Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambovita

121 posts, 54268 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambovita adrenalin2580

S-a aprobat documentația de către PMB si PS3 (PUZ) si deja exista activitate. S-a început cu bretelele de acces pe Nicolae Teclu din Splaiul Unirii, probabil pt a crea suficient spatiu pt utilajele ce vor fi amplasate pt construirea noului pod peste Dâmbovița.
1575984065PUZ_CONSTRUIRE_CALE_DE_COMUNICATII_PESTE OBSTACOL_NATURAL_RAUL_DAMBOVITA.pdf
1575984065PUZ_CONSTRUIRE_CALE_DE_COMUNICATII_PESTE OBSTACOL_NATURAL_RAUL_DAMBOVITA.pdf (39.03 MB; downloaded 995 times)

 


Re: Strapungere Nicolae Teclu - Splaiul Unirii - pod peste D danutzu_2910

As zice ...wow... dar oare este necesar podul peste Dambovita?
Cui ar folosi podul?
N Teclu este deja asfaltata pana in Splai...

 


Re: Strapungere Nicolae Teclu - Splaiul Unirii - pod peste D URANUS

Podul ii va ajuta mult pe cei care locuiesc in Confort City si Trend.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov survola

Și pe viitorii dezvoltatori imobiliari din zona de la nord de Dâmbovița. :)

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov URANUS

Chiar, am vrut de multe ori sa intreb pe forum pentru ca nu ma pricep. LEA se pot transforma in LES? Daca se poate pai s-ar elibera ditai terenurile pt dezvoltatori dar probabil ca sunt foarte mari costurile daca se poate dpdv tehnic.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov TibiV

Bucurestiul este plin de LES 110 kV....

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Adrian Rosca

LEA din zona sunt si de 400 kV.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Cristi N

De putut se poate dar cred ca e nevoie si de cate o statie electrica la trecerea din LES in LEA si invers prin urmare costurile nu sunt mici deloc.

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov clt

Podul va ajuta si la reducerea traficului intr-o mica masura pe bd. Camil Ressu (Dristor) si pana pe bd. Theodor Pallady (Trapezului), cat si pe cei care au circula frecvent pe Splai si au treaba de la un mal pe altul (nu vor mai fi nevoiti sa intoarca la Centura sau la N. Grigorescu)

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov realistul

Cristi N wrote:
De putut se poate dar cred ca e nevoie si de cate o statie electrica la trecerea din LES in LEA si invers prin urmare costurile nu sunt mici deloc.


La câți bani se învârt în imobiliare, și la cate blocuri s-ar construi acolo si poate chiar centre comerciale,  cu siguranță costurile se acoperă.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Cristi N

Nu zic ca nu s-ar acoperi dar sunt sceptic ca cineva va cheltui banii pe asa ceva. In sensul asta vezi Popesti-ul unde le trece LEA de 110kV prin balcon. Fraieri sa iti cumpere apartamentul facut cu fundul vei gasi pana la urma asa ca de ce sa te agiti?





PS. Mi-ai adus aminte de o postare citita zilele trecuta, acu trebuie sa o gasesc si sa postez la topicul de urbanism  :D

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Valentin

Nu i in regulă deloc ce se întâmplă cu blocul ăla. Știu că există în normativ că nu ai voie sa construiești nimic sub stâlpi sau pe langa la o anumită distanță. Sunt multe probleme legale cu blocul ăla.
Despre LES, nu exista o tensiune maxima? De la care nu mai poți opta pentru LES? Sau era vorba de costuri? :think:
Probabil că s-ar putea sa se acopere costurile, dar cine le suporta? Nu cred că Transelectrica plătește din buzunarul propriu și se așteaptă la donații. Poate daca s-ar întâlni mai mulți dezvoltatori și ar plăti tot .

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov danutzu_2910

Nu este o noutate.... Situatie similara, tot in Popesti-Leordeni
https://goo.gl/maps/kyVdsom4Mp2VZWKn9

Sunt vreo 7 blocuri in lungul LEA

Din normativ: Norma tehnică privind delimitarea zonelor de protecție și de siguranță aferente capacităților energetice, din 20.12.2019  (NORMĂ TEHNICĂ din 20 decembrie 2019)
(2) Dimensiunea (lățimea) zonei de protecție și de siguranță a unei linii simplu sau dublu circuit are valorile:
a) 24 m pentru LEA cu tensiuni între 1 și 110 kV;
b) 37 m pentru LEA cu tensiune de 110 kV;
c) 55 m pentru LEA cu tensiune de 220 kV;
d) 75 m pentru LEA cu tensiune de 400 kV;
e) 81 m pentru LEA cu tensiune de 750 kV.

Tabelul 13. Traversările şi apropierile LEA față de construcții (clădiri).
Traversari:
Clădiri locuite / 110 kV / min 4 m
220 kV / min 5 m
400 kV / min 7 m

Apropieri:
1 kV < Un <=20 kV / 3 m
20 kV < Un <= 110 kV / 4 m
220kV / 5 m
400kV / 7 m

Cred ca in filmulet distanta este mai mare de 4 m
iar in link-ul meu, clar este mai mare de 7 m

Carcotasi mai suntem.....  :lol:  :lol:

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Sorin62

Art. 31. -
(1) Dimensiunile zonelor de protecție și de siguranță reglementate prin prezenta normă tehnică sunt stabilite pe baza prevederilor legale și a prescripțiilor tehnice aplicabile.
(2) Amplasarea unor clădiri la o distanță mai mică decât distanța de siguranță reglementată față de o capacitate energetică se poate face pe baza unei analize de risc.
(3) Analiza de risc se face de către un proiectant atestat de ANRE și se aprobă de către titularul de licență prin avizul de amplasament, conform reglementărilor în vigoare; costul analizei de risc se suportă de către solicitant.


Au făcut „analiză de risc” și a zis „merge mă, dați-i drumu' și mai vedem noi...”

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use