Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5)

850 posts, 256324 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 61
 
 

📖 Pagination options
Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Puss in Boots

Eu le-am propus celor de la Primarie ambele variante, via Pompeiu si via Tei. Mi-au raspuns ca imi multumesc dar ca nu au in vedere asa ceva. Asta se intampla acum 4 luni. Si mai nou la fostul Sama service de pe Pompeiu no.2 o sa inceapa constructia unui hotel (din ce am auzit; oricum Sama este relocat si sunt containere de santier pe pozitii). Dar, niciodata sa nu spui niciodata.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Sava_6115-6315

Dupa o vara in care primaria a marcat consistent la capitolul mici, bere si "taraf" pentru popor, nu intrevad un 2018 mai bun. Lucrarile care s-au bifat (terminat e mult spus) sunt incepute de herr doktor... Tinand cont de licitatia pentru autobuze si de prioritatile primariei, mi-e greu sa cred ca in mandatul actual de primar se va mai moderniza ceva pe Barbu Vacarescu. Avem nevoie de doua licitatii pentru SF si PT+DE plus timpii alocati fazelor respective... Din contra, ma tem ca suspendarea lui 5 sa nu determine primaria sa renunte definitiv la tramvai tinand cont ca 3 benzi pe sens pentru o artera foarte aglomerata nu ar strica niciodata.... In plus, licitatiile pentru noi mijloace de transport asteapta ori competenta mai multa din partea organizatorilor, ori legi noi. Sunt sigur ca mai devreme de 2020 nu vor fi tramvaie pentru aceasta linie.... Deci :popa:

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia drbm

Asta pentru că urangutanii au nevoie de benzi multe și late, nu? Oricâte benzi ar face pe axa respectiva, tot în chinul inelului principal vor ajunge. Și în plus cu ce va mai aduce A3. Sunt bucuros că am schimbat acum trei ani locația jobului, tocmai din pricina zonei Floreasca și a stressului inutil al condusului printre giboni.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Sava_6115-6315

Traim in plina "era" a consumului, iar faptul ca Bucurestiul  atrage masinile ca un magnet nu e intamplator. Prima actiune (sau printre primele) a(ale) tovarasei in fruntea urbei a fost anularea evenimentului sportiv de pe Kiseleff pentru  a descongestiona traficul de weekend. Cu inca o mostra, madam ne-a demonstrat ca nu se poate pune cu traficul in incercarea de a implementa o banda unica RATB pe Sos. Bucuresti-Ploiesti. Deci numai ganduri bune pentru linia lui 5...

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia 3mil

Sava_6115-6315 wrote:
Din contra, ma tem ca suspendarea lui 5 sa nu determine primaria sa renunte definitiv la tramvai tinand cont ca 3 benzi pe sens pentru o artera foarte aglomerata nu ar strica niciodata...

Salvarea noastră de la acest scenariu o reprezinta Bd. Aerogarii proaspăt modernizat. Altfel, aveam toate șansele.
Dacă s-ar dori, nu mi se pare un efort prea mare să pună secția linii 4 dale pe strada Grațioasă și sa rezolve problema capatului pana se clarifica situația mult discutată cu terenul ce a blocat lucrarile.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Puss in Boots

Cred ca am avansat si eu propunerea acum ceva timp. Capat prin str.Gratioasa cu retur pe la piata Baneasa. Fir unic. Si se rezolva. Evident varianta cu adevarat buna ar fi ducerea la Mall dar e mai greu de realizat si la cata vointa e la nivelul PMB, cred ca cel mai bun scenariu ar fi cel cu str.Gratioasa pentru a avea un capat normal pentru 5. Si apoi, daca in viitor vor veni vremuri mai bune, se vor vedea.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Florinds

Parerea mea e ca s-a renuntat la linia asta pentru ca daca tot nu aveau tramvaie, au preferat sa mearga cu ele pe niste linii reabilitate... Decat sa imparta doua paie la trei magari, au impartit la doi magari si al treilea, care e linia 5, a ramas fara pai... Nu cred ca motivul e reabilitarea liniei. La ce salarii vor fi in noile companii cu 8500 angajati, PMB-ul cred ca se va imprumuta pentru a le plati, deci la revedere investitii.
Noul interval al autobuzelor e mult mai bun decat cel al tramvaielor, dar per total s-ar putea sa fie mai rau din cauza traficului...Posibil sa fie mai bine in weekend si mai rau  in cursul saptamanii.
Autobuzele merg pe linia de tramvai? Ar fi o idee si astfel am avea o imbunatatire (in cazul in care nu se intorc cu cauciucurile franjuri in autobaza).

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia punmeister

Nu merg pe linia de tramvai.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia shoppy

Numai tampenii in capul primaritei, un autobuz nu are loc sa mearga pe linia de tramvai cum merge o masina, daca ai stalpi sau gard pe mijloc nu incape intre masinile de pe banda 2 si stalpii sau sa intre intre peron si stalpi, nu are loc sa circule decat daca nu sunt stalpi sau gard pe mijloc si atunci doar daca nu se intalneste cu un autobuz din sensul opus.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia drbm

De, dacă unele persoane au probleme cu aprecierea distanțelor!
Când conduc câte un SUV, nu fac la fel?

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia TibiV

https://www.facebook.com/PMBucuresti/posts/985869218217789

13. Reabilitare sistem rutier si linii de tramvai-Bd Aerogarii - Întârziere lucrărilor şi implicit plata pentru terminalul intermodal şi Parc& Ride sunt din lipsei Avizului comisie de urbanism la proiect datorate noilor prevederi ale regulamentului de urbanism. Suma bugetata 2017 – 7.000 mii lei, suma ramasa: 1.000 mii lei

Ajutati-ma voi, va rog.... Sau am orbit, sau am tampit.
Terminal intermodal ? Parc & Ride ? Pe Aerogarii ?..

WTF ?!?!?!

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia WT_fan06

E mai veche decât mine ideea de P+R acolo...

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia andrei11

Nu pe Aerogării, la nebun acolo, pe Grațioasă.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia Puss in Boots

Unde inca nu inteleg de ce nu se rupe pisica-n doua si se transeaza problema aia. S-au rezolvat altele mai complicate.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 61
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use