Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reamenajare str. Emil Racoviță

58 posts, 18608 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Reamenajare str. Emil Racoviță Salvați Cartierul Berceni

Salut,

Am observat azi o dovadă de hărnicie extraordinară pe partea vestică a străzii Emil Racoviță, începând de la intersecția cu str. Turnu Măgurele continuând până aproape de Aliorului :)

Se lucrează intensiv la scos dalele înierbate care constituiau „spațiul verde” dintre pomi și la sufocarea acestora din urmă cu borduri aproape lipite de ei...

Aș spune că se urmează modelul de pe Obregia, dar acolo cel puțin au lăsat bieților pomi măcar un metru pătrat de spațiu, aici însă să urcă cu bordurile în pom...

Chiar nu se poate face nimic?

Este legal?

Nu există afișat niciun panou cu vreo autorizație de construire. Probabil că ei o numesc reamenajare... Dar tot nu cred că este legal, deoarece acel spațiu figurează în Registrul Spațiilor Verzi, http://regver.pmb.ro/Index.aspx?id=4&si ... TTTTTTTTTT , drept „Spațiu verde - Aliniament”.

Este normal să se asfalteze spațiul verde fără a avea vreo autorizație de construire sau vreun aviz de mediu?

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi misterr

Da, era mare agitație astăzi, oameni, utilaje, s-a delimitat cu garduri de șantier și s-a decopertat jumătatea de trotuar dinspre stradă (cea cu dale și pomi) începînd de la intersecția cu Turnu Măgurele, acum a rămas doar pămînt. Nu cred că era nici un motiv să se înlocuiască dalele...
N-am văzut nici un panou de șantier.

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Voi face mâine câteva fotografii, ca să se minuneze cât mai multă lume...

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Din seara aceasta:

https://imgur.com/a/F7bM0Kz

Nu-mi este clar ce se urmărește, mai exact. Dacă ar fi urmat modelul Obregia, atunci ar fi scos și bordurile dinspre stradă și ar fi excavat până la nivelul străzii...

Oare doar schimbă dalele înierbate? Sau vor să asfalteze „spațiul verde”, cât mai rămăsese din el?

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Și imagini de azi, în care se vede exact ce doreau să facă: betonarea spațiului verde... https://imgur.com/a/6tyFRI9

Între timp am depus o solicitare de sistare imediată a lucrărilor, în baza prevederilor art. 3 din Ordinul nr. 63/1998 al Ministerul Lucrărilor Publice și Amenajării Teritoriului – „Neafișarea panoului de identificare se va sancționa cu sistarea imediată a lucrărilor”.

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi andrei11

Te legi de lucruri neesențiale și de aceea nu știu de fapt ce dorești.
„Neafișarea panoului de identificare se va sancționa cu sistarea imediată a lucrărilor”.
O să-l afișeze și o să te pună și să faci o fotografie cu el, așa, ca și amintire.
Dacă vrei să blochezi un lucru care ți se pare / este evident anapoda acționezi acolo unde trebuie ( dacă poți / dacă reușești ). Treaba cu neafișarea e așa, să ne aflăm în treabă. L-a afișat dar l-ați luat voi, asociația de acolo, adică l-ați furat ca să puneți bețe în roate proiectului.
_______________
Nu știu, nu mă bag, nu-mi dau cu părerea, dar așa se vede din exterior, pentru că  subiectul nu este în sfera mea de preocupări.
Dacă vrei să te opui dispariției spațiului verde nu te iei de treburi precum neafișarea panoului. Ți-am spus, panoul a fost acolo dar l-ați vandalizat voi direct sau indirect.

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi misterr

Da, acum cînd am venit de la serviciu era betonat tot trotuarul cu excepția spațiilor din jurul pomilor. Adică unde erau dale cu iarbă acum e beton. Probabil se pregătește asfaltarea întregului trotuar.

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Andrei11:

Pentru a putea contesta autorizația de construire, avem nevoie să știm măcar numărul ei și, eventual, firma care a câștigat contractul.

Neafișând, cu rea credință, panoul au reușit să ne întârzie câteva/multe zile, până obținem informațiile respective pe calea legii 544/2001...

Solicitarea sistării imediate a lucrărilor face partea din strategia de a obține mai repede acele informații, deoarece Disciplina în Construcții este obligată să constate cu celeritate situația de fapt, spre deosebire de Primărie, care poate răspunde în 10-30 zile.

Ori le sistează lucrarea, ori îi obligă să afișeze informațiile. Cel puțin așa aflăm mai repede.

Misterr,

Da, cred că ai dreptate, probabil urmează o asfaltare totală a trotuarului...

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi andrei11

E ok, dar părerea mea este că parcarea se va face.
PS : Nu cred că o voi folosi vreodată, nu e zona mea de interes, așadar nu am niciun interes dacă se realizează sau nu.
Părerea mea obiectivă este că în loc să acționați în plin, undeva unde se observă agitația voastră,  încercați să vă legați numai de chichițe, altfel spus să găsiți nod în papură.

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Nu este o chichiță, eu acolo locuiesc, pomii respectivi sunt mai în vârstă decât mine. Ne urcam în ei când eram mici și ne jucam p-acolo toată ziua...

Parcare era și înainte, cu dale înierbate, deci nu văd rostul lucrării. Cel puțin dalele înierbate erau permeabile și copacii respectivi puteau respira și puteau să mai primească niște apă. Cât vor mai rezista dacă îi betonează din toate părțile?

Asistăm la deșertificarea sectorului, vom rămâne fără pic de umbră și fără oxigen...

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi andrei11

Salvați Cartierul Berceni wrote:
Ori le sistează lucrarea, ori îi obligă să afișeze informațiile. Cel puțin așa aflăm mai repede.

Stimate coleg, am mai discutat asta odată, la ce-ți trebuie să aflii informații ? Nu le vezi pe teren ? Se face o parcare în spic, asta am înțeles, cum ți-am spus, nu mă interesează subiectul.
Parcă ați fi Daneșii cu Hobanatul de la Ciurel, ăștia s-au înscris și într-un partid parcă, dar tot degeaba. Tot le-a luat pasajul din balcon.
Singura casă făcută în curtea Ștrandului Ciurel. Erau mai cu moț, restul n-au primit autorizație de construcție. Ei da. Acum nu mai pot să-și bea cafeaua în balcon pentru că nu-l mai au.  :lol:
_____________
Aveți ditamai parcul în zonă, << Delta Văcărești >> de ce nu plantați acolo masiv arbori ? Ăștia pe care îi  taie Băluță îi plantați acolo.
Eu am văzut dispărând cartiere întregi în București, nu mă mai impresionează 10 pomi tăiați. Dar v-am spus, de ce nu plantați copaci în << deltă >> ?
Salvați Cartierul Berceni wrote:
Nu este o chichiță...

Ba este, se vede de la o poștă ( 20 km ).

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Îmi trebuie informațiile ca să pot opri lucrarea... :)

Degeaba văd cu ochii ce se face, dacă nu am datele necesare cu care să completez cererea de chemare în judecată...

______________

Și tot degeaba aș planta copaci în Delta Văcărești, dacă vara merg pe jos spre Piața Sudului sau Apărătorii Patriei în plin soare, în loc să merg la umbră...

Spre Apărători a rezolvat deja domnul Băluță, nu mai este niciun copac.

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Daddy

andrei11 wrote:
Aveți ditamai parcul în zonă, << Delta Văcărești >> de ce nu plantați acolo masiv arbori ? Ăștia pe care îi  taie Băluță îi plantați acolo.

Tocmai la 2km departare "in zona" il trimiteti sa vada un pom?  :D Mai era cineva din primarie care ne trimitea la munte daca vrem aer curat..  :roll:

Daca era pe stil Obregia, cu acces din strada si spatiu delimitat de pietoni, era cat de cat OK. Insa, din ce se vede din poze, se betoneaza acel spatiu pentru parcari pe trotuar, ceea ce este ilegal si poate fi contestat. Asa cum vedeti ca a facut cineva pe Obregia  - link.

 


Re: Parcări în spic pe strada Emil Racoviță, pe model Obregi Salvați Cartierul Berceni

Mulțumesc pentru link ;)

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418823 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use