Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiReabilitare Pasaj Grant

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

498 posts, 170600 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) subway guru

Dar ai macar o vaga idee ce inseamna perioada de amortizare?
Si nu mai incerca sa bagi strambe intre mine si dl Burtescu ca n-ai nicio sansa!!!
Am ras cu sughituri tinandu-ma de burta!
:bere:

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) orex

Atat ai inteles? Pacat!
Stimabile, fix ce am citat se regaseste in ”compendiul” duratelor normale de amortizare cu care TU poate ai avut de a face adiacent functiei, semnand, pro bono, o situatie financiara si nimic mai mult! N-ai fi fost singurul! Daca n-ai facut-o asta este, n-a fost sa fie sansa!   ;) In rest, pe dl. prof. univ. dr. ing. Burtescu nu l-am introdus in ecuatie aiurea ci ca am regasit, din DOCUMENTELE procedurii (Caietul de sarcini ”traverse” sectiunea 2.2), ca dansul a condus expertiza tehnica urmare careia s-a declansat aceasta actiune la podul Grant! Poti sa te edifici si singur celor relatate anterior, langa o veioza! Nimic mai mult, da?  ;)  :yes: ”Sante-Santal” :bere:

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) subway guru

Dar de raspuns la o intrebare banala esti in stare au ba?...se admit chiar si citate <nemestecate>!
:applause:

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) orex

S-o auzim abscunsule!

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) andrei11

Eu chiar n-am înțeles din ce v-ați luat...Ca și șofer Podul Grant a fost totdeauna deficitar la rosturile de dilatare. Se rezolvă problema sau ba ?  Se poate răspunde la această întrebare ?
Perioada de amortizare al unui  pod are o formulă de calcul complexă, nu e nici de domeniul meu nici al lui guru. Eu nu știu formula, doar o intuiesc. Guru, o  cunoști ?
Oricum  la amortizare trebuie avut în vedere miile de anvelope casate  din cauza rosturilor de dilatare aiurea realizate care au dus la tăierea anvelopelor. Pe astea nu le calculează nimeni ?

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) orex

Unde se intampla asta in lume? Ai CASCO full (asta daca mai esti acceptat de vreo societate de asigurari) se suporta de prestator, nu, e pe cheltuiala individuala a fiecaruia!
Dar timpul, cel mai mare adversar al omului, ni-l mai putem revendica, undeva, candva, cand il pierdem, tranzitand inclusiv podul Grant? Raspunsul e stiut de noi toti!

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) andrei11

:shock:  Care CASCO acceptă schimbarea anvelopelor ?

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) shoppy

Nu are de ce sa fie deficitar, este cea mai banala si mai plicticoasa structura din grinzi prefabricate din beton comprimat pe portiunile drepte si grinzi monobloc turnate in situ pe curbele rampelor, doar ca niste optimisti au montat niste rosturi care necesitau intretinere periodica si dupaia au venit niste tampiti care le-au distrus cu bucurie neintretinandu-le.
Perioada de amortizare nu este concludenta, nu construieste nimeni chestii ca se le demoleze dupa amortizare si sa iasa pe zero, ci ca sa faca profit(iar titlul univ. este redundant, in mediul universitar se spune doar prof. dr. ing., imposibil de confundat cu profesorii de la liceu pentru ca aceia nu sunt nici dr. nici ing.).

Intre timp continua marea spoiala, tot tablierul se rectifica "ad labam"(noroc ca au o armata de zugravi), macar nu mai era nimeni sa racaie aiurea pe dedesubt, poate urmeaza sa se intample ceva...

Daca te duci la CASCO si povestesti ca ai stricat masina dand cu ea in gropi te trimite frumos la plimbare ca in contract scrie ca o conduci doar pe drumuri conforme, cel mult sa chemi militeanu sa iti faca PV ca drumul era prost si sa iti cauti dreptatea cu administratorul drumului prin justitie.

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) orex

Exista clauza ”jante si anvelope” dar nu stiu cati sunt dispusi sa dea o suma frumusica pentru a-si asigura si acest ”detaliu” la masina! Costa! :yes:  ;)
Si, cati dintre posesorii de autovehicule pretabile CASCO au asemenea asigurare? Infim de putini!
PS
profesor universitar e functia cu cel mai inalt grad didactic din invatamantul superior, profesor poate fi regasit si-n preuniversitar!

Nu divagam de la subiectul principal! :D

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) shoppy

Exista clauza dar din nou, doar pentru drumuri conforme, din practica daca aia stiu ca in zona incidentului exista drumuri proaste sau neasfaltate atunci te baga automat la avariere intentionata si trebuie sa demonstrezi in instanta cu camera ca nu ai dat cu masina in gropi.
Exista si in preuniversitar dar cum ti-am spus, aceia nu sunt dr. si ing., daca o sa ajungi in universitar sa vezi si niste documente o sa vezi ca terminologia este prof. dr. ing., care nu este cea mai mare, mai este acad. si h.c..

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) shoppy

In sfarsit s-au apucat de covoarele hidroizolante.

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) andrei11

Din partea moderatorului :
Reveniți vă  rog la Effingham Grant (n. 1820, Guernsey – d. 1892, București  --->  a fost un diplomat, om de afaceri și filantrop, născut în Marea Britanie și stabilit ulterior în România.)

:bere:

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) orex

Greseala lui! :lol:  :lol:  :lol:
Daca ar fii stiut cum se desfasoara, molcom, in ritm de melc, in anul de gratie 2019, o lucrare de reabilitate, a unui obiectiv de investitii, asociat numelui sau s-ar fi lasat pagubas! :no:

 


Re: Reabilitare Pasaj Grant (2019) shoppy

A inceput si asfaltarea, zici ca vor sa termine maine.

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reabilitare Pasaj Grant  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use