Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady (2010-2012)

53 posts, 24965 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady Gabi23

Traversele astea sunt scoase cred de prin curtea Sectiei Linii de langa Dep. Titan. Sunt acolo cantitati enorme de sina, traverse, dale, piatra cubica etc. Deci bucatile astea sunt aduse cu sina gata montata pe acele traverse, si pareau ca au stat multa vreme undeva depozitate. In zona erau "pazite" de 2 muncitori de la Sectia Linii, care erau cu un camion B-43-RTB, langa una din intrarile in statia de metrou Nicolae Teclu, bucurandu-se de... un mic gratar  :P.

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady ionescu63

Poate or fi traverse si linii de CF, de la sectorul Comarnic - Predeal!!! :D

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady darknight

Pentru a nu se opri tramvaiul ,cum sa facut pe trafic greu(sos progesul)

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady Gabi23

Aceasta lucrare este facuta de cei de la Sectia Linii din bugetul regiei... nu este facuta de o firma anume cum se intampla pe majoritatea tronsoanelor si banii sa fie veniti din alte surse. In aceasta zona s-a lucrat pe mai multi ani, cand au avut si cei de la sectia linii banii, timp etc. Si aici se poate circula pe un sens pentru ca traficul nu este foarte solicitant. Va dati seama ce ar insemna la toate lucrarile sa pui paleta din 100 in 100 de m... si sa lucrezi in ritmul asta? Nu ar fi bine, probabil peste cateva luni/ani vor mai inlocui alte bucati din linie si tot asa...

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady Dominatrix

In afara de ce fac acum, pe Th. Pallady ar mai fi de inlocuit numai o bucata intre statiile IOR 2 si Stirom, ca restul e in stare buna. Plus portiunea pe Camil Ressu intre Ramnicu Valcea si Fizicienilor, dar se pare ca aia face obiectul unei investitii separate, putin probabil sa fie refacuta in-house.

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady subway guru

Cum vine asta cu 'se turnau pietre intre sine'??? :(

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady cornel001

Adica probabil ca aici





dar nu-mi dau seama la ce or folosi.

Oricum mi-ar place sa-l vad intr-o zi ca in vest, cu gazon frumos intretinut, copaci toti aliniati, borduri bine intretinute, sine drepte (adica nu strambe), fara atatea cabluri suplimentare, etc...

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady subway guru

Probabil nu ati inteles 'nuantza' si ati vrut sa zicetzi au pus, burat, asternut, asezat, bagat piatra sparta...
Ca sa 'torni' piatra ai nevoie de un 'vulcan', ca sa 'torni' ai nevoie de o materie 'lichida' or piatra sparta e cam departe de asa ceva...n-ati prins 'poanta'...nu-i nimic, 'data viitoare' are sa fie un termen mai aproape de adevar...
Eu am intzeles de fapt ce ati vrut voi sa ziceti, doar am vrut sa va atentionez usor ca exprimarea era cam...neindemanatica ;)

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady Dominatrix

cornel001 wrote:
Oricum mi-ar place sa-l vad intr-o zi ca in vest, cu gazon frumos intretinut, copaci toti aliniati, borduri bine intretinute, sine drepte (adica nu strambe), fara atatea cabluri suplimentare, etc...

Pai tu vrei sa te intorci in comunism? :lol:  Ca pe atunci bulevardul chiar arata cam cum l-ai descris, ba mai mult existau si garduri intre liniile de tramvai, ca sa nu poata traversa toti "orbetii" pe unde le bubuie mintea, si nici nu prea existau atatea cabluri atarnate, ca deh, nu exista internet si NetCity... :P  Iar dupa refacerea integrala a liniei, cam prin 1987 - 1988, tramvaiul trecea pe acolo ca un fulg pe malul apei, iar poporul din blocurile de pe bulevard (ma refer la partea construita pana la Ozana) tremurau numai de frig iarna. Acum, poporul nu mai tremura de frig, dar tremura in schimb blocurile cand trece tramvaiul pe acolo. Si uite asa am progresat!

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady fider

Sa ne referim putin la acest bulevard interesant: Theodor Pallady

Pai tu vrei sa te intorci in comunism? :lol: Ca pe atunci bulevardul chiar arata cam cum l-ai descris, ba mai mult existau si garduri intre liniile de tramvai, ca sa nu poata traversa toti "orbetii" pe unde le bubuie mintea, si nici nu prea existau atatea cabluri atarnate, ca deh, nu exista internet si NetCity... :P


Probabil nu stim sau ne facem ca nu stim de faptul ca de pe acel bulevard urma sa dispara linia de tramvai inca de dinainte de 1989. Devenea un fel de "vis" cu spatii probabil frumusele dar fara tramvai. Conform noului plan al retelei de transport linia de tramvai urma sa fie scoasa de pe bulevard odata cu aparitia magistralei de metrou. Cei care sunt mai "batrani" sau au stat in zona Titan isi amintesc bine de zona "Macaralei" si de cum se prefigura viitorul.


Iar dupa refacerea integrala a liniei, cam prin 1987 - 1988, tramvaiul trecea pe acolo ca un fulg pe malul apei, iar poporul din blocurile de pe bulevard (ma refer la partea construita pana la Ozana) tremurau numai de frig iarna.


Hai sa nu elogiem trecutul. Pentru cine isi mai aduce aminte linia de tramvai din Titan in apropierea bulevardului Theodor Pallady era cu traverse de lemn, pat de piatra sparta si sectiunii de linii cu joante. Nu era chiar atat de frumos cand tramvaiul circula si se auzeau trecerile peste joante amplificate de ecourile peretilor blocurilor din apropiere. Pe de alta parte in "frumoasa" zona, in 1985-1989 fusese aplicata constiincios regula de economie a iluminatului stradal fapt ce conducea la incantatoarea priveliste a unor faruri mici de tramvai si cam atat in adancul unei nopti fara a putea sa mai observi ceva in rest, nici macar statia ITB nu se vedea. Nu sunt prea convins ca era asa de "idilic". O parere personala pentru Dominatrix: daca nu stim despre cum au fost anumite zone, mai bine nu le prezentam cu lux de detalii si impresii personale care nu au nici o legatura cu realitatea.

Acum, poporul nu mai tremura de frig, dar tremura in schimb blocurile cand trece tramvaiul pe acolo. Si uite asa am progresat!


Pentru informarea ta, Dominatrix, cei care locuiau in zona Titan dar mai ales spre Bd. Leontin Salajean (Nicolae Grigorescu de azi) nu aveau in general probleme cu incalzirea centrala inainte de 1989. Cladirile erau la nici un kilometru de CET Sud, cea mai mare si moderna centrala electro-termica din Bucuresti. Avand in vedere cererea uriasa de energie pentru platforma chimica Dudesti, era intodeauna un exces de energie termica ce putea fi orientat spre cladirile de locuit. Acolo nu prea a fost aplicata regula hainei mai groase pe timp de iarna pentru cetateni.

In concluzie, am impresia ca iarasi s-au mentionat lucruri absurde despre perioada respectiva. Nu a fost peste tot asa cum se stie din "legende".

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady Dominatrix

fider wrote:
Probabil nu stim sau ne facem ca nu stim de faptul ca de pe acel bulevard urma sa dispara linia de tramvai inca de dinainte de 1989. Devenea un fel de "vis" cu spatii probabil frumusele dar fara tramvai. Conform noului plan al retelei de transport linia de tramvai urma sa fie scoasa de pe bulevard odata cu aparitia magistralei de metrou.
Intr-adevar, acesta era zvonul "in epoca". In practica, nu stiu daca s-ar fi intamplat acest lucru, mai ales ca tocmai se construise depoul Titan (deschis in 1983), care evident ar fi trebuit desfiintat daca disparea linia de tramvai. Deci cu toate ideile lui Ceausescu despre transportul cu metroul si toata aversiunea lui fata de tramvai in general, am dubii ca s-ar fi scos tramvaiul pe acolo, mai ales ca banii investiti in depoul Titan, de constructie noua, ar fi fost practic aruncati pe apa sambetei. Mai mult, daca planurile de desfiintarea a tramvaiului ar fi fost serioase, nu inteleg de ce s-a investit in refactia liniei in 1987 - 1988. Nu se stia la acel moment de metroul spre Catelu? Ca doar lucrarile la metrou pe acolo au inceput in 1989.

Si zvonuri cu desfiintarea tramvaiului au mai fost si in alte cazuri: de exemplu, tot asa se spunea si ca dispare 34 cand va fi gata M3, si totusi n-a disparut. Sigur, e un lucru cunoscut ca Tovarasul avea apucaturi (exemplul cu linia de tramvai din Militari refacuta total in primavara - vara lui 1986 si desfiintata in acealasi an in toamna e antologica), dar macar in acel caz a fost vorba de fapt de o mutare a liniei, de pe Armata Poporului pe Bd. Timisoara. In cazul liniei pe Bd. Ion Sulea, o asemenea mutare nu ar fi fost posibila. Deci parerea mea e ca in lipsa unor informatii sigure, nu zvonuri, nu are rost sa ne lansam in speculatii in legatura cu ce s-ar fi intamplat cu tramvaiul de pe Sulea, odata cu finalizarea metroului spre Catelu.
fider wrote:
Dominatrix wrote:
Iar dupa refacerea integrala a liniei, cam prin 1987 - 1988, tramvaiul trecea pe acolo ca un fulg pe malul apei, iar poporul din blocurile de pe bulevard (ma refer la partea construita pana la Ozana) tremurau numai de frig iarna.
Hai sa nu elogiem trecutul. Pentru cine isi mai aduce aminte linia de tramvai din Titan in apropierea bulevardului Theodor Pallady era cu traverse de lemn, pat de piatra sparta si sectiunii de linii cu joante. Nu era chiar atat de frumos cand tramvaiul circula si se auzeau trecerile peste joante amplificate de ecourile peretilor blocurilor din apropiere. Pe de alta parte in "frumoasa" zona, in 1985-1989 fusese aplicata constiincios regula de economie a iluminatului stradal fapt ce conducea la incantatoarea priveliste a unor faruri mici de tramvai si cam atat in adancul unei nopti fara a putea sa mai observi ceva in rest, nici macar statia ITB nu se vedea. Nu sunt prea convins ca era asa de "idilic". O parere personala pentru Dominatrix: daca nu stim despre cum au fost anumite zone, mai bine nu le prezentam cu lux de detalii si impresii personale care nu au nici o legatura cu realitatea.
Departe de mine sa elogiez trecutul sau sa consider starea transportului in comun de pe acel bulevard, sau in general din orasul acelor vremuri, "idilica". Nici n-as avea de ce. Eu ma refeream strict la starea liniei de tramvai, care asa cum ziceam fusese refacuta foarte bine in 1987 - 1988, cel putin portiunea dintre Dristor si Piata Titan. Mai departe, pentru Bd. Theodor Pallady de azi intr-adevar sistemul ales, cu linie cu joante de dilatare nu a fost unul prea fericit, dar comparativ cu calitatea altor lucrari din epoca, linia respectiva a iesit destul de bine: dovada ca dupa atatia ani de exploatare destul de intensa, singura portiune originala care a mai ramas azi, intre statiile IOR 2 si Stirom, arata rezonabil, comparativ cu alte zone. In ceea ce priveste iluminatul stradal ai perfecta dreptate, dar de orbecait orbecai prin cam toate cartierele orasului, nu numai in zona de care vorbim aici.
fider wrote:
Pentru informarea ta, Dominatrix, cei care locuiau in zona Titan dar mai ales spre Bd. Leontin Salajean (Nicolae Grigorescu de azi) nu aveau in general probleme cu incalzirea centrala inainte de 1989. Cladirile erau la nici un kilometru de CET Sud, cea mai mare si moderna centrala electro-termica din Bucuresti. Avand in vedere cererea uriasa de energie pentru platforma chimica Dudesti, era intodeauna un exces de energie termica ce putea fi orientat spre cladirile de locuit. Acolo nu prea a fost aplicata regula hainei mai groase pe timp de iarna pentru cetateni.
Niste prieteni de familie, proaspat casatoriti la acel moment (1985 sau 1986) primisera "repartitie" chiar intr-un bloc din spatele Pietei Salajan. Imi amintesc perfect cum stateau iarna cu caloriferul electric (cumparat evident cu relatii, fiindca altfel nu se gasea) si cu resoul in priza, plus lucrarile de "modernizare" care le facusera in apartament, adica dublarea caloriferelor. Iarna aveau in apartament un frig cosmic. Chiar spuneau ca – tineri fiind – in loc sa se dezbrace seara cand se bagau in pat, ei se imbracau. :twisted:  Probabil ai dreptate in legatura cu excesul de energie de la CET SUD, deci nu te contrazic, dar nu cred ca efectul era atat de mare sa incalzeasca tot cartierul, sau cel putin nu in mod regulat, dovada ca si in zona respectiva se dardaia de frig, si mi-e destul de greu sa cred ca blocul in cauza era un caz "izolat".

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady PinkyHog

Azi pe la pranz cand ploua cu galeata, baietii de la RATB lucrau de mama focului...

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady Dominatrix

Dar de fapt ce fac acolo: muta paleta pe sensul opus, sau lucreaza la restabilirea temporara a circulatiei in dublu sens?

 


Re: Refacerea liniei pe Bd. Theodor Pallady 3mil

Aseara pe la ora 18.00-19.00 era cam gata lucrarea, posibil sa mai fi ramas cateva suduri, dar liniile erau pe pozitie, unite toate.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use