Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Gara de Nord - București

352 posts, 167019 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

Pot sa le puna in corpul de cladire de la linia 1, acolo unde se termina trotuarul rulant, ca tot aia e.
Sau alta idee, un pasaj pietonal de acolo, in continuare pe langa linia 1, care sa dea in Gara Basarab, asa poti sa treci intre gari fara sa iesi pe afara sau cobori din RATB la capatul de sub pasaj, te duci la Basarab, iti iei bilet si apoi te duci in Nord prin pasaj, fara sa mai iesi pe rusinea aia de trotuar.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti andrei11

Negativ,  că trenul tău poate să fie și la linia 9. Îți iei biletul de unde spun eu, traversezi pe la capul liniilor ( cum se procedează și acum ) și te duci direct la linia care-ți  trebuie.
Știu că teoretic nu ai voie să traversezi pe acolo dar se practică in mod constant.
Se poate monta și un tabel cu << Plecări >> tot acolo, să știe omul de unde-i pleacă trenul.
...te duci la Basarab, iti iei bilet...

Din nou negativ, pierzi minute prețioase.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

Da, nu m-am gandit ca traversezi ilegal.
Ce lipseste acolo este o pasarela cu scari la toate peroanele, majoritatea garilor infundate civilizate au asa ceva.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti drbm

Majoritatea gărilor civilizate au afișaj la peron atât în capete, cât și pe lungimea peronului. Și peroane la nivel cu înălțimea podelei vagonului, ori măcar semnificativ înălțate. Și linii de tren drepte și întreținute. Și iluminat bun. Și copertine pe toată lungimea peronului, care te și adăpostesc de intemperii. Eventual o cupolă continuă. Și un sistem de anunțare vocală întreținut corect și calibrat. Sincer, Gara de Nord este de departe cea mai neprietenoasa cu călătorii din câte gări mari din Europa am reușit să văd. Recunosc că nu le-am văzut pe toate. Dar este o rușine. Mă gândesc ce uimire trebuie să producă cuiva dinafară care se așteaptă să coboare într-o gară de capitală europeană.

Ca urmare as spune că....lipsește gara, fiind înlocuită cu o haltă înfundată.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti andrei11

De mult nu mai există << Hol bilete Cls I >>  :!:
1.jpg (98.22 KB; downloaded 4739 times)

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti TibiV

Poate au ramas "Bagajele de mana" ?!....

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Se asorteaza cu "left luggage", foarte destepti astia de la romobility.ro(mai mergeau niste ro pe acolo), au bagat "bagaje lasate" in romana goagal si asta a iesit, si dupaia au bagat "ticket hall" in engleza si a iesit hol bilete, daca lasi buticu de decodat telefoanele ciordite sa-ti faca afisele asta patesti :lol:  :lol:  :lol:  :lol: .

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti BGP2597

Eu unul nu văd deloc o idee rea un rând de case la ieșirea din GdN. Plecând de la facultate (Politehnică) mereu intru în gară pe la acel capăt și merg direct la linia de unde am trenul (noroc cu webcam-ul de la tabele care îmi permite să aflu unde trebuie să ajung). Acum nu mai am problema biletului, deoarece circul cu abonament, însă anul trecut când încă foloseam bilete nu întotdeauna casiera de la Basarab era încântată să îmi elibereze bilet pentru un tren cu plecare de la Nord, deși mă încadram în intervalul de timp în care îmi putea elibera. Noroc cu automatele de acolo de care am putut să mă folosesc mult și bine până la noile reguli.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti andrei11

BogdanPetrini wrote:
... însă anul trecut când încă foloseam bilete nu întotdeauna casiera de la Basarab era încântată să îmi elibereze bilet pentru un tren cu plecare de la Nord...

Am găsit o definiție în DEX care se potrivește :
CRETINÍSM  s. n. Boală, de obicei congenitală sau dobândită în primii ani de copilărie, cauzată de o dezvoltare insuficientă a creierului, asociată cu o insuficiență a glandei tiroide, care se manifestă prin tulburări în creștere, prin înapoiere mintală etc. ♦ Tâmpenie, idioție, prostie. – Din fr. crétinisme.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti TibiV

https://www.facebook.com/cfrinfrastructura/posts/1720472461320948

București, 11 septembrie 2017

Wi-Fi gratuit în Gara de Nord

CFR SA oferă, începând de astăzi, acces gratuit Wi-Fi în Gara de Nord, un serviciu public de calitate, disponibil permanent, care va permite pasagerilor și vizitatorilor să navigheze pe Internet.
Conectarea la internet se face pe bază de autentificare la reţeaua wireless „CFR Infrastructura” (nume și adresă de e-mail) sau prin logare pe baza contului de Facebook și după acceptarea termenilor și condițiilor de utilizare a rețelei wireless. Odată realizată autentificarea, portalul redirecționează utilizatorul pe pagina de internet a companiei, http://www.cfr.ro, unde pot fi consultate informații de interes public privind transportul feroviar, sau se pot deschide noi pagini de Internet.
Noul seviciu de acces wireless gratuit la Internet are acoperire atât la casele de bilete și în sălile de așteptare pentru clasa I și a II-a, precum și pe peroanele centrale, trecerea de la o zonă la altă fiind realizată automat, fără a fi necesară o nouă autentificare.

Marius CHIPER, director general CFR SA: ”Prin acest serviciu implementat în Gara de Nord, încercăm să ne apropiem tot mai mult de nevoile călătorilor, abordând o politică de interacționare directă cu așteptările lor și să ținem pasul cu evoluția noilor tehnologii”.

Noul sistem wireless din Gara de Nord, implementat de SC Informatică Feroviară - filiala CFR SA, este gratuit şi asigură acces simultan la internet pentru minimum 1000 utilizatori autentificaţi.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti andrei11

Ha ?
Adică cum  :arrow:  asigură acces simultan la internet pentruminimum 1000 utilizatori autentificaţi.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti Celestin Draganescu

Dar acel Wi-Fi este de cel putin 1 an functional...

Poate nu era pentru "minim 1000"  :oops:

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

Probabil ca iti baga tempenie dinaia ca sa te loghezi pe facebook sau sa bagi o adresa de mail ca sa iti dea acces, vax, au descoperit si ei wifi gratis cand la MdDonalds e gratis de 5 ani.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti florin

Tichie de mărgăritar...

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use