Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Liniile industriale din cartierul Militari

260 posts, 151034 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 19
 
 

📖 Pagination options
Re: Liniile industriale din cartierul Militari Gabriel Cristian

Dupa multi ani am revazut locomotiva Metrorex cu cele doua vagoane platforma , deasupra depoului ciurel .

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari AdrianD

Am vazut ca sina de cale ferata din tunel lipseste pe portiunea aceea care se vede de la magazinul Cora. Stiti cumva daca a fost furata sau a fost scoasa de cei de la CFR? Si ce este cu blocul acela care s-a construit mai incolo chiar langa linie? Nici acolo nu mai este cale ferata. Daca blocul a primit autorizatie inseamna ca s-a renuntat de tot la aceasta linie? De ce nu o scot de tot daca e asa? Ar fi bun terenul pentru a se face ceva acolo, spatii verzi sau locuri de parcare.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari rosetti61

Ala e bloc de locuinte (parca Block Lujerului 2 se numeste) - cu tot statutul incert al liniei (foste) CFR de acolo, "cosmelia" strica perspectiva spre apus a celor care au vedere din blocurile inalte din zona Politehnicii. Daca i-a dat voie sa construiasca inseamna ca linia respectiva nu mai are la ce folosi, dar a ramas calea ei (tunelul), care nu se poate converti in nimic decat cu pretul modificarii structurii din pasaj in zona cu stalpi de la iesirea spre Virtutii (alte studii si proiecte care costa + ca inainte de "modernizarea" pasajului ultimul stalp era cam fracturat). Nu stiu daca mai ai ce sa-i faci, ramane asa pe veci.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari AdrianD

Cred ca se poate acoperi cumva si sa se puna verdeata pe deasupra. Sau poate o parcare ori un drum pietonal pe locul actualului tunel. Ceva se poate face.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari rosetti61

Rampele si tunelul se pot folosi drept galerie edilitara, pentru utilitati, se fac gurile de vizitare, restul se acopera si gata, dispare transeul ala inestetic, se poate umbla si la pasarela - insa aici cred ca o sa intampine dificultati ca a devenit un "landmark" al zonei si n-o sa vrea lumea sa dispara (legat de pasarela, au refacut pavajul si scarile insa betonul la nici un an s-a mancat deja, inainte era problema doar cu marginile metalice ale treptelor care se desprindeau, insa mozaicul turnat in 1989 sau 90 inca se tinea).

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari WAYNEN

De cateva zile am vazut,aproape zilnic,din curtea mea,niste utilaje feroviare care se dus si apoi se intorc de la Gara Cotroceni.Pentru ce au fost trimise acele utilaje la gara?

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Costin

Depinde ce utiliaje... Linia, pana la Gara Cotroceni, mai este inca folosita. Posibil sa faca niste lucrari de burat / curatat balastul...

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari WAYNEN

Erau niste utilaje galbene.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari AdrianD

Am vazut ca proiectul de PUZ pentru Sectorul 6 recomanda utilizarea Garii Cotroceni si a liniei ferate aferente. Poate daca se aproba se face totusi ceva acolo.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari WAYNEN

Daca ar fi asa,pentru ce ar putea fi folosita Gara Cotroceni?Pentru marfa cred,plus ca ar trebui sa refaca si liniile desfiintate plus repararea celor doua linii dintre Valea Cascadelor si Lujerului.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Costin

Linia se foloseste si acum, poate e vorba de trafic de calatori...

WAINEN: Toate sunt galbene...  :roll: Poate ceva de genul asta?

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari WAYNEN

Da erau ca cele din prima poza din primul post de la pagina 2.Dar daca ar fi trafic de calatori,ce destinatie ar avea trenurile?

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari AdrianD

Pai vad ca se propune transformarea garii intr-o "gara urbana" si "realizarea unei legături între gara urbană Cotroceni și principalele fluxuri de circulatie". Si se mai propune amenajarea celor 4 traversari de cale ferata prin bariera semaforizata si/sau pasaje subterane si supraterane.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari WAYNEN

AdrianD,unde gasesc acest PUZ?

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 19
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use