Infrastructura feroviară din RomâniaMagistrale de cale feratăMagistrala 800

 

Topic: Gara Mangalia

15 posts, 9994 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Gara Mangalia Mihai Calin

Orasul Mangalia este racordat la reteaua nationala a cailor ferate prin linia ce duce la Constanta (in cadrul magistralei 800), cu cale simpla si neelectrificata. In teritoriul administrativ al orasului mai intra si: gara Neptun, statia tehnica Mangalia Nord si gara din oras pentru calatori; mergand spre sud linia se ramifica spre incinta militara si dupa traversarea acestuia, la sud de lacul Mangalia spre Santierul Naval si portul comercial (aici ajung trenurile de marfa).

 


Re: Gara Mangalia telvanni

Cu toate ca sunt constient de halul in care arata garile acelea mici....pot sa declar ca sunt innebunit dupa ele. De ce? Pentru ca-mi amintesc de senzatia pe care o aveam in studentie cand coboram din tren intr-una din garile astea....ce viata...

 


Re: Gara Mangalia Mihai Calin

Da te inteleg, eu sunt inca student pana la vara, dar am acelasi sentiment cu al tau. Au un aer aparte garile asta. Mie imi place mult Costinesti tabara - trenul oprit in mijlocul tuturor, busculada produsa  :mrgreen: .

 


Mangalia stakee

Mangalia

Mangalia 7.jpg (154.15 KB; downloaded 3797 times)
Mangalia 1.jpg (215.38 KB; downloaded 3796 times)
Mangalia 2.jpg (142.39 KB; downloaded 3787 times)
Mangalia 3.jpg (148.92 KB; downloaded 3830 times)
Mangalia 4.jpg (458.34 KB; downloaded 3788 times)
Mangalia 5.jpg (150.57 KB; downloaded 3788 times)
Mangalia 6.jpg (294.91 KB; downloaded 3789 times)

 


Re: Gara Mangalia aztec

Gara Mangalia 1935


 


Re: Gara Mangalia Victor92

1935...2016...au trecut anii, dar evenimentele tind sa aduca sfarsitul trenurilor in Mangalia. In orasul de la malul marii am gasit o gara parasita, plina de taximestri, dube, autocare. Desigur, era si prima dimineata a lunii mai, dar se poate observa si de pe panou ce intervale atragatoare au trenurile. Stim cu totii ca in Judetul Constanta se pune accentul pe dube, dar farmecul parca e mai mare cand mergi cu trenu' la mare ...
DSC_0293.JPG (208.19 KB; downloaded 6810 times)
DSC_0294.JPG (181.42 KB; downloaded 6810 times)
DSC_0295.JPG (245.25 KB; downloaded 6811 times)
DSC_0296.JPG (271.86 KB; downloaded 6849 times)
DSC_0297.JPG (202.92 KB; downloaded 6937 times)

 


Re: Gara Mangalia shoppy

Oho, reapare traficul de marfa, o veste foarte buna.
Stai linistit ca nu dispar sezonierele de Mangalia.

 


Re: Gara Mangalia andrei11

Victor92 wrote:
...dar se poate observa si de pe panou ce intervale atragatoare au trenurile...

Recunosc ca nu m-am uitat pe un  << Mers >>, dar am impresia ca intre Constanta si Mangalia faci ceva la doua ore...Jenant pentru aproximativ 40 - 45 km ( sau câţi or fi...).

 


Re: Gara Mangalia Victor92

@shoppy: Am afirmat asta pentru ca am observat (cel putin si in cercul meu de cunostinte) ca intre tren si autocar au preferat ultima varianta pentru a merge la mare de 1 Mai, pretul fiind un factor decisivi ...

 


Re: Gara Mangalia stakee

Poftim ?! Preţul ?! Dubele si autocarele cer peste 10 lei, nu stiu exact cat dar iti zic sigur ca e peste 10 lei cand trenul face 6.8 lei, hai na 7 lei, ce pret :lol:

 


Re: Gara Mangalia Victor92

M-am exprimat eu gresit: uitasem sa mentionez de rutele Bucuresti - Constanta, respectiv Bucuresti - Mangalia (de aici spre Vama Veche  :oops: )

 


Re: Gara Mangalia Costin

Cine mai merge cu autocarul/duba din Bucuresti la Constanta? De fapt mai sunt oameni care nu au aflat ca trenurile fac mai putin :roll:

 


Re: Gara Mangalia shoppy

Ei ziceau de Constanta - Mangalia, pe asta se merge cu duba, defapt ai avut noroc ca ai prins Gimi + vagoane, poate cu ocazia de 1 Mai, de obicei circula Malaxa, asta in plus fata de programul penibil.

 


Re: Gara Mangalia Aron

+1 la ce a zis shoppy. Atata timp cat Vama Veche o sa existe, in sezonul estival nu o sa duca lipsa de clienti Gara Mangalia si trenurile aferente. Si putin off. Nu stiu care a fost schema dar de 1 mai am luat trenul de la ora 03:55 parca Buc - Mangalia (1921/1922) care anul trecut era R iar anul asta este IR, dar cand sa platesc biletul...surprizaa 38 LEI. Iar diferenta de rang se simte la timp parcurs. Stiu ca atunci cand era R plecarea era la 2:30 a.m si de ajuns ajunge la aceeasi ora ca si acum. Deci oricum 1h 30 min salvati.

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Magistrala 800  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use