Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea

1826 posts, 504556 views
 
Go to page:  1  ... 70 71 72 73 74 75 76  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Victor92

Nu sunt deloc degeaba cele doua linii naveta.

Cand e traficul lejer, autobuzele ajung la destinatie mai repede ca tramvaiele.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc andrei11

Victor, tot o ții una și bună, cetățene, tu în casa ta de ce nu ai două frigiderere, două televizoare în fiecare cameră, două mașini de spălat , două conducte de apă rece / caldă, în principiu două obiecte ca în caz că se defectează unul să-l ai pe celălalt ?
De ce nu propui să dublăm și linia de tramvai 1 / 10 ?   În principiu tot ce e electric cu ceva ce merge pe motorină ?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Utilizator anonim

Ard motorina degeaba, totusi e bine ca de saptamana asta 41 circula normal si dupa ora 22, iar autobuzele se retrag incepand cu 19.30, nu mai raman toate pana la 22.30. La fel, sunt cu cate doua mai multe ture mici. Momentan sunt mentinute exclusiv in caz ca deraiaza 41 la paleta, dar 642 si 643 dispar inainte de paleta, ca e nevoie de autobuzele alea pe ale linii care nu sunt dublate de tramvaie.

641 la orele de varf cand teoretic ar trebui sa ajute tramvaiele sta blocat in trafic mai peste tot si in autobuze sunt cativa oameni, ca sa nu mai zic ca uneori circula goale pe jumatate de traseu.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Victor92

Dimineata/seara sunt oameni care stau si asteapta 641/42 ... in momentul in care locuitorii se duc sau se intorc de la serviciu.

Este ora 22:41. Pe cele doua linii mentionate sunt autobuze. Informatie eronata scrisa mai sus cu privire la autobuzele retrase dupa 22:30.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc aztec

La Ciurel se circula pe sub pod pe sensul spre Lujerului.
Ma refer la 641-642..

Yups...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Utilizator anonim

Victor92 wrote:
Este ora 22:41. Pe cele doua linii mentionate sunt autobuze. Informatie eronata scrisa mai sus cu privire la autobuzele retrase dupa 22:30.


Nu e deloc eronata, saptamanile trecute ramaneau toate turele pana in jur de 22.30 la sch2. Acum raman mult mai putine.  ;)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc aztec

Pana la ora aia parca circulau 41...

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc andrei11

Victor, 641/2 care dublează 41 este o enormitate. Mai ales când pe Median mai mult se stă decât se circulă. Nu mi-ai răspuns la întrebare, de ce nu-ți dublezi electro-casnicele și nu numai la tine acasă, în caz că se defectează unul să ai o dublură ?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Utilizator anonim

La 22 incepeau sa se retraga, la 22.30 deja nu mai erau la traseu, desi saptamana trecuta am vazut ca nu prea se mai respecta, la 23 se oprea tensiunea sa inceapa aia sa urce armatura si betonul pe pasaj.

41 are acum ultimele plecari de la capete la 23.15.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc shoppy

Cred ca se tem foarte tare ca se rupe vreun californian sau se defecteaza vreun vagon si atunci mai bine sa fie 641 deja scos.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

641 e inutil deja ca și 642. Autobuze irosite degeaba. Când alte linii "plâng" după autobuze. Atâta timp cât stau blocate în trafic, de la pod Grant până la lujerului, ești sinucigaș dacă preferi 641/2 în loc de 41. Problema mare este că de la pod Grant până la PPL, de ce nu ai noroc, faci și 40 minute din momentul urcării în tramvai, până se golește sensul opus, până trece cu 1,5 km/h peste hodoroaga aia de macaz, care e un ceas deșteptător la cum troncăne, nu mai spun că s-au și pocnit pe acolo 2 tramvaie...nu le știu numărul, nu am coborât, doar am auzit... Balconul meu e exact spre acel macaz. Deci... Se băteau cu pumnul în piept că revine...da a revenit. La juma' de normă.

:bere: Andrei 11

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Florinds

Cand vezi din tramvai peroanele din ce in ce mai pline cu oameni care nu se pot urca, le dai dreptate celor care iau autobuzul... Pana la urma ajungi mai repede decat sa lasi sa treaca 10 tramvaie full, macar nu stai pe peron.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Valentin

Le dai dreptate ca? Problema e de capacitate, nu de eficienta. Astepti 2,3 tramvaie, dar ajungi mult mai repede, mai ales la orele de varf. Iar discutia de aici era despre a lasa linia in continuare (in mod special 642) dupa terminarea lucrarilor. Eu nu "vad" aceasta problema de capacitate si pana acum n-am reusit sa nu urc intr-un tramvai din maxim 2 incercari, exagerat 10.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

Trebuie sa fim corecti! Pe acest traseu, din tramvai, le faci cu mana tuturor automobilistilor, mai cu seama la orele de varf, si-n situatia actuala! ;)  :rofl:  :rofl:

 


Go to page:  1  ... 70 71 72 73 74 75 76  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420657 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use