Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim

1057 posts, 267738 views
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Intelesesem ca nu ar fi stabila lucrarea daca ar fi facut asa. Era plauzibila explicatia -cred ca a lui Victor- pentru ca stalpisori sunt doar pe cele doua segmente unde sunt borduri. Daca explicatia nu e ok, atunci revin la intrebarea initiala "de ce stalpisori si nu gard?" si "de ce nu gard langa bordura?". Nu cred ca ocupa asa mult loc.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim shoppy

Adica daca gauresti bodura sa pui stalpisor este stabil dar sa pui gard este instabil?
Inseamna ca acei stalpisori vor zbura instantaneu smulsi din bordura.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

N-am zis-o eu. Iar gardul e oricum mai greu decat stalpisorii aia. Plus ca bordura e si ea lipita nu face corp comun cu restul suprafetei, asa ca se poate desprinde sub greutatea gardului, nu mi se pare asa stabil, dar cum nu sunt constructor...

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Costin

Eu am presupus ca e din cauza bordurilor, iar faptul ca gardurile sunt mai grele chiar e un argument plauzibil. Imi mentin ideea, cu atat mai mult cu cat, daca ne uitam la un detaliu de prindere a gardurilor, vedem ca "talpa" este, ochiometric, aproape la fel de lata cat o bordura.

20180714_094332.jpg (584.73 KB; downloaded 1936 times)


In fine, e doar o presupunere, deci nu trebuie luata de buna/oficiala. Mi se pare doar plauzibil.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

Punctul pe  I / Căciulița pe Î
Ăștia NU au bani de garduri sau trebuie unul să-și vândă stâlpii. Nu v-ați prins ?

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Bineinteles, am si zis-o ca varianta b. Dar putea/poate fi si o explicatie mai logica.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

Întreb și eu așa, într-o doară, parcă prin zona aceea  pe multe porțiuni linia eparfum*. Sau mă înșel ?
_____________
parfum --> a se citi praf.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim punmeister

Praf mai e doar pe Milea (de la OMV pana la intersectia cu Bd. Timisoara) ca e pe OR, plus ca are si trecerea aia CF paguboasa de la AFI.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim CA 205

Întreb și eu așa, într-o doară, parcă prin zona aceea pe multe porțiuni linia e parfum*. Sau mă înșel ?

Te inseli! Linia a fost modernizata si se merge bine pe ea.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

De la OMV  până la Timișoara linia este modernizată ?  De când ? Și vorba aia, dacă ar fi fost modernizată de ce n-au desființat intersecția cu CF de la AFI ?

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim punmeister

De la Pasajul Basarab pana la OMV e modernizata. De la OMV pana la Bd. Timisoara e OR si da, trecerea CF inca exista.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim CA 205

Linia de la OMV pana la Timisoara nu este modernizata! Este de tip OR!

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

Google are imaginea de acolo datată iulie 2014 și linia e praf.
# punmeister scuze, mi-am modificat mesajul în timp ce tu postai răspunsul.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim shoppy

Da, la stalisor sunt 3 suruburi si poti sa-l potrivesti ca sa vina 2 mai in mijlocul bucatii de bordura, la gard ar veni 4 gauri in marginea bordurii, nu ai putea sa dai gaurile fara sa disloci bucata de material dinspre exterior.

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use