Lucrari temporare la reteaua de tramvai

Reportaje de pe șantierele actuale precum și proiecte de viitor

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai

Mesajde Dr2005 » Sâm, 22 Mai 2010, 10:45

Evoluţia acestor lucrări o putem socoti în centimetri/săptămână... cât s-au chinuit la Zeţari? 6 luni?€
Dr2005

Mesajde Dominatrix » Sâm, 22 Mai 2010, 19:34

In 1999 cand s-a inlocuit linia acolo prima data, a durat mai mult de un an.
On-topic, a existat o hotarare de consiliu general (din pacate nu o mai gasesc) in care pe langa cele 5 locatii din lista lui Andrei, mai erau 2:
-intersectia de la Hala Traian
-bucla de la Piata Titan (scria ca piesele de cale de acolo sunt cele originale, din 1967!)
Nu mai sunt fonduri si pentru astea, sau cum?
Dominatrix
Membru Silver

Mesajde Marian Andrei » Sâm, 22 Mai 2010, 20:01

Dominatrix scrie:On-topic, a existat o hotarare de consiliu general (din pacate nu o mai gasesc) in care pe langa cele 5 locatii din lista lui Andrei, mai erau 2:
-intersectia de la Hala Traian
-bucla de la Piata Titan (scria ca piesele de cale de acolo sunt cele originale, din 1967!)
Nu mai sunt fonduri si pentru astea, sau cum?

E prima data cand aud de astea, nu cred ca sunt incluse in programul acesta (licitatia pentru ele a avut loc vara trecuta).
Marian Andrei
Fondator Forum

Mesajde Dominatrix » Sâm, 22 Mai 2010, 23:11

Am gasit documentul. Este posibil sa se incarce mai greu, fiindca are 56 de pagini.
La pagina 7 este lista cu toate cele 7 locatii. Uitati-va si la paginile 31 si 32. Deci se pare ca cele 2 de care am amintit mai sus nu se mai fac...
Dominatrix
Membru Silver

Mesajde Dr2005 » Dum, 23 Mai 2010, 01:53

Cum rămâne cu schimbătoarele de cale din 1973 de la Cart. Dămăroaia + linia de rigoare? E drept, nu sunt din 1967 şi sunt relativ acceptabile... da' totuşi...€
Dr2005

Mesajde Dominatrix » Dum, 23 Mai 2010, 03:17

Linia din bucla din Damaroaia nu a fost refacuta curand? Ma refer la calea de rulare din bucla propriu-zisa, nu la zona macazelor.
Dominatrix
Membru Silver

Mesajde Dr2005 » Dum, 23 Mai 2010, 04:41

Păi bucla, eu vorbeam de macaz şi linie de pe Bd. Gloriei.€
Dr2005

Mesajde Marian Andrei » Sâm, 05 Iun 2010, 21:45

Pe Bd. Gloriei au inceput sa schimbe o parte din linie in apropierea intersectiei cu Bucurestii Noi. Dupa cum arata se utilizeaza terasementul demontat din zona Piata Virgiliu - Plevnei.
Marian Andrei
Fondator Forum

Mesajde Gabi23 » Joi, 21 Oct 2010, 17:12

Astazi se executau lucrari de mentenanta a liniei de pe Sos. Petricani, circulatia liniilor 16 si 36 nefiind afectata, doar ca se circula cu limitare de viteza pe portiunea respectiva.
Gabi23
Site Admin

Mesajde dot com » Lun, 13 Dec 2010, 20:43

Salut! Cred ca mai degraba este un mic peron sau o zona de asteptare pentru pietonii care sunt prinsi de culoarea semaforului la traversarea bulevardului, zic asta pentru are o lungime cam mica.
Cu respect!
Facem slalom printre cretini ..zi de zi
Intr`o lume mica si murdara asa cum o stim
Prostii par conceputi pe cale artificiala
Ca sunt multi ai dracu` si nu au nicio boala.
dot com

Mesajde PinkyHog » Mar, 14 Dec 2010, 04:28

De mizeria aia de squar era sa ma impiedic si eu asta seara... Si de nu i-am injurat pe ăi de-l puseră acolo... :evil: Mai bine ar regla semaforul sa nu ajunga pietonii sa ramana in mijlocul drumului.€
Fara poezie, viata e pustiu.
PinkyHog
Membru Gold

Mesajde dot com » Mie, 15 Dec 2010, 18:25

Salut! Am mers intr-o seara cu un tramvai spre Titan si dupa ce a plecat din statia de la Dristor, am crezut ca merg cu Schumacher, mwergand cu mare viteza, ziceai ca decolam.... Eu nu inteleg ceva: mai mereu vad in timpul zilei o echipa de muncitori care mai carpeste linia aia, cum rezista sudura aia daca dupa 2 secunde trece un tramvai peste ea? Nu e mai bine sa se faca in timpul noptii??
Cu respect!

Si inca ceva: un mesaj pentru cei care cunosc soferi/vatmani de la RATB transmiteti-le de la un om care isi ia abonament lunar pe toate liniile sa lasa "lenea de la volan" si sa mai circule cu un pic de viteza, dupa ce ca stai in statii un timp indelungat, vine tramvaiu si hop, vatmanu nu se grabeste! Mai ne grabim si noi la munca dimineata, nu ne ducem la club!!!
Facem slalom printre cretini ..zi de zi
Intr`o lume mica si murdara asa cum o stim
Prostii par conceputi pe cale artificiala
Ca sunt multi ai dracu` si nu au nicio boala.
dot com

Mesajde Chev Celios » Mie, 15 Dec 2010, 20:02

dot com scrie:Si inca ceva: un mesaj pentru cei care cunosc soferi/vatmani de la RATB transmiteti-le de la un om care isi ia abonament lunar pe toate liniile sa lasa "lenea de la volan" si sa mai circule cu un pic de viteza, dupa ce ca stai in statii un timp indelungat, vine tramvaiu si hop, vatmanu nu se grabeste! Mai ne grabim si noi la munca dimineata, nu ne ducem la club!!!

Aici depinde si de timpul alocat pe o semicursa.Daca este prins ca ajunge inaintat/intarziat cu mult acesta poate fi sanctionat.Depinde si de cauzele intarzieri.
Chev Celios
Membru Bronze

Mesajde Dr2005 » Joi, 13 Ian 2011, 03:20

Aha... deci o să închidă câteva luni (sau câţiva ani... vezi Str. Tunari) bucăţica de pe Bd. Camil Ressu şi, implicit, Str. Liviu Rebreanu, aşa că tot Titanul o să rămână la mâna Autobazei Titan... după aia o să redeschidă zona, iar după câteva zile or să închidă Liviu Rebreanu, c-aşa-i frumos. Problema e că până vor ajunge să închidă Liviu Rebreanu, o să re-înceapă casările de autobuze, deci nu ştiu de unde vor mai scoate ei maşini pentru linii navetă (probabil din desfiinţarea ultimelor preorăşeneşti?).€
Dr2005

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii