Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea

1826 posts, 504666 views
 
Go to page:  1  ... 72 73 74 75 76 77 78  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Nenea_titi

orex wrote:
In 2019 e altceva decat in raport cu 1999, de cand a fost pentru prima oara faimoasa ”paleta” pe linia 41, dar e singura solutie!


1994. Stau în Crângași de o viață, și mergeam cu 41 și 300 la școală. Și prima paletă a fost în 1994-1995 când s-a montat linia cf pe pod. Apoi, a mai avut astfel de episoade, prin 1997 și parcă 1998, dar posibil și 1999.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Florinds

andrei11 wrote:
Florinds, dacă tot ai lăsat 10 ( zece ) tramvaie să treacă pentru că nu te-ai putut urca, vreau de la tine :
1) Stația
2) Ora
3) Sensul
4) Numerele de parc ale celor 10 tramvaie
5) Numărul de parc al tramvaiului câștigător.
________________
Îți spun eu, treaba cu 10 tramvaie e superrrrrrrrrrrrexagerată.


Eu nu am zis ca eu am asteptat atat, doar nu eram nebun. Eu am fost in tramvaiul care nu mai putea prelua niciun om in patru statii consecutive si era un numar urias de oameni ramasi pe peron la Plaza si Lujerului. Care e castigul sa stai degeaba decat sa te misti cu autobuzul? Autobuzul de bine, de rau se mai misca, dar tu ramai pe peron. Era vorba de o estimare pentru cineva care nu vrea sa impinga pe altii ca sa urce. Intre timp mai vin si altii pe peron, iar tramvaiele sunt destul de pline chiar de la Auchan si de la Moghioros, nu vine niciunul liber.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Gabi23

Au dezafectat gardurile și copertina de la stația "Bd. Ion Mihalache" (sens spre Ghencea). Probabil încep lungirea refugiului și aici.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc andreiiul

Pe google refugiul are undeva spre 40-45 de m. Deci probabil ca nu trebuie lungit mult.
In schimb orice lungire inseamna ca trebuie sa umble si la coltul incercuit pt a face partea carosabila mai sigura. In acest moment fix in capatul trotuarului este un stalp care nu va avea viata lunga daca lungesc peronul fara sa taie un pic din trotuar pt a face iesirea din ocolire cat mai lina
Capture.JPG (85.08 KB; downloaded 2913 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc V2A

Tramvaiele liniei 41 vor efectua opriri in statiile amenajate temporar pe Str. Turda

În vederea executării unor lucrări pe Bulevardul Ion Mihalache, începând cu data de 31.10.2019, tramvaiele liniei 41 vor efectua opriri la noile peroane amenajate temporar  pe Str. Turda,  înaintea intersecţiei cu Bd. Ion Mihalache, sens Piaţa Presei, respectiv pe Bd. Mareşal Alexandru Averescu, înaintea intersecţiei cu Bd. Ion Mihalache, sens Ghencea.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1156

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

Doua luni nu le-au ajuns sa faca aceste amenajari cat a fost linia 41 suspendata?! Ce mare scofala era sa ia toate cele 28 de peroane la masurat si sa vada care trebuie modificate, pe lungime? Cateva ore dintr-o zi si o ruleta cu laser ii scotea din marasm!  :yes: STB SA a aflat, doar dupa 17 ani, care sunt cotele peroanelor liniei 41?! Halucinant! :headbash:

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Andi_C

La Crângași nu s-a modificat deloc structura trotuarelor , ceea ce mă face să cred că nici la Bd. Ion Mihalache, ce putin pe sensul spre Crângași - Ghencea nu se vor modifica. Rămâne de văzut ce se va întâmpla pe cealaltă parte.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

Daca ai fi urmarit ”firul” celor postate pe aici ai fi vazut ca s-au...lungit peroanele la Crangasi! ;)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Andi_C

Stiu ca s-au lungit, stau in zona cu pricina, eu vorbesc despre trotuare, cel din fața magazinului Mega Image si cel de pe partea opusă, unde se află centrul de reîncărcare al STB. Acestea nu au fost modificate nici macar 1mm.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

@Andi_C
Pentru binele tau. Nu mai cita mesajul anterior! Unu ”La mana”!
Doi ”La mana”, era vorba, asa cum m-am exprimat de ”LUNGIMEA PERONULUI statiilor”, care vor circula pe aceasta linie, tramvaie incadrate intre 32-36 m LUNGIME (noua achizitie scontata) si trebuie unde sa aiba unde sa traga, da? ;)
Cu privire la trotuare...nu se pune problema... ca nu EXISTA! ;)
PS
Vreau sa fii convins ca-ti poti exprima opinia, atat timp cat e conforma cu REALITATEA curenta! ;)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc andrei11

#Andi_C ce legătură este între trotuare și peroane ?

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc Andi_C

Îmi cer scuze pentru abatere de la subiect. Mă gândeam la altceva si m-a luat valul.

 



  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc V2A

Linia 41 va fi suspendată pe 3 și 10 noiembrie, pentru ”poziționarea definitivă pe reazeme a podurilor de pe Șos. Virtuții”.
(sursa: https://www.facebook.com/74214366615632 ... =3&theater)

 


Go to page:  1  ... 72 73 74 75 76 77 78  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use