Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura)

33 posts, 18827 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) ADY881

133 313 wrote:
Deci tu cand vrei sa scapi de cineva il cadorisesti cu o functie mai ampla.  :?  Interesanta viziune. Si inca nu este vizunea prostimii din cate inteleg.

Imi permit sa ma bag si eu in discutie(cu parerea me de neprofesional), depinde, daca USD-ul isi trece noua Constitutie, atunci DA, va fi o scapare, din simplul motiv ca noua Constitutie prevede micsorarea atributiilor presedintelui, adica presedintele va fi pe post de mobila(cum, daca nu ma gresesc , este in cazul Ungariei, Germaniei si Italiei). Daca ramane constitutia veche, atunci vom avea un nou Basescu, care isi va baga mainile peste tot, va manipula cu serviciile secrete, justitie influentata ...... Adica a ar fi naspa si  @133 313 atunci ar fi avut dreptate.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) 133 313

Ce-a facut politica din oameni. Pe bune, voi va ganditi daca individul ala are vre-o competenta de natura sa il faca suitable ca primar sau presedinte sau suntem la nivelul de votat pe simpatii si mecla? Pentru ca daca suntem (inca) la nivelul asta nici nu-mi pare rau ca-i vad pe votaciosi asteptand 25 de minute un tramvai.
P.S. Ce e aia post/functie de "mobila" ca n-am mai auzit pana acum. Ori e buna la ceva ori se defiinteaza.
Ce legatura are Oprescu cu Bucurestiul/primareala/edilareala? Cateva spitale. Si popa daca era avea mai multe legaturi, ca sunt mai multe bisericile ca spitalele.
Sunt convins ca a fost ales de multi "intepeniti" in timp. Pentru ca dorinta lor de cunoastere si nou si dezvoltare s-a nascut moarta sau a murit undeva pe drum sunt innecati in stagnare si sunt multumiti cu asta. Ca modfica putine si lent.  Numai ca nimic nu stagneaza si nu se conserva in timp, totul se degredeaza. Sigrulul motiv pentru care a fost Oprescu si nu Nicusor Dan (tot un  :twisted: )este ca pe Oprescu il stiau deja. Si din nou, a intervenit dorinta lenesa de incremenire in ecuatie.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) ADY881

133 313 wrote:
P.S. Ce e aia post/functie de "mobila" ca n-am mai auzit pana acum. Ori e buna la ceva ori se defiinteaza.

Precum am scris mai sus, nu va avea nici o functie, va fi o figura simbolica asemeni regilor in monarhiile constitutionale. Eu personal cred, ca e de bine sa devenim republica parlamentara (insa eu nu sunt politolog sa ceva de gen, un amarastean acolo).

133 313 wrote:
Ce-a facut politica din oameni. Pe bune, voi va ganditi daca individul ala are vre-o competenta de natura sa il faca suitable ca primar sau presedinte sau suntem la nivelul de votat pe simpatii si mecla? Pentru ca daca suntem (inca) la nivelul asta nici nu-mi pare rau ca-i vad pe votaciosi asteptand 25 de minute un tramvai.

Aici te gresesti, nu politica a facut ca cetatenii sa aleaga in functie de mecla sau mistocareala (carisma), ci lipsa unor candidati credibili, de fapt noua ni se propune sa alegem intre doua nuante de maro (maro spre portocaliu(dă dreapta) si maro spre rosu sau galben), in aceste condintii oamenii informati (daca ajung la vot), aleg si ei in functie de mecla, profesie sau carisma candidatului.
Mai exista o categorie de catateni neinformati, ce nu vor sa inteleaga ce de fapt se intampla in tara lor in domeniul politic, aia sunt manipulati prin media (la ei prinde mistocareala)(se baga multe clisee "autostrada" "parcare"), sau li se cumpara voturile.

 


Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) shoppy

Cat timp scapam de el de la primarie din partea mea sa fie si presedinte, nu ma intereseaza, ca nu dicteaza presedintele ce face vreun primar.

 


Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) Nightwolf

Nu o sa scapi de el de la primarie ... crede-ma... si iti dau cateva exemple dc nu:
1. Pasajul Basarab -- hulit de toti si acum dupa 3 ani iubit de toti+1
2. cainii bagabonti -- B. Bardot & inca 1.000 de nebuni nemultumiti DAR de 2 luni de cand se eutanasiaza in draci nu mai tipa nimeni. Nu stiu cum sa-ti spun, dar eu unul de anul asta NU PREA am mai vazut caini bagabonti pe strada in stilul in care erau anul trecut.
3. Sos. Buzesti -- no comment DAR a eliminat probleme de ambuteiaj enorme de la 5-6 ore pe Centru la 1-2 ore maxim. Deci inca MULTI oameni multumiti ca nu mai se polueaza Magheru, dupa ANI DE ZILE am vazut din nou oameni stand pe bancile esplanadei din fata de la Eva la 19.30 si nu era coada de masini pe sensul catre Universitate.
4. Reconstructia Caii Victoriei + parcarea Universitate + va termina un pasaj anul asta la Vacaresti (mai ramane unul pt la anul) + + + +

Toate astea de mai sus nu sunt laudele mele la adresa lui. Sunt lucruri marunte care ii castiga fiecare cate 10.000-20.000 de voturi care adaugate la celelalte 350.000 de voturi ale PSD Bucuresti, fac diferenta ;)

Ce face Oprescu acum in Bucuresti, adica de 5 ani incoa`, se numeste reconstructie prin distrugere .. un fel de teoria haosului ...

 


Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) shoppy

Nu am zis ca nu mai iese inca o data, din seria "Doamne mare ti-e gradina, si multi sar gardul, da' sa vezi ce-i in piscina!" si eu sunt sigur ca iese din nou, da din aceleasi motive poate iese si presedinte, si nu e nimeni destul de nebun sa nu ia presedentia.

 


Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) bekxy

Topicul ăsta ar trebui să se cheme "Trilanţ Sorin Oprescu". Unul la gură, unul la gură şi al treilea la gură. Că oricum cu mâinile şi picioarele nu prea face mare lucru.  :mrgreen:

 


Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) draxdamax

nu stiu unde sa pun acest link apropo de "suspendata" lui oprescu asa ca il pun aici

Exemple de orase care au Demolat autostrazi suspendate din oras.

Din text: "It turns out that when you take out a high-occupancy freeway it doesn't turn the surface streets into the equivalent of the Autobahn. A theory called "induced demand" proves that if you make streets bigger, more people will use them. When you make them smaller, drivers discover and use other routes, and traffic turns out to be about the same. Don't believe it? Check out these freeway removals in cities all over the world and see for yourself."

ps: e amuzant cum multe din astfel de autostrazi au fost facute in anii '70 - deci se pastreaza cumva decalajul de 50 de ani intre "noi" si "ei"


http://gizmodo.com/6-freeway-demolition...socialflow

 


Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) shoppy

Da, dar noi nu avem autostrazi prin oras, iar idea "fa strazile mai mici si o sa fie mai putine masini" e simplista, in orasele alea nu s-au facut doar strazile mai mici, s-au facut si alte chestii in loc, chestii pe care noi, pe langa ca nu suntem in stare sa le facem, nici macar nu suntem in stare sa le intelegem(vezi oamenii care critica noile magistrale de metrou ca cica sunt inutile sau au prea multe statii sau pasajele subterane ca duc traficul in centru).

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) 133 313

Abia astept sa vad niste trenuri din alea de 6 vagoane tot demarand si oprind iar peste 400 metri. Sa vezi cum se fus in 5 ani...  :twisted:

 


Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) alex230ro

Nightwolf wrote:
Nu o sa scapi de el de la primarie ... crede-ma... si iti dau cateva exemple dc nu:
1. Pasajul Basarab -- hulit de toti si acum dupa 3 ani iubit de toti+1
2. cainii bagabonti -- B. Bardot & inca 1.000 de nebuni nemultumiti DAR de 2 luni de cand se eutanasiaza in draci nu mai tipa nimeni. Nu stiu cum sa-ti spun, dar eu unul de anul asta NU PREA am mai vazut caini bagabonti pe strada in stilul in care erau anul trecut.
3. Sos. Buzesti -- no comment DAR a eliminat probleme de ambuteiaj enorme de la 5-6 ore pe Centru la 1-2 ore maxim. Deci inca MULTI oameni multumiti ca nu mai se polueaza Magheru, dupa ANI DE ZILE am vazut din nou oameni stand pe bancile esplanadei din fata de la Eva la 19.30 si nu era coada de masini pe sensul catre Universitate.
4. Reconstructia Caii Victoriei + parcarea Universitate + va termina un pasaj anul asta la Vacaresti (mai ramane unul pt la anul) + + + +

Toate astea de mai sus nu sunt laudele mele la adresa lui. Sunt lucruri marunte care ii castiga fiecare cate 10.000-20.000 de voturi care adaugate la celelalte 350.000 de voturi ale PSD Bucuresti, fac diferenta ;)

Ce face Oprescu acum in Bucuresti, adica de 5 ani incoa`, se numeste reconstructie prin distrugere .. un fel de teoria haosului ...

la ce buget a avut pt astia 5 ani nu vad ce e mari "realizari" a facut.pe de alta parte fata de ce a fost inainte el stie sa sa vanda frumos.eu personal nu il suport dar na daca lumea uita http://www.hotnews.ro/stiri-esential-69...oastre.htm

apropo de ce e mai sus zilele trecute am rupt masina prinr-o groapa aproape de charles de gaulle -doar o gura de canal .

 


Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) shoppy

La Paris si la Londra sunt trenuri de 6 vsgoane cu statii de 400m, si nu se **** nimic, or fi aia mai destepti decat noi.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) 133 313

Mda... si tot vesnic in suprasarcina circula? Si le fac scadentele cu piese de origine de serpuiesc pe sine?
Legat de Oprescu... bilant este mult spus. Mai repede faralant sau lantrupt.
Numai de ingradiri noi la lucrari care incep fizic peste 2 ani si se termnia peste 10 duceam lipsa. A terminat cu Rebreanu, Iancului, Patelimon, Mihai Bravu etc. si s-a apucat de altele.

 


Re: Bilant Sorin Oprescu (2 ani Infrastructura) Goldmund

Trenurile de metrou din capitala Frantei sunt compuse din 5 vagoane...
Statiile sunt destul de apropiate intre ele, dar sa nu uitam ca majoritatea liniilor si statiilor metro Paris/Londra au fost construite in prima decada a secolului 20...Daca tot ne uitam la Paris si Londra, de ce nu ne-am uitat si la comoditatea vagoanelor lor? Ele sunt concepute ca majoritatea sa stea jos, pe scaune normale(doar in rushhour e altfel)...cum reiese si din filmuletele de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?v=DyupYAIrsv4

http://www.youtube.com/watch?v=DdOL-5hbHBs

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420577 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use