB; downloaded 2714 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc punmeister

Sunt curios daca RATB-ul va repara din displayurile acestea... Astea erau cam de domeniul SF-ului cand au dat drumul la 41 in 2002...  :popa:
20160826_141327.jpg (136.77 KB; downloaded 2564 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc ByOnu

N-ai motiv sa fii curios. Raspunsul este simplu... nu. Oricum la frecventa foarte buna a liniei nici nu stiu daca sunt cu adevarat necesare. Mi se par utile doar seara pentru a afisa ultimul tramvai in fiecare statie, respectiv ca nu va mai trece niciunul, sau in cazul devierilor. In mare parte oricum se cam stie ca circula la aproximativ 5 minute. Problema este pe liniile fantoma cu 2 tramvaie pe ora.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Gabi23

Astăzi, undeva la jumătatea distanței dintre Ciurel și Crângași, s-a rupt la propiu șina  :popa: . Îmbinarea dintre două cupoane sudate la revizia din august 2016, a cedat. Bine că n-a sărit vreun vagon de pe șine. În jurul orei 10 a sosit la fața locului B 14 SBA, împreună cu o echipă de muncitori încercând să remedieze situația. S-a încercat limitarea disconfortului călătorilor prin întreruperea circulație, astfel vagoanele circulănd cu viteză foarte redusă în zonă. Și la această oră încă se lucreză...

 


Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421715 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use