Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim

1057 posts, 267118 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 76
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulara 1 133 313

Dominatrix wrote:
apoi linia circulara etc. pana la rezultatul mai bun, dar totusi destul de ghildush de azi.


Linia circulara teoretic este geniala pentru ca indiferent de directia in care o apuci in cele din urma tot ajungi la destinatie numai ca un accident pe linia de tramvai, o inundatie locala a unui bulevard, un macaz defect la Eroii Revolutiei, o pana de curent locala dar care afecteaza ambele sensuri intr-o portiune din inele sunt niste catastrofe. Linia este blocata gata. Se face coada de vagoane si cam atat. Poate si ceva blocaje rutiere afiliate. Este doar o chestiune de timp pana cand impedimentele vor duce la scindarea ei in doua linii normale. Eu asa zic. Linia 1 intersecteaza sau are portiuni comune cu prea multe linii pe parcurs. 11 25 7 47 8 32 35 20 24 42 45 46 5 16 21 14 55 56 40 23 27. Daca ea este periclitata le poate periclita si pe acestea. In forma actuala creeaza pre multe dependente.

 


Re: Linia circulara 1 Dominatrix

133 313 wrote:
Linia circulara teoretic este geniala pentru ca indiferent de directia in care o apuci in cele din urma tot ajungi la destinatie

Bine spus teoretic, fiindca practic traseul acesta este strict util doar pe partea sa estica, adica fostul traseu 34, unde este folosit de clientii sai dintotdeauna. In partea vestica (adica de la Basarab pana la Eroii Revolutiei) nu face decat sa dubleze alte trasee (mult) mai utile, gen 11 si 25. In plus de asta, trebuie sa fii nebun/pierde-vara/sado-maso ca sa folosesti linia 1 ca sa ajungi de exemplu din Berceni sau Pipetanari la Basarab sau oriunde pe tronsonul estic al inelului central, cand poti folosi metroul. Ca este folositor pentru cineva care vrea sa mearga de exemplu de la Victoriei la Stan Tabara fara sa schimbe nimic, e alta discutie. Intrebarea este cati sunt cei care fac astfel de calatorii.

 


Re: Linia circulara 1 subway guru

Wou!
Pazea, Dominatrix is back!!! 8-)
Bun venit din nou pe forum, ti-am simtit lipsa...  :2004:
Un studiu facut la Metrorex arata ca o calatorie medie e doar de cca. 4-5 interstatii...extrapoland probabil ca la RATB e de cca. 6-7 statii... :ugeek:

 


Re: Linia circulara 1 andrei11

Dominatrix wrote:
traseul acesta [adica a liniei circulare 1] este strict util doar pe partea sa estica, adica fostul traseu 34, unde este folosit de clientii sai dintotdeauna.

Oricum aceasta stare de fapt este una contra naturii pentru ca exact pe partea estica, pe toata lungimea traseului "se plimba" si metroul.
Este clar ca pe acolo metroul doar tranziteaza zona si nu o (de)serveste.
Se impune de urgenta renuntarea la zona estica a liniei de tramvai 1 si indesirea statiilor de metrou, cu opriri  din 500 in 500 metri ( sau ma rog, aproximativ aceasta distanta, functie de conditiile locale ).

 


Re: Linia circulara 1 autob368

andrei11 wrote:
Este clar ca pe acolo metroul doar tranziteaza zona si nu o (de)serveste.
Se impune de urgenta renuntarea la zona estica a liniei de tramvai 1 si indesirea statiilor de metrou, cu opriri  din 500 in 500 metri .

:lol:  :lol:  :lol:
Adica tu zici ca se impune de urgenta ca pe M1 sa facem statii din 500 in 500 metri. Ai fondurile necesare? Cu M5 ce facem? Cu finalizarea M4? Plus ca ar fi un deranj foarte mare pentru M1, atat ca si circulatie a trenurilor, cat si la suprafata... iar zona respectiva nu este una foarte "relaxata" dpdv al traficului...  :|

 


Re: Linia circulara 1 ikarus13

Astazi, aproximativ intre orele 8:30 si 10 a fost un blocaj destul de mare pe aceasta linie intre statiile "Bd. Octavian Goga" si "Posta Vitan". Din cate am vazut eu din 133 , erau peste 15 tramvaie printre care si 104, 405, 4017, 4035 si 326.( Imi cer scuze dar nu am avut timp si de poze)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulara 1 133 313

Si distractia nici nu a inceput inca. Odata cu venirea zapezii va exista o noua distractie si anume dealul "Serban Voda" cu excelentul "otelul rosu".

 


Re: Linia circulara 1 macheta218

Tramvaiele nu au treaba cu zapada,acuma cu frunza si burnita este patinajul.Astazi a fost jale. :|

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulara 1 133 313

Da' cum sa nu. Eu vorbesc din experienta despre situatiile de pe Serban Voda. Am vazut an de an, de atat vreme incat am prins un 50 infipt intr-un 19.

 


Re: Linia circulara 1 macheta218

Da ,conduci de 10 ani si eu nu stiu. :D(tramvaie)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulara 1 133 313

Am pierdut niste plombe cu DAC-urile pe Serban Voda in era apei reci si a pietrei cubice. La naiba cu 323 si 275...  :evil:

 


Re: Linia circulara 1 Gabi23

Care este exact numarul de ture pe care il are in acest moment Depoul Dudesti pe linia 1 (ambele sensuri) la ora de varf?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulara 1 Utilizator anonim

Umbla niste informatii cum ca se fac calcule pentru revenirea la vechiul 34, linia circulara are probleme din cauza conflictelor de trafic.

 


Re: Linia circulara 1 Robert24

Mult le-a trebuit sa isi dea seama de inutilitatea liniei circulare?!?
Eu inca sper sa vad 34 Romprim (momentan Sura Mare) - Obor - Basarab - Dep. Militari.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420551 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use