Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Complexul Colosseum

144 posts, 73248 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options
Complexul Colosseum gabriels

Cel mai mare centru comercial din România va fi gata în 2012
Complexul, care va avea 620.000 mp construiți, se ridică în sectorul 1 al Capitalei, în zona șoselei Chitila, și presupune o investiție totală de circa 350 de milioane de euro.
Clienții vor putea face cumpărături în peste 480 de magazineSursa: Vlad Stănescu

Cel mai mare mall, cel mai mare centru comercial, cel mai mare... - de când bucureștenii au auzit pentru prima dată aceste superlative și până acum au fost finalizate mai multe construcții cu zeci de magazine, restaurante și săli de cinema.

Prima fază, gata anul viitor

Ei bine, imaginația consumatorilor români este din nou pusă la încercare, iar cheful lor de cumpărături urmează să fie exploatat cu și mai mult sârg. Colosseum Shopping Centre, din zona șoselei Chitila, va fi cel mai mare centru comercial din România, asigură reprezentanții dezvoltatorului, compania Nova Imobiliare, controlată de investitori britanici.


Proiectul, desfășurat pe o suprafață de 620.000 metri pătrați, va cuprinde un centru comercial și un parc de retail. În total, va avea 190.000 de metri pătrați de spații destinate comerțului detailist, cu peste 480 de magazine și 8.500 locuri de parcare, iar 58.000 de metri pătrați vor fi alocați parcului de retail. Acesta din urmă va fi finalizat în primă fază până la finele anului viitor și-i va avea printre chiriași pe Carrefour și rețeaua de bricolaj Leroymerlin.

"Vom investi în total 350 milioane euro. Am început deja lucrările pentru prima fază, care va fi finalizată în primăvara anului viitor. Faza a doua va fi încheiată în 2012", a declarat pentru EVZ Ellisseos Ulysses Vafiadis, directorul Nova Imobiliare. Compania a anunțat proiectul încă din 2006, termenul inițial de finalizare a primei faze fiind 2009.

Sursa: http://www.evz.ro/detalii/stiri/cel-mai-mare-centru-comercial-din-romania-va-fi-gata-in-2012-898350.html

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) telvanni

Nu stiu ce sa zic, e si bine si rau. Cum romanul e maniac dupa mall-uri...banuiesc ca vor fi folosite toate cele. Oricum banii se vor risipi pe te miri ce prostii...asa ca in acest fel ne alegem cu un strop de infrastructura noua.

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) mindmasster

Aici fac mall de juma' de miliard de euro


Colosseum Center se va ridica pe 60 ha pe Șos. Chitilei si accesul se va face prin două pasaje subterane la cele  480 de magazine care vor fi construite.

Aici se va realiza construcțiaDan L. Brumar

Nici un petic de teren nu rămâne neconstruit în Capitală. După ce zeci de proiecte imobiliare au eșuat din cauza problemelor financiare ale dezvoltatorilor, o mega-construcție e pe cale să fie ridicată pe Șos. Chitilei, la un kilometru de Șoseaua de Centură.


Colosseum Center sfidează criza și va înghiți nu mai puțin de 450 de milioane de euro.

Aici vor fi ridicate magazine de bricolaj și supermarketuri, care vor ocupa 56.000 de metri pătrați, blocuri de locuințe (12.947 de metri pătrați), un mall cu 480 de magazine (198.000 de metri pătrați), un hotel de 70 de metri înălțime, spații verzi (180.000 de metri pătrați) și parcări care vor ocupa o suprafață de peste 100.000 de metri pătrați.

Ca și suprafață, Colosseum Center (60 de hectare) va fi de aproape trei ori mai mare decât AFI Cotroceni Park (21,5 hectare) și cu 150 de milioane de euro mai scump. La sfârșitul anului 2012, când e anunțată finalizarea lucrărilor, Colosseum va deveni cel mai mare mall din Europa centrală și de est.

480 de magazine

Complexul comercial va avea 480 de magazine, zeci de cafenele și restaurante. În comparație cu acesta, cel mai mare mall construit la ora actuală în Capitală, AFI Cotroceni Park, deține 250 de spații comerciale.

12 cinematografe

Mallul este prevăzut cu 12 săli de cinema, situate la etajul al doilea al construcției. Zona de petrecere a timpului liber mai cuprinde 20 de piste de bowling, terenuri de tenis și fotbal.

Primăria bagă 13 milioane euro

Municipalitatea va investi 13 milioane de euro pentru crearea de drumuri de acces spre mall.

"Între primărie și Colosseum există un protocol care prevede realizarea a două pasaje subterane pentru accesul auto în zona comercială, cu condiția ca beneficiarii construcției să cedeze Capitalei 1,3 km de teren pentru lărgirea la 6 benzi a Șos. Chitilei. Ei trebuie să realizeze un azil de bătrâni și o grădiniță în incinta complexului", ne-a spus Mădălin Dumitru, directorul Direcției de Transporturi din cadrul Municipalității


Sursa: http://www.click.ro/actualitate/bucures ... 02259.html

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) Dominatrix

mindmasster wrote:
"Între primărie și Colosseum există un protocol care prevede realizarea a două pasaje subterane pentru accesul auto în zona comercială, cu condiția ca beneficiarii construcției să cedeze Capitalei 1,3 km de teren pentru lărgirea la 6 benzi a Șos. Chitilei. Ei trebuie să realizeze un azil de bătrâni și o grădiniță în incinta complexului", ne-a spus Mădălin Dumitru, directorul Direcției de Transporturi din cadrul Municipalității
Si cum ramane cu prelungirea liniei de tramvai de la Mezes?

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) Nightwolf

Daaaa... 3 benzi pe Chitila, +1 km de centura care a intrat in jurisdictia sectorului 1 ... sa vezi haos ce o sa fie....

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) gabriels

Cam de 2 luni se tot lucreaza la schimbarea sistemului de canalizare de pe sos. Chitilei.Cat despre complex nu se face nimic inca.Interesant e ca au mai si asfaltat unle portiuni,cu toate ca nu era nevoie si au instalat treceri de pietoni inteligente,care banuiesc ca o sa fie schimbate odata cu restructurarea circulatiei.

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) nemo

Surprize, surprize! În timp ce pentru alte proiecte de infrastructură se taie copacii pe rupte, "băieții harnici" de la ADP Sector 1 au făcut isprava de a planta copaci în spațiul destinat viitoarei ipotetice linii de tramvai de pe strada 16 Februarie, "materialul arboricol" având o densitate cum rar mi-a fost dat să văd în București. Un alt exemplu de risipă a banului public de către niște habarniști care nu catadicsesc să își facă o sumară idee despre destinația spațiului folosit pe post de "pepinieră". Sau să fie acesta un semn al renunțării la ideea unei linii de tramvai pe strada 16 Februarie? Sau oare un boicot? Nu vom ști niciodată.

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) Costin

O varianta vehiculata (nu stiu daca mai recenta) este prelungirea liniei 45 pana la limita administrativa a Bucurestiului, pe Sos. Chitilei. Dar atat timp cat nu s'a spus clar ca pe 16 februarie NU va mai fi tramvai, plantarea copacilor este, intr'adevar, o mare tampenie. Cauza e una simpla si... veche. Copacii ii pune primaria de sector, care nu se uita pe planurile primariei generale.

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) Dominatrix

cos wrote:
O varianta vehiculata (nu stiu daca mai recenta) este prelungirea liniei 45 pana la limita administrativa a Bucurestiului, pe Sos. Chitilei. Dar atat timp cat nu s'a spus clar ca pe 16 februarie NU va mai fi tramvai, plantarea copacilor este, intr'adevar, o mare tampenie. Cauza e una simpla si... veche. Copacii ii pune primaria de sector, care nu se uita pe planurile primariei generale.
Prelungirea liniei 45 pana la limita administrativa apare intr-o prezentare PPT a Primariei de anul trecut. Tot acolo apar si alte proiecte, multe din ele fanteziste, dar o sa o pun pe forum, ca sa vedem cu totii cum se mananca milioane de euro pe studii de pre-fezabilitate, fezabilitate si consultanta (consultanta cui?) din bani publici.

Cat despre strada 16 Februarie, e clar ca trebuie sa se bage o linie de transport in comun pana la cambuza de lux din capatul strazii cand o sa fie gata. Dar tare mi-e teama ca nu o sa fie tramvai, daca vor protesta cetatenii din zona ca le distruge "spatiul verde" in care se duc cu cainii sa se usureze.

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) Razvan

Cred k s-au apucat pana la urma de constructia Mall-ului mai precis Parcului de Retail pentru k din cate am auzit benzinaria Petrom a fost demolata si ar urma sa se faca un OMV in locul benzinariei vechi dupa cum scrie pe panoul montat acolo iar pe teren au inceput sa faca masuratori si sa inceapa sa sape fundatia la unul din supermarcheturi. Eu nu am trecut inca pe acolo chiar daca locuiesc in Orasul Chitila foarte aproape de acel loc dar asa am inteles de la mama. As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva privind problema asta si ar fi bine daca am fi tinuti la curent si cu evolutia lucrarilor la acest Mall. Sper k nu deranjez prea mult cu acest mesaj. Multumesc! :D

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) gabriels

Se lucreaza de aproximativ o saptamana acolo.Cred ca au inceput lucrarile la Carrefour si Leroymerlin.

Cred ca OMV-ul a platit cu bani grei spatiul acela.La Petrom era oricum aglomeratie mai mereu,nici nu vrea sa ma gandesc cum o sa fie dupa ce deschid mall-ul.

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) Razvan

Multumesc mult pentru informatii  :D  :)

 


Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) shoppy

Da, s-a demolat benzinaria si au inceput lucrarile pe santier, o sa fac eu poze cand merg la Chitila, doar ca din sosea nu o sa se vada mare lucru.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Strada 16 Februarie si Complexul Colosseum (linia 45) Dr2005

gabriels wrote:
Cred ca OMV-ul a platit cu bani grei spatiul acela.La Petrom era oricum aglomeratie mai mereu


Nu a plătit prea mult... a luat Petromul cu totul, nu doar o benzinărie: rafinării, rețea de distribuție, cisterne, vagoane ș.a.m.d..

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420544 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use