Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasajul Grant

319 posts, 137764 views
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Podul Grant zapacitu

Nightwolf wrote:
Dupa ce da drumul la Ciurel o sa inchida Grantul

La revedere trafic.

 



Re: Podul Grant andrei11

Din cauza carosabilului umed şi alunecos,  :?:  :?:  :?:
Din cauza vitezei si  / sau a neatentii.

 


Re: Podul Grant shoppy

Nu a zburat de pe pod, a zburat de pe o rampa, ca mergea prea repede pentru curba, sigur se creadea vreun racer cu BOS sau LEU la numar, daia le-a si scos.

 


Re: Podul Grant Sava_6115-6315

Este breteaua  de urcare de pe Grivita spre Crangasi. Este o  succesiune de curbe (dreapta-stanga) destul  de stranse, iar daca vii cu viteza ai  toate sansele sa nu mai virezi corespunzator....  ori  sa fi surprins de coada de dupa primul  viraj... De multe ori  am  vazut balustrada rupta in  acea zona. Acum, nefericitul  a avut ghinionul  sa-l  surprinda si presa......

 


Re: Podul Grant shoppy

Problema este ca acolo e un rost de dilatatie, care e metalic, deci aderenta mai scazuta, deci daca nu sti de el si intrii tare ca ai mai luat curbe dinastea si stii cum te tine, poti sa fii sigur ca la rost o sa pierzi aderenta, si daca erai aproape de limita atunci nu o mai prinzi inapoi.
Sau poate gigel era doar cretin si rezultatul ar fi fost acelasi cu sau fara rostul de dilatatie.

 


Re: Podul Grant andrei11

:?: Si cât e rostul de dilatare metalic ? 20 cm ? Nu pierzi aderenta pentru 20 cm. Daca ai viteza normala, evident. Daca nu ai viteza normala  poti sa nu ai nici un rost ca tot "sari" balustrada.  :o

 


Re: Podul Grant Sava_6115-6315

Uitati-va pe Google Maps unde este rostul si apoi mai  discutam (daca mai  e cazul) de aderenta! https://www.google.ro/maps/@44.4560617,26.0610987,3a,75y,80.31h,67.28t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_shEIztgwEYy3s_HmQrzzA!2e0!7i13312!8i6656 Oricum  bizonii isi iau zborul pana in rost. :twisted:
Dar de rostul  asta "mititel" ce ziceti?? https://www.google.ro/maps/@44.4560617,26.0610987,3a,75y,80.31h,67.28t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_shEIztgwEYy3s_HmQrzzA!2e0!7i13312!8i6656  Aici am  reusit sa derapez pe vreme umeda caci am intrat cu ceva viteza.

 


Re: Podul Grant shoppy

Vezi ca ai pus de 2 ori acelasi link.
Daca mergi atent ca omul normal care nu stie zona pe dinafara atunci nu ai probleme, daca mergi mai tare ca sti zona pe dinafara pierzi aderenta dar o recastigi imediat(cam tot dupa 20cm dar se simte la volan), daca iei curba cu rotile scartaind te opresti cu balustrada (bine, se opresc primii 4-5, ca dupa aceea  se subrezeste balustrada...)

 


Re: Podul Grant burli

Buna dimineata ,
Stau in imediata vecinatate a podului si este un zgomot de nedescris zi/noapte , mai precis masinile cind trec peste partile metalice de la rosturile de dilatatie fac zgomot mare pentru ca sunt partial desprinse sau lipsa . Nu ma deranjeaza zgomotul de la motoarele masinilor ci "clampanitul" bucatilor de metal care se lovesc de carosabil cind se trece cu rotile peste ele. Cind a fost reabilitat cu ani in urma podul au fost fixate in suruburi iar acum daca sunt citeva per bucata sina metalica
Cind o sa-l  bage in reabilitare ?

 


Re: Podul Grant Costin

O buna perioada de timp nu a existat contract de mententanta pentru nici un pasaj din Bucuresti. Recent (prin primavara) se misca ceva in acest sens (cred ca voiau sa le dea la Adm. Strazilor sau sa refaca licitatia pentru mentenanta - chiar nu mai stiu exact), cert e ca nu s-a mai auzit nimic despre asta in ultima perioada.

 


Re: Podul Grant realistul

Trebuia să aibă printre altele panouri fono si o evazare la fiecare intrare de pe breteaua de urcare. E normal si se poate face să nu mai stai ca boul să te chinui să intri în rând.

 


Re: Podul Grant zapacitu

realistul wrote:
să nu mai stai ca boul să te chinui să intri în rând.

Oricum la orele la care chiar sunt cozi si pe pod e coada, deci...

Pasajul asta trebuie sa intre in reparatii capitate de ceva vreme. Insa daca nu ma insel, Basarab-ul nu poate prelua tot fluxul intrucat nu deserveste toate directiile!

 


Re: Podul Grant Goldmund

realistul wrote:
Trebuia să aibă printre altele panouri fono si o evazare la fiecare intrare de pe breteaua de urcare. E normal si se poate face să nu mai stai ca boul să te chinui să intri în rând.

Am scris si eu despre aceeasi "descoperire" acum ceva timp, tot aici, dar sa vezi ce mi-au scris cei care se pricep, adica ca nu ar fi nevoie de asa ceva acolo(o banda de intrare pe pod)
Dupa cum si tu spui, e ceva normal in intreaga lume ca atunci cand intri in trafic, pe un pod, sa fie o bretea de intrare pe el...Podul fiind construit sub comunisti(in Bucuresti era atunci cca o zecime din masinile care sunt azi!), "e bun si asa"....si ca ala, de la Basarab ar avea hibe, nu asta...Nu mai comentez.

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use