Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea

1826 posts, 504062 views
 
Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Andi_C

La momentul actual nu există niciun autobuz pe acest traseu. Nu circulă decât 41.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Utilizator anonim

E doar in aplicatie. Posibil sa fie inchisa linia 1-2 zile pentru scos paleta.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

Avand in vedere starea vremii ar trebui sa nu-si ia vacanta pana-n martie-aprilie si sa inceapa lucrarile si pe celalalt fir. Acum au ”bi-bloacele” contractate, probabil, deja in stoc. Oricum nu se va circula pe ambele fire refacute pana la pe 7.7.2020 si ”cineva” va fi tare ofuscata, ca nu va putea trece aceasta lucrare in ”conturile de bilant” la activ! ;)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Utilizator anonim

Au absolut tot ce le trebuie acum, in mod normal 2-3 luni ar trebui sa dureze al doilea sens, asa cum era planificat initial. Sensul 1 iulie -  octombrie, sensul 2 octombrie - decembrie.  :roll:

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

Cu aceasta intarziere, poate de ”Ziua Imnului National” a.c. sa fie taiata, in doua, ”pamblica”, doar pentru reabilitatea infrastructurii liniei 41, ca panglica, intregului obiectiv de investitii, ar trebui sectionata undeva prin mai 2021, da?! ;)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

Nu mai cred nimic până nu văd.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc oc7avian

Au reapărut restricții de viteză pe Virtuții în zona Lacul Morii sau e din cauză că trec câte 2/3 peste Grant, deci circulă cu viteză mică să păstreze decalajul? (~35km/h ochiometric) Zona asta tocmai ce a avut linia schimbată.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Lucian

Nu stiu daca a observat cineva, dar la Piața Drumul Taberei, sens Ghencea înainte de intersecție, după șosea pe partea dreaptă s- au pus sine. Stie cineva de ce? O să fie tramvaiul deviat pe acolo?

Verde: Sina actuală
Galben:Sina nou-instalata
Screenshot_20200118_212824.jpg (345.84 KB; downloaded 2713 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc reiny2000

Pe acolo ar trebui deviat când se va lucra la accesele la metrou de pe peron. Oricum ăia câțiva metri de șină sunt de ceva vreme acolo și mai e mult până departe.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc andrei11

Poze / Lucrări stația de metrou Parc Dr. Taberei / M 5. Sunt poze / discuții acolo.

 



Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

@oc7avian
Dintotdeauna, acolo au fost restrictii de viteza in curba!!
PS
Pai pe o autostrada, ca exemplificare, iti apare o limitare de viteza la 80 km/h, o ignori, numai ca vezi ca stratul de uzura al asfaltului asternut ti-ar permite asta?! ;)
Inclusiv la CFR, atunci cand se reabiliteaza o sectiune de cale, viteza de deplasare, pe acel sector, creste gradual, pana la cea constructiva, prin trecerea unui anumit tonaj, intr-o perioada de timp data!! Dupa ce sectiunea a ajuns in parametrii se poate circula cu VN! ;)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Cristi N

Ca sa fac o paralela fortata, pe A3 intre Bucuresti si Ploiesti pe la km 30-40 e o limitare de viteza la 80km/h. De obicei merg cu 138km/h pe waze, cand a aparut am incetinit pana pe la110km/h si mi-am dat seama ca e complet aiurea, de atunci o ignor cu succes.
Noi ca tara/ sistem/ CNAIR, cum vrei tu sa ii zici, chiar avem o problema cu limite de viteza puse aiurea. Soferul vede 1,2,5 indicatoare aberante si dupa aia nu va mai respecta niciunul presupunand by default ca toate sunt sunt ramase aiurea. Poate cel mai elocvent este A1 Lugoj-Deva - lotul 3, proaspat deschis de curand. Care, daca nu ma insel are limita de 80km/h si pe poduri limita scade la 60km/h. Esti de-a dreptul un pericol ca sofer daca franezi la 60km/h pe un pod de acolo.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Florinds

Da, stiu limitarea de care zici de pe A3, e acolo de peste un an de cand au fost lucrari. Lucrarile s-au terminat deci, insa indicatoarele au ramas, complet fara sens! Am incetinit si eu in primele dati, insa daca am vazut ca nu incetineste nimeni (de fapt pe buna dreptate), nici eu nu mai am obiceiul asta "prost"! Mi se pare inadmisibil ce se intampla, stiu si eu multe exemple in sensul asta.

 


Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use