Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim

1057 posts, 270195 views
 
Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Parcarea de la Gradina de sud parea a fi aproape gata cand am trecut ultima oara pe acolo, poate se apuca deja de usuit masinile din zona ca sa inceapa fara probleme cu gardurile. Va dati seama ce sinucideri or sa fie in zona ca vor trebui sa treaca strada ca sa isi ia sau lase masina... blasfemie!

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Va anunt cu bucurie ca in aceste momente a demarat montajul gardurilor intre Piata Iancului si Dristor.

LRM_EXPORT_590631638662823_20181126_215222673.jpeg (1012.41 KB; downloaded 2283 times)

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim razvan_3asy

Au inceput si pe Oltenitei, de la Big spre Brancoveanu..

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Iancului acum...

LRM_EXPORT_595393941892570_20181127_105118025.jpeg (1.26 MB; downloaded 2130 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Mda, a reusit si compania aia sa puna 8 garduri intr-o noapte pe Oltenitei...

LRM_EXPORT_596874828682626_20181127_113029992.jpeg (1.45 MB; downloaded 2112 times)

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim TibiV

Astazi, ora 11, Iancului spre Dristor



Deocamdata sub 200 de metri




De la Dristor pana la Calea Vitan au montat si catadioptri...




Utilizator anonim wrote:
Victorie, finalizat pana la Pasaj Mihai Bravu.

Dovada...






 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Lumea tot pe la suprafata trece... (poza de pe Oltenitei).

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim BIGRED1984

Aia nu-i nimic... sa vezi cum e cand faci dreapta de pe Nitu Vasile, pe bretea dinspre BIG spre Oltenitei sau Berceni.
Tu astepti in stanga liber, dai sa iesi si hop dai peste 3-4-5 pietoni sarind de pe peronul tramvaiului...care asteapta si ei liber dinspre Brancoveanu.
Evident ca nu te astepti prima data sa ai ceva in dreapta, faci slalom printre ei, unii fug, unii se opresc cand te vad ... haos

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Si o vedere din statia Calea Vitan  :ugeek:

DSC_7643.JPG (289.75 KB; downloaded 1967 times)

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim survola

Ce frumos se vede marcajul acela șters (dintre benzile 2 și 3).

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

La Roma unde era problema cu blocatul intersectiei de cei care fac stanga dinspre Victoriei a fost rezolvata problema. Au acum semafor dedicat. Se da verde la toti dinspre Victoria, apoi rosu pentru stanga si vine verde pentru ambele sensuri mai putin stanga. E bine, probabil asa vor face si la Floreasca daca nu se va interzice de tot stanga acolo.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim 1689

Eu nu inteleg de ce nu se interzice virajul stinga pe tot inelul median (sau cel putin de la Muncii pina la Victoriei).
Daca toate intersectiile ar avea doar doua faze, s-ar fluidiza mult traficul. In Budapesta functioneaza foarte bine solutia si cred ca pina si birjarul (ca sofer nu pot sa-i spun prea des) bucurestean ar putea fi dresat intr-un final ca stinga inseamna dreapta-dreapta dupa intersectia la care vrea sa facă  la stinga.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim oache81

Dar ce ar fi sa nu mai aiba voie sa faca nici tramvaiele stanga?.
Eu inteleg ca e greu examenul auto,  mai ales daca nu esti din Pitesti dar cred ca s-a cam exagerat putin cu soferii=satana.
Mai bine il chemati pe patriarh sa va sfinteasca si voua gardu desi nu cred ca vrea ca nu i-ati desenat fatza pe el.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Evident ca nu toti sunt asa, dar aia care sunt fac cat si pentru ceilalti. Si in plus majoritatea daca nu toti incalca legea cand fac ce fac. E ok asa? E de ajuns unul doi trei care sa incalce legea si sa se bage ca oile in intersectii ca zona respectiva sa ramana blocata. Pe indiferent ce culoare a semaforului, cand vezi ca nu ai unde inainta nu te baga. Din pacate conceptia soferului roman e "ma bag, cine stie cand apuc si doar ma grabesc". Si uite asa stau sute de oameni in tramvaie de-amboulea. Eu sunt pentru semafoare dedicate. Are verde DOAR tramvaiul 15-20 de secunde si gata. Soferii stau pe loc. Apoi trec si ei, fac stanga, or sa ingramadeasca putin marile intersectii pana pot si face stanga ca sunt cei din fata care vin in sens contrar dar oricum ecartul e mai mic si se descongestioneaza mai repede apoi zona pana vine verdele pt tramvai. Ca e si o diferenta de cateva secunde intre rosu si verde.

Si apropo, am vaga impresie ca inainte de a fi cu sens unic str.Polona era interzis pentru soferii de pe Stefan cel Mare sa faca stanga acolo. Crezi ca daca unul avea nevoie sa faca stanga fix acolo nu facea? Oh ba da.

 


Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420964 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use