Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reamenajare str. Emil Racoviță

58 posts, 18599 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Trotuarul este ceva mai îngust pe Emil Racoviță, decât în exemplul tău, deci nu se parchează peste tot în spic, ci uneori se parchează și paralel sau aproape paralel: https://www.google.ro/maps/@44.3838375, ... 312!8i6656

Partea adiacentă carosabilului a fost spațiu verde de când mă știu (având câteodată și delimitare cu gard metalic scund) și până în primul mandat al lui Piedone (dacă nu mă înșel și este vorba despre ultimele luni ale mandatului lui Inimăroiu) când au fost montate dalele înierbate, tocmai pentru a suplimenta locurile de parcare și a aerisi porțiunea pietonală.

Pe dalele înierbate se parca deci... și am fi dorit ca așa să rămână proiectul, deoarece asigura un echilibru între necesitatea de a avea locuri de parcare și nevoia de apă și aer a pomilor.

Numai că, la noi în sector, nu se anunță și nu se dezbate nimic. Ne trezim cu buldozerele direct în șantier și apoi ne chinuim câteva zile să aflăm cine ce face și cum se numește...
Capture.JPG (160.81 KB; downloaded 3800 times)

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi andrei11

Problema e clară, acolo unde sunt dalele înierbate NU e trotuar, e parcare. Să înțeleg că Băluță a scos dalele și a betonat ? Oricum în actele poliției figurează ca și parcare ecologică ( sau așa ceva ), în orice caz NU figurează ca și trotuar. Mă tem că lucrarea e perfect legală din punct de vedere al actelor.
Uite așa figurează la poliție spațiul respectiv
1-18-2019 11-40-32 PM.jpg (199.75 KB; downloaded 3799 times)

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Cred că problema este și mai complexă :)

Acolo este spațiu verde, pe care au fost montate ilegal dale înierbate, cu multă vreme în urmă...

Am fi acceptat compromisul dacă nu se apucau să le betoneze.

Cred că ești de acord cu mine că arborii respectivi nu pot supraviețui multă vreme înconjurați din toate părțile de beton.

Uite și un extras din Registrul Spațiilor Verzi, din care reiese clar că acolo este spațiu verde:
spatiuverde.jpg (303.47 KB; downloaded 3799 times)

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi andrei11

De unde știi  că dalele sunt montate ilegal și că fac parte din spațiul verde și nu din parcare ?
Vezi că am postat puțin mai sus de tine și eu un desen, dar l-am postat după tine. Poate-l studiezi puțin.
Eu îți doresc succes și poate ne ții și pe noi la curent.  :)
Dar sigur dalele acelea figurează la poliție ca și parcare și nu ca trotuar. Are o denumire parcarea cu dale dar îmi scapă acum și nu stau să caut.
Parcare publică cu dale din curtea primăriei Sectoului 2. E parcare, nu e trotuar.
1-18-2019 11-54-04 PM.jpg (339.48 KB; downloaded 3804 times)

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Știu foarte bine cât era spațiul verde acolo, pentru că am copilărit pe Emil Racoviță și acum tot aici locuiesc.

Au fost discuții și la momentul montării dalelor înierbate, cum că nu ar fi legale, dar erau alte vremuri...

Și chiar dacă ar fi parcare ecologică, tot așa am dori să rămână, nu beton.

Mulțumesc!

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi andrei11

Mă abțin să dau verdicte, să vedem ce faceți, dar părerea mea  proprie strict personală e că Băluță e acoperit de hârtii.
Apropo de primăria mea ( sector 2 ). Acolo a fost parc, copaci, iarbă, bazin de apă ambiental, bănci, etc.  Mai știe cineva ? Nu mai știe nimeni, a apărut clădirea primăriei. S-a uitat că a fost parc acolo !
Salvați Cartierul Berceni wrote:
Au fost discuții și la momentul montării dalelor înierbate, cum că nu ar fi legale, dar erau alte vremuri...

Adică cum alte vremuri ? Adică alte legi privitoare la spațiile verzi ?

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Adică cum alte vremuri ? Adică alte legi privitoare la spațiile verzi ?


Nu, dar existau mai puține asociații și fundații care se ocupau de așa ceva...

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi TibiV

Andrei,
acum imi pare rau ca nu am insistat in poze pe dalele inierbate demolate....

Principalele artere din S4 erau pline de ele, inclusiv Luica/Tn.Magurele.
Au fost scoase toate. Si la scoatere le-au distrus/spart, in loc sa le scoata intregi si sa le mute acolo unde au facut noile parcari, pe care au preferat sa le betoneze.
O risipa enorma.

 



Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

TibiV,

Exact, risipă maximă.

Dacă se reabilitează trotuarul, așa cum mi s-a spus, ar fi trebuit păstrate dalele înierbate, dacă nu din rațiuni economice, cel puțin pentru protejarea pomilor. Eventual puse dale înierbate noi, dacă nu mai erau estetice cele vechi...

Misterr,

Suntem vecini, se vede blocul meu în pozele tale :)

 



Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Update: am reușit să-i facem să-și ia autorizație de construire :)

Lucrările cred că au început pe 15 ianuarie, eu le-am observat pe 16, am depus cerere pe Legea 544/2001 la Primărie și sesizare la Disciplina în construcții în data de 17 ianuarie...

Am primit recent și răspunsul de la Primărie, dar mai devreme au afișat constructorii și panoul de informare asupra investiției, așa cum cere legea.

Nu este de mirare că cei de la Disciplina în construcții au refuzat cu obstinație să se prezinte la fața locului și să verifice lucrările. Nu mai știau pe unde să scoată cămașa, pentru că nu exista nicio autorizație.

Autorizația a fost emisă de abia pe 29 ianuarie, adică la 2 săptămâni după ce noi am sesizat lucrările nelegale... :D

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi andrei11

Și ați rezolvat problema ? Lucrările continuă ? Deci acum sunt legale ?
Dacă sunt legale înseamnă că nu v-ați atins obiectivul.
Sunt convins că autorizația de construcție era pe undeva, nu e nimeni nebun să înceapă o asemenea lucrare fără autorizația de construcție. Numai că nu era la suprafață.  :mrgreen:

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

andrei11 wrote:
Sunt convins că autorizația de construcție era pe undeva, nu e nimeni nebun să înceapă o asemenea lucrare fără autorizația de construcție.


Nu exista nicio autorizație de construire, au început lucrările fără :D

Vezi data la care am deschis acest topic și compară cu panoul de informare asupra investiției:

autorizatie.jpg (191.04 KB; downloaded 3484 times)



andrei11 wrote:
Și ați rezolvat problema ? Lucrările continuă ? Deci acum sunt legale ?
Dacă sunt legale înseamnă că nu v-ați atins obiectivul.


Problema este în curs de rezolvare, momentan parcurgem toate etapele procedurale, cu bețe-n roate la fiecare etapă, că așa stă bine unei primării transparente :)

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418808 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use