Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Lucrari temporare la reteaua de tramvai

37 posts, 30936 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Dr2005

Evoluţia acestor lucrări o putem socoti în centimetri/săptămână... cât s-au chinuit la Zeţari? 6 luni?€

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Dominatrix

In 1999 cand s-a inlocuit linia acolo prima data, a durat mai mult de un an.
On-topic, a existat o hotarare de consiliu general (din pacate nu o mai gasesc) in care pe langa cele 5 locatii din lista lui Andrei, mai erau 2:
-intersectia de la Hala Traian
-bucla de la Piata Titan (scria ca piesele de cale de acolo sunt cele originale, din 1967!)
Nu mai sunt fonduri si pentru astea, sau cum?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Utilizator anonim

Dominatrix wrote:
On-topic, a existat o hotarare de consiliu general (din pacate nu o mai gasesc) in care pe langa cele 5 locatii din lista lui Andrei, mai erau 2:
-intersectia de la Hala Traian
-bucla de la Piata Titan (scria ca piesele de cale de acolo sunt cele originale, din 1967!)
Nu mai sunt fonduri si pentru astea, sau cum?


E prima data cand aud de astea, nu cred ca sunt incluse in programul acesta (licitatia pentru ele a avut loc vara trecuta).

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Dominatrix

Am gasit documentul. Este posibil sa se incarce mai greu, fiindca are 56 de pagini.
La pagina 7 este lista cu toate cele 7 locatii. Uitati-va si la paginile 31 si 32. Deci se pare ca cele 2 de care am amintit mai sus nu se mai fac...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Dr2005

Cum rămâne cu schimbătoarele de cale din 1973 de la Cart. Dămăroaia + linia de rigoare? E drept, nu sunt din 1967 şi sunt relativ acceptabile... da' totuşi...€

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Dominatrix

Linia din bucla din Damaroaia nu a fost refacuta curand? Ma refer la calea de rulare din bucla propriu-zisa, nu la zona macazelor.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Dr2005

Păi bucla, eu vorbeam de macaz şi linie de pe Bd. Gloriei.€

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Utilizator anonim

Pe Bd. Gloriei au inceput sa schimbe o parte din linie in apropierea intersectiei cu Bucurestii Noi. Dupa cum arata se utilizeaza terasementul demontat din zona Piata Virgiliu - Plevnei.

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Gabi23

Astazi se executau lucrari de mentenanta a liniei de pe Sos. Petricani, circulatia liniilor 16 si 36 nefiind afectata, doar ca se circula cu limitare de viteza pe portiunea respectiva.

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai dot com

Salut! Cred ca mai degraba este un mic peron sau o zona de asteptare pentru pietonii care sunt prinsi de culoarea semaforului la traversarea bulevardului, zic asta pentru are o lungime cam mica.
Cu respect!

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai PinkyHog

De mizeria aia de squar era sa ma impiedic si eu asta seara... Si de nu i-am injurat pe ăi de-l puseră acolo...  :evil: Mai bine ar regla semaforul sa nu ajunga pietonii sa ramana in mijlocul drumului.€

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai dot com

Salut! Am mers intr-o seara cu un tramvai spre Titan si dupa ce a plecat din statia de la Dristor, am crezut ca merg cu Schumacher, mwergand cu mare viteza, ziceai ca decolam.... Eu nu inteleg ceva: mai mereu vad in timpul zilei o echipa de muncitori care mai carpeste linia aia, cum rezista sudura aia daca dupa 2 secunde trece un tramvai peste ea? Nu e mai bine sa se faca in timpul noptii??
Cu respect!

Si inca ceva: un mesaj pentru cei care cunosc soferi/vatmani de la RATB transmiteti-le de la un om care isi ia abonament lunar pe toate liniile sa lasa "lenea de la volan" si sa mai circule cu un pic de viteza, dupa ce ca stai in statii un timp indelungat, vine tramvaiu si hop, vatmanu nu se grabeste! Mai ne grabim si noi la munca dimineata, nu ne ducem la club!!!

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Chev Celios

dot com wrote:
Si inca ceva: un mesaj pentru cei care cunosc soferi/vatmani de la RATB transmiteti-le de la un om care isi ia abonament lunar pe toate liniile sa lasa "lenea de la volan" si sa mai circule cu un pic de viteza, dupa ce ca stai in statii un timp indelungat, vine tramvaiu si hop, vatmanu nu se grabeste! Mai ne grabim si noi la munca dimineata, nu ne ducem la club!!!


Aici depinde si de timpul alocat pe o semicursa.Daca este prins ca ajunge inaintat/intarziat cu mult acesta poate fi sanctionat.Depinde si de cauzele intarzieri.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Dr2005

Aha... deci o să închidă câteva luni (sau câţiva ani... vezi Str. Tunari) bucăţica de pe Bd. Camil Ressu şi, implicit, Str. Liviu Rebreanu, aşa că tot Titanul o să rămână la mâna Autobazei Titan... după aia o să redeschidă zona, iar după câteva zile or să închidă Liviu Rebreanu, c-aşa-i frumos. Problema e că până vor ajunge să închidă Liviu Rebreanu, o să re-înceapă casările de autobuze, deci nu ştiu de unde vor mai scoate ei maşini pentru linii navetă (probabil din desfiinţarea ultimelor preorăşeneşti?).€

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418807 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use