Infrastructura feroviară din RomâniaMagistrale de cale feratăMagistrala 700

 

Topic: Linia 704: (Galati) Barbosi - Tecuci - Marasesti

22 posts, 35178 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Linia 704: (Galati) Barbosi - Tecuci - Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

Am deschis acest topic unde se pot dezbate discutii, aspecte privind activitatea feroviara pe acest sector si stadiul electrificarii acestui tronson de linie!

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

Personalul -7578   Galati -Tecuci- Marasesti, cu noua alcatuire: Sulzer + rama TE nemodernizata.

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

In sfarsit, si la Galati de ceva vreme au ajuns si Rame TE-Acvila! Este vorba de trenul Inter-Regio (IR) -1866 : Galati ---Tecuci---Barlad---Vaslui---Iasi, care tocmai pleca de la Dunare la ora  16:18.

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Gabi23

Doua intrebari:
1) Aceasta "Acvila" ce numar are?
2) Vagonul ala din coada era "Fara calatori"?

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

Vagonul din coada venea de la reparatii de la Bucuresti. Era deci fara calatori!! Sincer, nu am retinut seria...Sper sa o aflu!!!

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti stefan_br

Vagonul din "coada" a sosit astazi cu R7365 Buzau-Galati!

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

Am reusit sa descifrez seria. Este rama TE nr.2

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

In alta ordine de idei am aflat motivul introducerii automotoarelor ,,Malaxa" sau LVT pe linia-704. Odata cu finalizarea electrificarii acestui tronson, locomotivele LDH-82 au plecat inapoi la Bucuresti de unde proveneau. Sulzerele la randul lor s-au imputinat caci doua INDA apartin de CFR-Marfa, celelate sunt distribuite pe M-600. Galatiul ramanand fara diesele ci doar cu EA-uri si Bobice plus Ramele-58, a intrat  -PROVIZORIU- in joc Depoul CFR-Tecuci care detine in mare majoritate: ,,Malaxe" o ,,padure" de LVT-uri. Asa ca provizoriu pana la achizitia de alte cateva Rame-58 alaturi de cele actuale -deci Iunie- vor circula aceste automotoare. Chestia asta am aflat-o de la Supracontrol si de la angajatii CFR cu care am mai discutat.

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti stefan_br

Galatiul inca mai are "portocale".Acum o saptamana am fotografiat una, pe 704, Sulzere la fel, nu am pierdut decat 2 (in 2010).Unul dat la CFR Marfa, altul dat la Iasi.

La angajatii mai de la  josul ierarhiei ajung informatii eronate. Asa auzeam si eu in noiembrie ca va cumpara CFR Calatori rame care sa mearag si diesel si electric, pentru trenruile IR si IC.

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

stefan_br wrote:
Galatiul inca mai are "portocale".Acum o saptamana am fotografiat una, pe 704, Sulzere la fel, nu am pierdut decat 2 (in 2010).Unul dat la CFR Marfa, altul dat la Iasi.

La angajatii mai de la  josul ierarhiei ajung informatii eronate. Asa auzeam si eu in noiembrie ca va cumpara CFR Calatori rame care sa mearag si diesel si electric, pentru trenruile IR si IC.


Deci bine, mai este doar un tren care circula in formula clasica locomotiva cu vagoane pe linia-704 iar acela este Regio-7572:  LDH-82 =26-16 + 26-16 plus deci sa zicem ca in Depoul Galati nu am vazut-o fiind poate adapostita in hala. Bun, dar la Marasesti de ce nu am vazut niciuna??? De ce doar trenul care pleaca la 14.20 din Galati are aceasta compunere iar restul trenurilor sunt ...automotoare ,,Malaxa"??? Am stat 4 ore cu trepiedul pe buza ,,tentativei" de Canal Siret-Baragan si am urmarit tot ce a miscat pe nodul feroviar Marasesti. Plus ca fiind vineri Depoul era cu usile halei deschise la un moment dat. NICIO PORTOCALA! Depoul Tecuci la fel: doar un INDA si o padure de LVT-uri. Iti spun ca daca exista doua LDH-uri portocalii este mare lucru.

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

...Continuare fotografii de pe Linia-704
Liesti, intrare in gara.
DSC01024.jpg (571.38 KB; downloaded 7749 times)
Catre Serbanesti. In aceasta zona anul trecut erau doar stalpii goi fara niciun element de sustinere fir contact. Abia din toamna se montasera elementele. Azi este finalizat tot firul de contact.
DSC01028.jpg (504.54 KB; downloaded 7751 times)
Aproape de Hanu-Conachi. La fel, erau doar stalpi simpli.
DSC01032.jpg (504.95 KB; downloaded 7771 times)
Intrare in Tudor-Vladimirescu.
DSC01036.jpg (489.88 KB; downloaded 7753 times)
Tudor-Vladimirescu alaturi de DN-25
DSC01039.jpg (534.66 KB; downloaded 7802 times)
Catre Vames.
DSC01053.jpg (437.97 KB; downloaded 7752 times)
Iesire din Vames
DSC01066.jpg (513.38 KB; downloaded 7749 times)
Zona comunei Piscu
DSC01071.jpg (459.98 KB; downloaded 7748 times)
Complex feroviar Independenta si marele Siloz agricol.
DSC01086.jpg (543.62 KB; downloaded 7753 times)

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

...
Branistea si un utilaj de burat linia.
DSC01091.jpg (526.93 KB; downloaded 7751 times)
Barbosi Triaj, in sfarsit balariile care invadasera Linia-704 din aceasta zona ( din cauza Siretului care este aproape si unde exista in permanenta umezeala) au fost defrisate si s-a redat gabaritul materialului rulant.
DSC01094.jpg (552.91 KB; downloaded 7746 times)
DSC01008.jpg (516.58 KB; downloaded 7748 times)

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti stefan_br

Nu contest faptul ca Galatiul a ramas cu mai putine portocale, este posibil.La Sulzere situatia te asigur ca, momentan, nu am mai pierdut nimic.Duminica este cea mai buna zi pentru studierea parcului de locomotive.Mai precizez ca Sulzere mai sunt si ca rezerve, prin diverse statii de pe regionala.

 


Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Gabi23

În primul rand, foarte frumos reportajul realizat felicitări!  :)
În al doilea rând, scuzaţi de offtopic, dar ce LDH-uri seria 82 avea/are Dep Galaţi?

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Magistrala 700  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use