Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Stiri, proiecte, perspective

1874 posts, 547389 views
 
Go to page:  1  ... 120 121 122 123 124 125 126  ... 134
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, proiecte, perspective 1689

TibiV wrote:
Data trecuta a durat sub 3 luni.
[...]


Pai data trecuta l-au placat frumos si au schimbat citeva lampi.

A, i-au dat si o matura.

Tin minte c-a rezistat cam o saptamina pina s-a infipt primul bolid si - ca urmare - Primaria a deci ca nu mai are rost sa faca lucrari de intretinere de nici un fel.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective TibiV

Cand am spus "data trecuta" m-am referit laultima data cand au umblat lahidroizolatie.
Adica atunci cand l-au construit, in anii 80....
:lol:

 


Re: Stiri, proiecte, perspective zapacitu

Si eu la fel :D

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, proiecte, perspective V2A

Administratia Strazilor Bucuresti a inceput repararea strazilor din Capitala


Primaria Municipiului Bucuresti, prin Administratia Strazilor Bucuresti, a demarat, incepand cu data de 18 martie 2019, prima etapa a lucrarilor de reparatii ale arterelor din Capitala.

Este vorba despre primele 15 artere dupa cum urmeaza: Piata Unirii, str. Popa Nan, str. Academiei, str. Mihai Glinka, Splaiul Unirii (tronsonul cuprins intre Sos. Mihai Bravu si str. Nerva Traian), Pasaj Unirii, Pasaj Victoriei, Calea Floreasca, Str. Trompetului, str. Imasului, str. Armistitiului, str. Constantin Balan, str. Cristian Pascal, str. Orsova, b-dul Regiei.

Mentionam ca pe strada Academiei se vor executa si lucrari de reparatie a trotuarelor care presupun frezarea si asfaltarea acestora, dar si inlocuirea bordurilor degradate si, acolo unde este necesar,

In ceea ce priveste lucrarile de reparatii, acestea presupun frezarea anumitor segmente de strada si refacerea carosabilului cu 1-2 straturi de mixtura asfaltica, in functie de necesitate.

Precizam ca lucrarile se vor desfasura etapizat, pe timpul noptii, iar, acolo unde traficul auto nu este perturbat de lucrari, si pe timpul zilei, numai dupa obtinerea avizului Brigazii Rutiere.

Termenul de finalizare a acestor lucrari este 26.04.2019.

http://pmb.ro/pmb/comunicate/presa_com.php?msj=7398

 


Re: Stiri, proiecte, perspective ByOnu

Pfff... pe Academiei trebuie largite trotuarele, nu modernizate. Mai bine le lasa asa decat sa definitiveze situatia jalnica din prezent cu trotuare pentru mers in sir indian... Sa aplice PIDU si gata daca tot intra pe Academiei.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective andrei11

<< Alții >> au deja pasarele pietonale  trendy.
3-24-2019 9-19-26 AM.jpg (84.63 KB; downloaded 4454 times)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Costin

Si tu dai exemplu din cea mai neprietenoasa tara cu pietonii :)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective cris_m

De parca noi am fi departe de ei... :roll:

 


Re: Stiri, proiecte, perspective ByOnu

Andrei, dupa cum bine zice si Costin, ai dat cel mai prost exemplu cu putinta. Vorbim despre SUA, tara in care mergi 5km cu masina pentru 1L de lapte. Arata-ne din Germania, Franta, Italia, Spania, ... OLANDA, Norvegia samd. Ca noi, chipurile, spre astia tindem, nu spre SUA. :roll:

 


Re: Stiri, proiecte, perspective andrei11

Eu am dat exemplu de cum poate arăta bine o pasarelă.
Pasarela de la <<Miorița>> este absolut necesară. Lăsați-vă voi acolo copilul să traverseze   la sol. Sau chiar voi. E o traversare dificilă la ora actuală. Sau legiferezi că amenzile se pot da și pe baza probei video / prin e mail, cameră fxă și să dea amenzi cu nemiluita. Dar nu se încumetă nimeni să propună o astfel de lege.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective aztec

Omul...de cand s-a derivat din maimuta...merge mai bine pe pamant decat prin aer... E mai linistit..
Si cand nu are de ales...mai bine prin pamant(prin subsol, pesteri, tunele etc) fata de aer...
Sau pe apa...cand e cazul...

E o gluma...

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Goldmund

andrei11 wrote:
<< Alții >> au deja pasarele pietonale  trendy.

Interesant exemplu cu o pasarela din USA, dar tocmai aceasta este si ideea:
daca avem o autostrada, o sosea cu cel putin trei benzi/sens si trotuare late(sau + benzi de avarii), sau un bulevard f. lat si posibilitatea unui trotuar suspendat din "cladire in cladire", toate acestea sunt in tarile bogate(sa nu mai repet "civilizat", termen care am observat ca deranjeaza).
Dar cand noi avem un bulevard ingust(maxim 2 benzi/sens si trotuare "ca la tara", foarte inguste, un pasaj pietonal suprateran este atat de aiurea incat chiar si de aici miroase a spaga mare si degeaba construit...
Unde intr-adevar, se potrivesc aceste pasaje supraterane, ar fi DN1 intre Otopeni si Bucuresti, dar, atentie mare la Cine le construieste, constructorul, design-ul si conceptul cu lift cu tot.
Orasele mari dupa cum am vazut nu prea au pasaje supraterane pt. pietoni, iar daca le au este exact situatia descrisa mai sus si tot sunt f.f. rare(estetica urbana...)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective andrei11

Acolo-s 3 benzi / sens. Și pe Mihai Bravu între Obor și Ferdinand tot 3. În rest nu mă bag că nu știu pe unde vor să le construiască.
Nu pricep ce-i cu estetica urbană, eu m-am format în era proletariatului conducător, nu știu ce-i aia.
Apropo,  Pasajul Basarab NU mă încurcă la estetica urbană. Ca și pieton vorbesc.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective ByOnu

Străpungere șos. Electronicii – cale de acces între str. Ziduri Moși și șos. Electronicii
‍‍‍‍‍‍ ‍‍
Am dat startul lucrărilor de amenajare a unei căi de acces, atât rutieră cât și pietonală, care să permită legătura dintre strada Ziduri Moși și șoseaua Electronicii.
Lucrările de bază ale investiției constau în modernizarea sistemului rutier și a trotuarelor, asigurarea scurgerii apelor pluviale, montarea de marcaje pietonale, indicatoare rutiere verticale și orizontale.
Odată finalizată, această lucrare va permite descongestionarea traficului în zonă prin asigurarea legăturii dintre aceste două artere, evitând astfel șos. Colentina.
Durata preconizată pentru realizarea acestui proiect este de patru luni.
‍‍‍‍‍‍ ‍‍
Vom reveni cu informații și imagini pe tot parcursul derulării acestei lucrări.


Sursa: ADP S2
strapungere electronicii schema.jpg (317.12 KB; downloaded 4125 times)
strapungere electronicii ordin de incepere.jpg (61.32 KB; downloaded 4129 times)

 


Go to page:  1  ... 120 121 122 123 124 125 126  ... 134
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use