Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Gara de Nord - București

352 posts, 168635 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Gara de Nord - Bucuresti BodoMinea

Continuă lucrările... Nici de blamat nici de lăudat. Ceva se mișcă dar e clar că e / era loc de muult mai bine.
O imagine din urmă cu câteva zile când se tencuia la coloane...
IMG-20180526-WA0071.jpg (149.72 KB; downloaded 5125 times)

Și de astăzi:
Panourile mici din dreptul liniilor și de la mijlocul peroanelor funcționau și indicau corect trenurile.
IMG_20180526_152140-min.jpg (561.94 KB; downloaded 5120 times)

IMG_20180526_155622-min.jpg (531.33 KB; downloaded 5112 times)

Panoul cu plecări din dreptul ieșirii de la metrou dinspre KFC / casele de bilete / hol interior este demontat în așteptarea unui nou echipament „mai slim”.
IMG_20180526_151914-min.jpg (1 MB; downloaded 5116 times)

Observăm pe acest snapshot de astăzi de la prânz al webcam-ului CFR (http://www.cfr.ro/webcamgn.jpg) aferent tabelei cu plecări/sosiri că și cea centrală a fost complet demontată.
webcamgn.jpg (831.68 KB; downloaded 5113 times)

Mai observăm un fenomen, probabil fără nicio legătură cu primele două. Peronul aferent liniei 14 este închis, sunt montate niște afișe, niște măsuțe cu însemnele unei firme și ceva ce aduce a scenă / panou. E îngrădit și accesul dinspre linia 13 cu gărduleț și bandă roșie. O locomotivă LDH stă pe linia respectivă și are atașat un vagon care cară o placă de lemn care habar nu am la ce o folosesc. Bănuiesc că are legătură cu ceva eveniment.. habar nu am.
IMG_20180526_151955-min.jpg (1006.43 KB; downloaded 5117 times)

IMG_20180526_152114-min.jpg (853.18 KB; downloaded 5113 times)

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

Or filma o scena dintr-un film.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti BodoMinea

Mic timelapse cu lucrările din ultimele 2 zile, până au oprit încărcarea online a imaginilor noi de la camera respectivă.



Putem observa că nu e chiar cel mai alert ritm...
Mă rog. Au apărut afișaje noi la intrarea din lateralul peronului central aferentă Liniei 1 / Carrefour Express și în holul cu casele de bilete.
WhatsApp Image 2018-05-29 at 17.20.25.jpeg (286.25 KB; downloaded 6252 times)

(imagine primită de la cineva)



Sursa: Reddit

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti BodoMinea

Pentru cine nu își mai amintește sau nu își va mai aminti cum era înainte panoul cu plecări/sosiri, aici avem o imagine de referință de pe Internet.
Înainte



București, Gara de Nord, plecări sosiri 1 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], by Aisano, from Wikimedia Commons
Iar aici, operațiunea de upgrade terminată.
După
WhatsApp Image 2018-05-30 at 19.33.41.jpeg (230.67 KB; downloaded 6449 times)

Sursa: un prieten care trecea prin gară, eu azi nu am ajuns pe acolo

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti TibiV

Bucureşti, 31 mai 2018

Noul sistem electronic de informare din Gara de Nord Bucureşti este funcţional!

Gara de Nord dispune începând de astăzi de un sistem electronic de informare a publicului, format din 36 de panouri electronice cu LED montate la intrarile în gară, în holul caselor de bilete, în sălile de aşteptare şi în birourile de informaţii, care oferă informaţii referitoare la ora de sosire/plecare a trenurilor, ruta de circulaţie, minute întârziere sau linia de garare şi 17 monitoare TV montate în birourile de informaţii pentru călători.

♦ 28 de panouri afişaj exterior - montate la intrarea şi la mijlocul peroanelor, cele 14 panouri montate la mijlocul peroanelor oferind informaţii faţă/verso
♦ 6 panouri tip LCD Matriceal cu ceas analogic şi 12 rânduri - montate la intrările dinspre Griviţa, Dinicu Golescu, în faţa Biroului Central de Informaţii, în holul caselor de bilete clasa I şi clasa a II-a
♦ 2 panouri tip LCD Matriceal cu ceas analogic şi 6 rânduri - montate la intrarea din zona Coloane
♦ 17 monitoare TV la birourile de informaţii - biroul central de informaţii/biroul de informaţii clasa a II-a/biroul Relaţii cu Publicul - la casele de bilete clasa a II-a şi în sălile de aşteptare clasa I şi a II-a.

◘ Executant: SC ISAF SA
◘ Termen de finalizare: iunie 2018
◘ Valoare contract: 1,7 milioane lei
◘ Sursa financiară: fonduri proprii CFR SA

https://www.facebook.com/cfrinfrastructura/posts/2012084072159784

Pe FB gasiti si 9 poze....

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti Puss in Boots

Hai ca n-a durat mult sa se innoiasca si GdN......

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti BodoMinea

Cine nu vrea să mai caute pe fb-ul CFR Infra, poate explora prin capturile mele de azi „gara upgradată”.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti rosetti61

Inainte de panoul electromecanic pe fond alb era cel cu scris alb pe fond negru, cu rangurile trenurilor colorate - rapid (verde), accelerat (rosu), personal (alb), curse de persoane (albastru) - sau invers P cu albastru si C cu alb.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti CA 205

Stii cumva unde pot gasi poze cu tabela de care vorbesti (pe fond negru)?

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti andrei11

Cine a aprobat bazarul de la Gara de Nord care ocupă de facto jumătate din culoarul de acces către << Coloane >> plus casele de bilete ( ex clasa I )  :?:

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti andrei11

He ! He ! Ce avem noi aici ?
6-6-2018 8-33-34 PM.jpg (145.75 KB; downloaded 5786 times)

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti andrei11

Gara de Nord e în urmă cu un sfert de secol...Casele de bilete cls I nu mai sunt de vreo 25 de ani...Au rămas casele de bilete, dar sunt normale, nu sunt de cls I.
6-7-2018 10-03-49 PM.jpg (182.15 KB; downloaded 5723 times)

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti Costin

Statul roman e in urma cu un sfert de secol... alt exemplu de inutilitate maxima e WiFi-ul din autobuze, pe care ei il "vand" ca o mare realizare tehnologica (nu le-a zis nimeni ca a venit anul 2018 peste ei si toata lumea are date mobile garla).

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti Puss in Boots

In vest imi place sa ma conectez la wifi daca am posibilitatea asta. Nu l-as caracteriza ca pe o inutilitate maxima, e cam dura aprecierea, cu faptul ca vine la niste ani destui distanta sunt absolut de acord. Evident, ar trebui sa si mearga. Daca merge ok nu e inutil.

Cat despre faza cu clasa I chiar nu stiam, nu am cumparat niciodata bilete la clasa I, oricum e inca in mentalul colectiv toti denumind zona aia "casele de clasa I" si vad ca CFR-ul "tine pasul". O sa ma uit de curiozitate cand mai trec prin Gara (nu ca nu v-as crede).

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420551 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use