Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5)

850 posts, 252667 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 61
 
 

📖 Pagination options
Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia shoppy

S-a desfintat o linie de tramvai care mai depasea traficul si s-a inlocuit cu un autobuz condamnat sa stea blocat in trafic, nu exista nemultumiti pe nicaieri, deci problema ori nu exista ori nu merita rezolvata.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Puss in Boots

Sa stii ca ieri am stat vreo 30min la Aurel Vlaicu asteptand pe cineva langa Lukoil timp in care au trecut doar doua autobuze 605 spre capat Baneasa si dincoace vreo 4 dar destul de apropiate unele de altele (doua cu doua, un fel de trenulet). Ora 17:10-17:40 aprox. Oribila intersectia aia, btw. Nimeni nu respecta nicio regula. Asta asa ca off-topic si ca of in general :D

LE: ceva legat de trenulete zicea si ByOnu in topicul cu linii temporare :D deci se verifica  :lol:  :lol:

Romanul in general nu protesteaza, el merge ca oaia incolonat. Se trezeste sa protesteze la rahaturi politice unde oricum suntem manipulati de catre toti si din toate partile si pana la urma sforile le trag altii si nu in folosul nostru. Dar pentru chestii de zi cu zi, decizii care ne privesc pe toti si ne afecteaza pe toti direct nu indirect (ca-i lasa pe unii corupti sa intre sau nu la puscarie), nu striga nimeni niciodata. Ca atare, ne meritam soarta. RIP 5.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia ByOnu

Am vazut ca lauda poporul linia 605 pe Facebook, ca e mai comod decat tramvaiul. Stai linistit ca m-am plans eu cat pentru o armata. Nu se va rezolva nimic oricum, ca nici nu prea au ce sa rezolve decat daca reinfiinteaza 5, intr-un fel sau altul (finalizarea unuia dintre cele doua bucle problematice).

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Puss in Boots

Pai exact ce ziceam. Lumea -ca mai toti soferii din Bucuresti/Romania- nu vede mai departe de "bara masinii din fata" in cazul asta "comoditatea". Din acelasi motiv multi prefera masina personala si sa zaca cu ea in trafic decat sa mearga cu transportul in comun care nu mereu si oricand e o solutie proasta. Dar acestia sunt comozi mereu :) 605-ul nu zgaltaie ca tramvaiul dar si sta in trafic. Ceea ce evident e comod :D
Solutia -dar nu are cine sa o adopte- e sa refaca linia, sa o separe de trafic cu garduri, ziduri, NJ-uri, orice ca sa nu se bage bizonii si apoi sa ia tramvaie noi bidirectionale (sau hai si astea cat or mai tine) si gata. Extinderea spre Mall nu cred ca o ia absolut nimeni in afara noastra in considerare ca si optiune viabila iar o alta bucla de intoarcere pe Gratioasa nici atat. Si ca bonus sa uneasca cumva linia lui 16/36 cu 5 prin D.Pompeiu daca se mai poate ca incepe o constructie noua la capatul spre Gara Herastrau sau prin Lacul Tei. Sau amandoua. Utopie pura. Da capo al fine.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia shoppy

Da, se pare ca s-a gasit solutia perfecta, oamenii pot inghite orice cat timp li se da un autobuz Mercedes, uite la licitatia de autobuze, oamenii vor neaparat mertane, chiar si cu 100 mai putine numai sa fie mertane.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia V3nt0R

Lol shoppy, daca te-a deranjat modul meu de gandire, si faptul ca prefer mertzanele chiar de ar fi mai piperate la pret, ai fi putut sa aduci asta in discutie acolo, sau macar sa ma citezi aici, nu sa arunci "shade" aiurea . Si asta nu are absolut nicio legatura cu faptul ca unii prefera autobuze in locul tramvaielor, eu le prefer acolo unde le este locul, pe traseele de autobuze clasice, ca este nevoie de "intariri", nu le prefer sa inlocuiasca transportul electric, nici macar mertzanele .

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia WT_fan06

Mătuşa mea are o vorbă: suntem prea săraci ca să cumpărăm lucruri proaste. Mai bine dai mulți bani pe nişte capodopere (nu îmi pasă cât de patetic aş putea suna, dar eu asta cred) de autobuze precum Citaro, care să fie biciuite zilnic în traficul Bucureştean şi de mentenanța absolut sub orice critică şi după 10 ani să arate atât de bine, decât să luăm MAZ-uri de unică folosință la preț de batiste de suflat nasul. Off-topic asumat şi incheiat.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Puss in Boots

Pacat ca nu au avut si altii prin tara matusi de genul asta  ;)

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia punmeister

Oricum MAZ nu face articulate. Deci sanse sa vedem petarde nu sunt.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Puss in Boots

Cred ca era un exemplu pt ilustrarea zicalei. Si sa fi avut, sper ca pilele celor mari pt un oras ca Bucurestiul ar fi contat mai mult decat MAZ sau BMC daca ar fi avut si ei articulate.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia shoppy

Daca voi credeti ca vine Mercedes cu bani de acasa ca sa apere renumele companiei...
In garantie orice companie se misca, cu talent ca sa-si recupereze ultima plata de 10% din contract care este garantie de buna executie, dupa care :evil: cu mila, si dupa cat de multe vehicule stau stricate prin autobaze nu mi se pare deloc ca Mercedes ar face tancuri in loc de autobuze; iar cand vine vorba de confort, daca cumparam cu 50-100 de vehicule mai putin atunci o sa stai mai mult in statie asteptandu-l, nu stiu unde vedeti voi diferenta de confort dintre 2 autobuze contemporane(ca tot interior antivandalism si geamuri care se deschid putin au toate), dar intre stat in statie si urcat intr-un autobuz, diferenta este clara.
Si apoi astea sunt discutii care se fac pe niste studii si pe niste statistici, nu pe ce ii place lui x si y, cum am auzit in statie la 41 pe unu ca ce bine ca a venit dinala vechi ca alea noi il enerveaza.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia oache81

Aici ar trebui Green Track si linia prelungita pana la Feeria.
Ar putea sa circule linistit pe langa gardul aeroportului, cu capat exact unde au acum autobuzele

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia drbm

Nu îți va accepta autoritatea aeronautica rețeaua, ar fi stâlpii prea înalți.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Puss in Boots

Mi se pare ca exista tramvaie si fara catenara. Dar ar fi SF pt Bucuresti.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 61
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use