Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim

1057 posts, 270179 views
 
Go to page:  1  ... 37 38 39 40 41 42 43  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim survola

Au început probabil cu zonele mai critice pentru tramvaie.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

E posibil, între Iancului și Baba Novac n-am văzut tramvai blocat din cauza mașinilor.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Nu, tocmai urma sa fac un update, intre Iancului si Dristor se refac intai marcajele, fiind mai multe zone inguste, cum întâlnim in zona pasajului si Baba Novac - Dristor, deja azi noapte au sters marcajele vechi catre Pasaj Muncii. Probabil se apuca dupa ce termina Dristor - Vitan.

45555575_2198016543562011_4238712334048034816_o.jpg (218.76 KB; downloaded 2322 times)

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim ByOnu

Mult mai intelept asa, mai intai marcajele, apoi gardurile. :ugeek:

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

Sunt curios ce o să se întâmple cu parcarea din stânga pozei, acolo parchez și eu mașina ( când găsesc loc ).  Semnul de parcare are o tăbliță adițională unde se precizează că parcarea se va realiza paralel cu bordura...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Intre Obor si Ferdinand se dau zilnic amenzi si avertismente si cel putin in ultimele doua zile parca s-au mai rarit masinile parcate. Ca idee se doreste implementarea solutiei de interzicere totala a parcatului, la fel ca pe Iancului si Pantelimon unde in ciuda contestatiilor, parca au fost si ceva proteste anul trecut, se circula foarte bine cu banda 1 libera.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim cris_m

Pe portiunea dintre Iancului si Vatra se poate rezolva problema cu parcarea, intrucat exista acel trotuar intre parcare si spatiul verde. Acel trotuar poate fi desfiintat, cel dintre bloc si spatiul verde fiind mai mult decat suficient. Pe partea cealalta, parcarea poate fi mutata cam unde sunt acum parcate masinile pe "trotuar", poate o idee mai in strada, dar deja o dau in alte discutii :ugeek:

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim ByOnu

cris_m wrote:
...acel trotuar intre parcare si spatiul verde poate fi desfiintat ... Pe partea cealalta, parcarea poate fi mutata cam unde sunt acum parcate masinile pe "trotuar".


Nu stiu ce sa zic, PMB are alte planuri:
Traseul 2 - Piata Victoriei - Bd. Iancu de Hunedoara - Sos. Stefan cel Mare - Sos. Mihai Bravu


Sa nu uitam faptul ca teoretic la anul incep lucrarile la pista aceasta de biciclete, care este foarte bine venita pe o artera atat de importanta. Nu m-as arunca prea devreme la ingustarea trotuarului.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim oache81

Oricum poate tramvaiele sa circule mai bine, cu masina se merge mult mai rau ca inainte.
E coada in pasaj la Obor de la 15 pana la 21 pe sensul spre Iancului.
Poate intr-adevar daca nu se va mai parca va fi ceva dar momentan o sa fie tot mai desi cei care trec pasajul pe deasupra pe linia de tramvai.
Am vazut deja 2 care mergeau in spatele salvarilor probabil din ce in ce mai multi pe viitor.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Poate in viitor, dupa ce se vor aduce si tramvaie noi si poate (subliniez poate) va creste gradul de confort pe linia 1/10 (si nu numai), unii (nu multi dar totusi destui) se vor orienta catre tramvai si va mai scadea presiunea pe strazi. Stiu ca soferii urla una si alta (am auzit-o si eu first hand) dar uita 1. ca banda unu e ocupata mai mereu de masini parcate si e plin de semne de interzis (nu dau un exemplu, ca sunt pline traseele de asa ceva) si 2. chiar daca teoretic se poate circula pe linia de tramvai cand sunt 2 benzi auto si linie de tramvai, la sosirea tramvaiului trebuie cedat locul, deci o astfel de circulatie trebuie sa fie exceptionala si nu o regula. La noi din pacate e regula si aici intervine problema: nu stim sa respectam legea. Daca si Politia isi va face treaba si cele mentionate la inceput se vor rezolva si ele in cativa ani, poate totusi se va schimba ceva.... candva.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Gata pana la Laborator.

LRM_EXPORT_387009002514469_20181108_152747267.jpeg (1.42 MB; downloaded 2004 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Noutati din ultima noapte, mai ales la marcaje, deci:

- au fost retrasate intre Ferdinand si Iancului
- au fost retrasate partial intre Iancului si Vatra Luminoasa
- au fost sterse vechile marcaje pe tronsoanele Vatra - Limita Pasaj Muncii, Gh. Petrascu - Baba Novac si Baba Novac - Dristor.

Garduri s-au montat pe jumatate din distanta Laborator - Vitan.

LRM_EXPORT_393919057185832_20181109_091325701.jpeg (1.27 MB; downloaded 1929 times)

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim oache81

Intre Obor si Iancului gardurile sunt de pomana.Se intra pe sina si se merge linistit pana la Ferdinand sau mai departe.Pentru ca nu au pus gard pe primii 100 de metri de la iesirea din pasaj.
De luni o sa fac si eu la fel pana nu vad politie. Nu pot sa fiu civilizat atata timp cat nimeni nu e. Ca numar sunt exact atatia cati erau si inainte de garduri.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Nu stiu unde ai vazut tu, dar eu in ultima saptamana am vazut doar 2 masini pe unde zici tu, asa peste tot mai intra dar foarte rar si oricum clar nu se compara cu ce era inainte. Daca esti asa cocos grabit mai bine lasa masina acasa si mergi cu tramvaiul.

 


Go to page:  1  ... 37 38 39 40 41 42 43  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420950 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use