Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Bulevardul Expoziției - Clăbucet (linia 3)

112 posts, 54977 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Bulevardul Expoziției - Clăbucet (linia 3) Utilizator anonim

Acesta este dupa mine una din cele mai interesante linii de tramvai din oras, pe aici trece doar linia 42 care are un parc de un vagon si turele care fac acces dinspre Bucurestii Noi catre linia 41, care si ele sunt din ce in ce mai putine.

Plecand din Piata Presei urmatoarea statie este Universitatea Romano Americana si dupa aceasta urmeaza statia Bd. Expozitiei unde se afla si terminalul abandonat si care cel mai probabil va fi desfiintat. In acest terminal intorcea in 2001-2002 linia 41 (pe langa 42) din cauza lucrarilor de modernizare din terminalul Piata Presei Libere.

Mai departe spre Grivita SA exista si o portiune de linie modernizata tip CF, destul de buna. Dupa 2 curbe urmeaza traversarea strazii Clabucet (Putul lui Craciun pentru celalalt sens) si intrarea pe Bd. Mihalache. De aici se poate merge spre Piata Chibrit/Pod Constanta sau Piata Victoriei/Doctor Felix.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Tom

Luna trecuta am mers cu 42 prin zona si am observat ca reteaua din rondul abandonat inca exista. Ieri am vazut acolo o masina de interventii si n'am mai vazut reteaua. Se pare ca soarta acestui rond este pecetluita. Cel putin pot spune ca am vazut tramvaie intorcand in el din ambele sensuri: 6 si 31 mai demult si fostul 42 inainte de metroul basesc.
N'am inteles de ca nu a fost folosit pentru stocarea turelor de rezerva din 41 si 42 ( :lol: ), poate si din zona Bucurestii Noi.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Dominatrix

Tom wrote:
Luna trecuta am mers cu 42 prin zona si am observat ca reteaua din rondul abandonat inca exista. Ieri am vazut acolo o masina de interventii si n'am mai vazut reteaua. Se pare ca soarta acestui rond este pecetluita.
Curios ca se va desfiinta acum, avand in vedere ca a fost dat in functiune in 1997.
Tom wrote:
Cel putin pot spune ca am vazut tramvaie intorcand in el din ambele sensuri: 6 si 31 mai demult si fostul 42 inainte de metroul basesc.
E vorba de o confuzie. 31 in varianta din perioada 1997-1999 nu a avut nici o legatura cu Expozitiei, el circuland pe traseul Laromet - Chibrit - 1 Mai - dr. Felix - Gara de nord. In varianta din anii '80, linia 31 (care era fostul 3 Barat sau 3 Nord) a circulat intre Mezes si Piata Scanteii, identic cu traseul temporar al liniei 42 de anul acesta. Ulterior, linia 31 a fost inlocuita de linia 55 de tramvai, pe alt traseu, dar care s-a desfiintat si ea in 1990, si tot atunci s-a abandonat si linia pe Expozitiei, fiind taiate inclusiv macazele dinspre Clabucet si (cred) si cele dinspre Piata Scanteii. In anii 80, "bucla" de la Expozitiei avea alt amplasament si facea legatura cu fosta EREN (Expozitia Realizarilor Economiei Nationale). Aici exista si legatura cu fosta CF care ducea la Romexpo. Un lucru interesant este ca pe aceasta linie au fost tractate si ulterior incarcate in tren toate vagoanele de tramvai V2A si V3A produse de URAC pentru alte orase din tara in anii '80.

Linia 6 intra-adevar a circulat intre Expozitiei (cu intoarcere in rond) si Gara de Nord intre iulie 1997 si 22 iunie 1999, cand a fost suspendat datorita inlocuirii caii de rulare cu dale "Otelu Rosu" intre Rondul Expozitiei si curba pe Aviator Popisteanu. 42 a intors in rond incepand din 1997 (candva spre toamna-iarna) si 2002, cand au inceput lucrarile la linia 41.
Tom wrote:
N'am inteles de ca nu a fost folosit pentru stocarea turelor de rezerva din 41 si 42 ( :lol: ), poate si din zona Bucurestii Noi.
Apreciem umorul. Oare cum ar arata vagoanele dupa cateva ore (sau mai rau) o noapte nesupravegheate acolo :lol: ?

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) rosetti61

Povestea liniei incepe in 1963, odata cu modernizarea arterei denumite initial "Telegrafia Fara Fir", schimbata in "Expozitiei". Prima linie cu program zilnic care a rulat a fost 9 - Mezes - Piata Scanteii, inglobata apoi in prelungirea liniei 3. Suplimentar era folosita de linia E (de la Expozitie, ulterior 59). Fiind vorba si de artera pe care circula tramvaiul, in paralalel a exista si retea de troleibuz (cateva luni pentru nou infiintatul, in aceeasi perioada istorica, 86 Gara Baneasa - Th Sperantia, folosita un timp ca retea de serviciu/in conservare, apoi linia 81 Piata Scanteii-Gara de Nord pana in 1992. In paralel cu lucrarile la WTC-Sofitel s-a modernizat si spatiul de intoarcere al autobuzelor de la Piata Presei, disparand printre altele piatra cubica, reteaua de troleibuz si copertinele din statiile de urcare - toate aceste aspecte deoarece tramvaiul pe bd. Expositiei a "convietuit" un timp si cu reteaua de troleibuz. Se poate mari traficul pe acesta portiune, sa nu mai existe acel 42 "ca sa nu rugineasca linia" destul de neatractiv?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Tom

Nu spuneam sa stea pe durata noptii, nici la nemti nu mai foloseau linii de stocare in unele orase, tot din aceleasi motive.
Nu stiu de ce imi amintesc de 31 la Expozitiei, poate a fost la un moment dat deviat datorita unor lucrari.

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) GAC

Aceasta linie 42, este o mare aberatie, care nu foloseste nimanui la nimc: un tramvai pentru tot traseul. Ce-i drept, singura lui utilitate e intre Dr Felix si Clabucet, unde il poate substitui pe 20, dar pe portiunile de traseu unde este singur, circula gol, intrucat, de la PPL pana la Clabucet, faci 30 de minute pe jos, decat sa astepti o ora la 42.
Mai mult ca sigur ca nu exista nici o persoana care sa aiba abonament pe 42.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Dominatrix

42'ul nu e folositor calatorilor, dar e folositor regiei, ca sa tina linia pe Expozitiei libera de masini. Altfel, cum s-ar mai retrage la depou metrourile usuratice? :twisted:

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Gabi23

42-ul mai folositor asta vara cand era deviat la Mezes. Am mers de mai multe ori cu el pe acest traseu si culmea deci erau si 30-40 de calatori la o semicursa care il foloseau de la Clabucet la Presei, ca sa nu mai zic ca pe Sos. Chitilei chiar se umplea fiind asimilat cu 45. Asa cum e acu la Banu Manta... e mai mult degeaba.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) DeSimon

Pai chiar asta ar trebui sa fie traseul sau, pentru ca ar putea chiar fi foarte util pentru cei din Chitila o legatura directa cu Presei, asta evident doar daca ar avea un interval correct (4-5 ture). Dar nici pentru atat nu cred ca sunt tramvaie.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Dominatrix

Singura problema e ca 41 deja are un interval de succedare de circa 2 minute (pe hartie) la ora de varf, sau chiar mai putin. Deci pe langa problema (evidenta) a lipsei macazelor intermediare pe traseu pentru a realiza ceea ce propui, mai e si problema cate vagoane de pe alte linii s-ar mai putea "strecura" printre metrourile usuratice de pe 41. Si sa nu uitam ca inainte de 2002, 41 nu avea mai mult de circa 30 de ture. Acum are 40, sau poate chiar mai multe (nu stiu exact)... Cate tramvaie de pe alte linii ai mai putea strecura printre ele? Iar dintre liniile de "dublura" de care vorbesti, singura cu adevarat utila si interval de succedare "omenesc" era 8. Liniile 42, 47 si 48 erau de "umplutura" si mai mult incurcau...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) 133 313

Supravietuirea liniei este asigurata azi de vagonul 362.
PICT0084.JPG (137.34 KB; downloaded 8977 times)
PICT0085.JPG (135.16 KB; downloaded 8978 times)

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) andreimetrou

Bucla de intoarcere este data  :twisted:  !Astazi tramvaiul avea 5-6 calatori pe la pranz.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) rosetti61

Bucla veche de intoarcere se afla dupa complexul WTC, unde e acum parcarea de la intrarea in Romexpo; la modernizarea bd. Expozitiei in 1992 au mutat-o dupa Pompieri. Era folosita preponderent pentru tramvaiele speciale de agrement, liniile E sau 59. Exista o fotografie cu tramvaiul LHB pozat in bucla respectiva, cu Spitalul CFR 2 in fundal.
Vederea aeriana e din 1966.
buclaveche.JPG (130.92 KB; downloaded 8522 times)

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) andrei11

Bucla era real folosita numai cand se tinea Targul TIB - era un tramvai care functiona numai pe perioada targului, ducea undeva la gara.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419370 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use