Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Refacere covor asfaltic

1070 posts, 282660 views
 
Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 77
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacere covor asfaltic Saint666

Nu stiu sigur daca e ok sa postez aici sau la topicurile de Sos. Pantelimon, insa pe portiunea dintre intersectia Sos Pantelimon/Chisinau si piata Delfinului se scot sinele de tramvai si se amenajeaza o banda de parcare. Pardon, circulatie.  :mrgreen:
Probabil intr-o saptamana e gata daca se pastreaza ritmul.
De asemenea se schimba si bordurile dintre scuar si asfalt.
WP_20171008_10_09_52_Prox.jpg (418.9 KB; downloaded 2820 times)
WP_20171008_10_10_10_Prox.jpg (386.26 KB; downloaded 2818 times)

 


Re: Refacere covor asfaltic Puss in Boots

Nu sunt chiar sine de tramvai, erau pt aprovizionarea Circului din ce stiu....oricum dincolo pasajul de la dna Ghica ar putea prelua ipotetic un tramvai dar configuratia din zona aia din poze e putin cam complicata pt asa ceva.

 


Re: Refacere covor asfaltic Sava_6115-6315

Chiar nu  e complicata zona. Liniile de tramvai mergeau pana in spatele Circului/Complexului. Acum asteptam primari mai capabili sa miste ceva in acest oras in afara de mici, bere, circ si lucrari de fatada.

 


Re: Refacere covor asfaltic alchimistul

Ieri am vazut ca o parte din bd. Constructurilor era recent reasfaltat (intre Giulesti si Auchan), restul era doar decopertat in asteptarea unei zile cu soare...

 


Re: Refacere covor asfaltic Puss in Boots

Azi e soare! sa-i dea bataie  :lol:  :lol:

 


Re: Refacere covor asfaltic mindmasster

Se reaface si Soseauna Virtutii pe portiunea dintre Podul Grant si Bd. Constructorilor.

 


Re: Refacere covor asfaltic Sava_6115-6315

Am observat pe Colentina ca asfaltarea se face pana in buza sinei de tramvai. Se mai pun acel mastic/bitum pe langa sina?? Sau ramane in sarcina RATB sa realizeze candva?? Problema ar fi ca sina nu se pupa perfect cu asfaltul, iar in sezonul rece, intra apa, ingheata si asfaltul crapa.... Vibratiile sinei fac ca asfaltul sa se desprinda de aceasta dupa scurt timp de la turare...

 


Re: Refacere covor asfaltic shoppy

Lasa ca se gaseste pe undeva un palet de pavele(ca s-a terminat piatra cubica) si completeaza cei de la Linii cu pavele pe langa sina, au mai facut si prin alte parti, doar nu vrei sa tina sectia Linii o echipa cu utilaje pentru bitum.

 


Re: Refacere covor asfaltic andrei11

Discuțiile despre linia de tramvai de la Piața Delfinului la topicul dedicat.

 


Re: Refacere covor asfaltic Florinds

Eu nu inteleg ce au pazit dupa ce au scapat de ninsoare, cum e posibil sa puna asfalt acum, in octombrie, cand aproape incep ninsorile si stim ce calitate are asfaltul de la noi. In tari fara WC in curte nu se intervine timp de 20 ani asupra asfaltului pus si in octombrie, dar noi il punem an de an in mijlocul lui octombrie. Sisifi moderni, asta suntem!!

 


Re: Refacere covor asfaltic Cristi N

TibiV tu ai zis ca discutia apartine de topicul asta asa ca raspund aici.
TibiV wrote:
Ar merge mai bine la "Covor asfaltic", dar hai sa va lamuresc...
Luni, 9 octombrie, la ora 21, Colentina era "frezata" complet intre Teiul Doamnei si Doamna Ghica.
DOAR sensul Teiul Doamnei-Doamna Ghica, celalalt sens era neatins. Se circula de cosmar...
Si nu era doar "frezat", misunau cel putin 30 de muncitori cu veste colorate, si pe banda 1 erau parcate multe utilaje... Freze Wurtgen, finisoare de asfalt...
Cred ca maine dimineata va fi asfalt nou pe zona respectiva...

I-ai supraestimat pe baieti, intre str. Silvia si Doamna Ghica au reusit sa asfalteze doar ~1.75 benzi, banda 3 si aproape banda 2, in zona refugiului de tramvai de la Doamna Ghica nu au mai apucat sa puna asfalt deloc. Dimineata la 8 nu era nicio diferenta fata de o zi obisnuita, ca de obicei de la inceputul scolii, era blocat totul.
Planificarea lucrarilor a fost facuta "exceptional", cu vreo 2 luni inainte sa inlocuiasca asfaltul reusisera sa retraseze marcajele in zona. Poate la urmatorul set de marcaje in apropierea intersectiei cu Doamna Ghica vor desena 2 benzi de stanga spre intersectia cu Lacul Tei, pana acu era o singura banda lata si un spatiu " mort" langa refugiu.

 


Re: Refacere covor asfaltic TibiV

Imi pare rau ca "te-am ambuteiat" fara sa vreau...

Dar, recunosc, sunt mereu "over-optimistic"...
Cam ca la "mesteri"... "De ce mama naibii va trebuie o (una) saptamana sa zugraviti o garsoniera si 3 (trei) luni sa zugraviti un apartament ?..."

Dar se pare ca este adevarata "zicala" pe care o stiu de 30 de ani...
"Mesterii au 3 viteze: incet, incetisor si deloc...." :(

 


Re: Refacere covor asfaltic Cristi N

Stai linistit TibiV ieri dimineata nu vazusem postul tau, am ales traseul "de capul meu". La ora aia orice alt traseu pentru a ajunge in Pipera era la fel de aglomerat.

Daca am vazut ca s-au apucat de refacut asfaltul am trimis o sugestie de marcaj pe Colentina la intrarea in intersectia cu Dna Ghica la Brigada Rutiera Bucuresti si Administratia Strazilor.
Propunerea ar fi: banda 1 - inainte si la dreapta, banda 2 - inainte, banda 3 - inainte si la stanga, banda 4 - obligatoriu la stanga. Banda 4 ar trebui sa se desprinda din banda 3 cu vreo 30 de m inainte de intersectie, in intersectie sunt marcate 2 benzi pentru la stanga si sunt multe masini care fac stanga spre Petricani. In felul asta ar fi cat de cat o continuitate a benzilor si nu te mai trezesti ca banda pe care esti te obliga sa faci stanga.





Sper ca desenul meu artistic facut in Paint sa fie inteligibil.

 


Re: Refacere covor asfaltic TibiV

Desenul este perfect...
Dar cati soferi respecta marcajele ?!?!...
Nu ai vazut soferi care, pe sosea cu 3 benzi, fac stanga de pe banda 1 sau care fac dreapta de pe banda 3 ?...
Legsilatia rutiera la noi este doar o gluma sinistra... Trebuie sa o cunosti (si sa o RESPECTI !) fix pana cand termini examenul de obtinere a permisului...
Din secunda 2 dupa ce ai permisul in buzunar, "impingi" usor tot ce ai invatat la scoala de soferi la "Trash"...
"Are you sure you want to permanently delete this file ?...."
"YES !!!!"


Sa fim seriosi...
Politia nu are nici o treaba "preventiva" cu respectarea legilor.
Doar cu "masurarea urmelor de franare" dupa si raportarea mortilor/ranitilor....

 


Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 77
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420528 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use